Plzeň v Evropské lize končí, Schalke rozhodlo v prodloužení

19:56aktualizováno  23:53
GELSENKIRCHEN/PRAHA - Cesta plzeňských fotbalistů letošní pohárovou sezonou se dnes zastavila ve 2. kole Evropské ligy. Úřadující čeští mistři vypadli v souboji se Schalke 04 poté, co v Německu prohráli 1:3 po prodloužení. První utkání v Plzni skončilo 1:1. Schalke dnes hattrickem posunul dál útočník Huntelaar, který dvojzápas rozhodl vítězným gólem ve 106. minutě a sám se postaral o všechny čtyři branky v duelech se Západočechy.

Schalke - Plzeň (Bakoš) foto: ČTK

Plzni uškodilo, že od 60. minuty hrála v oslabení bez vyloučeného útočníka Bakoše, který viděl červenou kartu za to, že udeřil loktem Papadopulose. Hostům nakonec nepomohl ani gól obránce Rajtorala z 87. minuty. Schalke v osmifinále narazí na Enschede.

Majestátní aréna v Gelsenkirchenu není pro české týmy zaslíbeným místem: ani v jednom z předchozích čtyř pokusů zde nedokázaly bodovat. Také Západočeši bez distancovaného kapitána Horvátha nezačali dobře a čisté konto udrželi jen osm minut. Brankář Čech špatně vyrazil ránu Draxlera a Huntelaar se gólovou dorážkou prosadil podobně jako před týdnem ve Štruncových sadech.

Domácí diváci se těšili, že jejich tým naváže na vysoké čtyřbrankové nedělní vítězství s Wolfsburgem, ale gól paradoxně semifinalistům loňské Ligy mistrů nijak nepomohl. Nedařila se jim kombinace a Plzeň i bez Horvátha byla nebezpečná. Brankáře Hildebranda, který se do hry dostal podruhé v sezoně, vystrašila tečovaná rána Bakoše a hlavně hlavička Koláře mířící do tyče. Čišovský dokonce míč do branky dostal, ale plzeňskou euforii zkalil signalizovaný ofsajd.

Hosté plánovali mocný nápor po změně stran a jejich naděje zvyšovalo, že Schalke evidentně na útočné polovině nemělo svůj den. Půl hodiny před koncem Plzeň ochromil zkrat z vlastních řad: útočník Bakoš po souboji na půlící čáře udeřil loktem do obličeje stopera Papadopulose a nejen, že svůj tým připravil o dobře rozehraný brejk, irský sudí Kelly jej také vzápětí vyloučil.

VÍCE ZDE:

Hosté vypadali ukřivděně, ale nic to nezměnilo na tom, že v oslabení rázem přestali hrozit před brankou Schalke. Tým z Gelsenkirchenu mohl výhru a postup pojistit: Raúl s Huntelaarem namířili své pokusy mimo, ale asi si sami nedokázali představit, jaké následky to pro Schalke bude mít.

Plzeň už vypadala odevzdaně, až tři minuty před koncem "odpálila" v zaplněné aréně senzaci. Jeden z posledních útoků českého týmu domácí kapitán Höwedes odvrátil jen k Rajtoralovi a hráč, který v úterý dostal první pozvánku do reprezentace, ránou k tyči nasměroval zápas do prodloužení.

Schalke - Plzeň (Huntelaar)
Schalke - Plzeň (Rajtoral)

V něm se hosté stáhli do hluboké defenzivy i proto, že zraněný záložník Procházka dohrával s vypětím všech sil a Schalke výhodu téměř dvou hráčů v poli dokázalo využít. Čišovský si nejprve málem vstřelil vlastní branku, nebezpečně hlavičkoval Raúl a zahrozil střídající Baumjohann. Minutu po zahájení druhé části prodloužení Schalke spasil Huntelaar. Nejlepší střelec bundesligy si naběhl na centr Höwedese, který odčinil svůj kiks před plzeňským gólem, a přesnou hlavičkou poslal Schalke do dalšího kola.

Nizozemský střelec své galapředstavení korunoval po brejkové akci v úplném závěru, když zkompletoval hattrick.