Plzeň v generálce na Barcelonu rozdrtila Hradec

20:11aktualizováno  22:29
PRAHA - Plzeňští fotbalisté vyhráli v utkání 12. kola první ligy 5:0 nad Hradcem Králové. Sérii bez ligové prohry prodloužili na sedm utkání a přiblížili se v čele neúplné tabulky vedoucí Spartě na šest bodů. O výhře Viktorie rozhodly tři góly, které padly v rozmezí devíti minut poté, co hosté neproměnili dvě brankové šance. Dva góly vstřelil Bakoš, další přidali Čišovský a po velkém sólu Petržela, jednou se do vlastní sítě trefil Fukal.

Plzeň - Hradec Králové. foto: ČTK

Plzeň nastoupila bez Pilaře, který nemohl proti svému mateřskému klubu hrát kvůli "hostovací" klauzuli, ale do sestavy se nakonec dostal Horváth, o jehož startu se pochybovalo. Západočeši díky jemu od první minuty plnili roli favoritů, soupeře nechali v defenzivě vydechnout jen naprosto výjimečně a největší možnost se tak Hradci naskytla už v šesté minutě, kdy přes nedůrazného Bystroně pálil nepřesně z hranice trestného území Dvořák.

Od té chvíli ale hřiště ovládli domácí a už v 10. minutě vstřelil po Horváthově centru vedoucí gól hlavou Čišovský. Další mohl přidat zanedlouho Ďuriš, jenž po Jiráčkově ráně, kterou gólman Koubek vyrazil, hlavou nastřelil pouze tyč.

Plzeň - Hradec Králové 5:0

Branky: 60. a 79. Bakoš, 10. Čišovský, 65. Petržela, 69. vlastní Fukal. Rozhodčí: Jech - Hájek, Makovička. Bez ŽK. Diváci: 5811.

O další šanci obral Viktorii pomezní sudí, který zastavil její průnik středem hřiště kvůli domnělému ofsajdu. A těsně před poločasem si druhý uklidňující gól pokazili domácí sami, protože se uprostřed šestnáctky nemohli domluvit, kdo zakončí, a Jiráčkova zblokovaná střela nakonec mířila mimo.

Hosté po pauze měli velkou chuť něco se zápasem udělat, jenže domácí výrazně podržel gólman Pavlík a nasměroval tak Plzeň ke klidné výhře. V 51.

minutě vychytal Fukalovu hlavičku na zadní tyč, vzápětí ve dvou slibných možnostech Černého a tím definitivně zlomil osud utkání.

Západočeši totiž podobně jako před týdnem se Žižkovem přestáli velkou možnost soupeře k vyrovnání a pak ho dorazili dalšími góly. Takřka z protiútoku přidal po srážce Fukala se Zeleným, kterého před střetem fauloval Kolář, druhý gól Bakoš a v dalších devíti minutách přišly další rány do hradeckého vazu.

V 65. minutě nasadil k nevídanému sedmdesátimetrovému sólu Petržela, s lehkostí se prohnal kolem několika obránců a skóroval přesnou ranou k tyči.

Osudnou desetiminutovku "votroků" pak završil v 69. minutě čtvrtý gól, který si ve snaze odvrátit míč z brankové čáry vstřelil hradecký obránce Fukal sám.

Výsledek zpečetil znovu nekrytý Bakoš jedenáct minut před koncem, další šance domácích vychytal pozorný gólman Koubek.

Další páteční výsledek

Bohemians 1905 - Olomouc 1:1
Branky:
12. Nešpor - 45. Hořava. Rozhodčí: R. Hrubeš - Jiřík, Štěrba. ŽK: Sňozík, Jindřišek, Žižka - Škerle, Janotka, Heinz. ČK: 90.+2 Škerle. Diváci: 1864.