Policejní manévry v Ostravě ovládla Plzeň a ligu vede o dvanáct bodů

20:30aktualizováno  22:03
OSTRAVA/PRAHA - Parnímu válci se jménem Viktoria Plzeň energie neubývá. V sobotním duelu 15. kola nejvyšší domácí soutěže dokázali Západočeši vyhrát na pořádně horké půdě v Ostravě 2:0 a minimálně do pondělní dohrávky druhé Sparty s Ústím nad Labem povedou ligu o dvanáct bodů. Zápas na Bazalech ale hrubě narušili fanoušci a za branami i na tribunách se spíše válčilo než fandilo.

Baník - Plzeň (řádění fanoušků). foto: ČTK

Jednu pokutu již za poslední domácí duel dostali, další je možná čeká. Ostravští se potýkají nejen s mizernou formou, ale i tupostí některých fanoušků. Ti zaútočili na poklidný průběh duelu již po pár minutách a když proti nim zasáhla mimo tribuny stadionu policie slzným plynem, musel být zápas na dvacet minut přerušen - VÍCE ČTĚTE ZDE!

Paradoxně tím ale vlastní fanoušci potopili naděje Baníku na dobrý výsledek. Až do přerušení v 17. minutě totiž byli domácí překvapivě aktivnějším a lepším týmem. "Začali jsme dobře, jenže poté šel náš výkon dolů. Každopádně by se nemělo stát, aby nás inkasovaný gól tak rozhodil," hodnotil utkání pro Českou televizi dočasný kouč domácích kouč Werner Lička, který po zápase předává štafetu Karolu Markovi.

Baník Ostrava - Plzeň (Horváth v akci).

"Předávám mu tým, který má na to hrát ve vyšších patrech tabulky, a který má šanci na výrazný výkonnostní progres," rozloučil se svou funkcí Lička, kterému mu zůstane opět "pouze" funkce generální manažeru klubu. S jeho slovy se dá souhlasit.  Neplánovaný "time-out" prospěl hostům a po několika chybách domácí obrany hned v 18. minutě otevřel skóre utkání hlavou Rajtoral, bývalý hráč Baníku.

Hosté se dostali na koně a svého soupeře od té chvíle k ničemu nepustili. Naopak, sami mohli zvýšit na 2:0, ale Rezek v 28. minutě po třicetimetrovém sprintu už neměl sílu na pořádné zakončení své sóloakce. Také ve druhé půli nevěděli diváci (teda ta hrst diváků na poloprázdných Bazalech), co dříve sledovat. Zda profesorskou hru Plzně na kočku a myš s Baníkovci, nebo dění mimo tribuny.

Z těch totiž zmizela i většina fandů domácích, aby se jali pomoci zatčeným "kamarádům". Mezitím přijeli další policejní složky (zhruba deset dodávek) a došlo i k potyčkám v sektoru hostí. Několikrát se stadionem nesl ohlušující zvuk policejních dělbuchů. V "divoké" atmosféře přidali hosté v 79. minutě druhý gól, když se po krásné akci prosadil před Daňkem Kolář svou devátou brankou v sezoně.

Baník Ostrava - Plzeň.

Domácí se na odpor nezmohli a Plzeň tak mohla oslavit 13. ligové vítězství v patnáctém duelu sezony a také nový rekord ligy - 40 bodů po polovině soutěže ještě nikdy žádný tým v české lize nezískal. Přesto se stále Západočeši bráním slovům o titulu. "Je teprve polovina ligy za námi. Stát se může cokoliv," řekl autor druhého gólu v síti Baníku Kolář.

"Jsme rádi, za to, kolik bodů máme a myslím, že si to za výkony zasloužíme. Kdyby nám to ale někdo před začátkem ligy řekl, označili bychom jej za blázna," doplnil svého svěřence kouč Pavel Vrba. Slovům o titulu se ale také vyhnul. "Bojujeme se Spartou o ty nejvyšší příčky," dodal s úsměvem a připomněl pondělní dohrávku Letenských s Ústím nad Labem. Před ní se Chovanec a spol. dívají na Plzeň ze druhého místa s dvanáctibodovým odstupem.