Plzeň prohrála 0:2, její naděje utnula penalta

20:19
MILÁN/PRAHA - Šli do zápasu s tím, že si ho chtějí hlavně užít. Fotbalisté Plzně navíc dlouho vypadali, že by si chtěli ze San Sira odvézt víc než jen pocit, že si v Lize mistrů zahráli proti slavnému AC Milán. Jenže veškeré naděje českého mistra utnul v 53. minutě Zlatan Ibrahimovic gólem z penalty.

Plzeňský kapitán Pavel Horváth foto: ČTK

Marián Čišovský totiž škobrtl ve vápně o míč rukou a sudí Mayer ukázal na pokutový puntík. Byla to přísná penalta, plzeňský stoper nesáhl na balon schválně. Jen švédský kanonýr Ibrahimovic mu nedal na vybranou. Rozhodčí ale posoudil, že paže Čišovského nebyla u těla. "Je pravda, že Čišovský to mohl vyřešit lépe," tvrdil plzeňský kouč Pavel Vrba, který ale jinak plzeňskou obranu chválil. "Několikrát jsme tam sice zachraňovali na poslední chvíli, ale celkově to bylo dobré. Brankář Čech tam chytil dvě velké šance, ale ty přišly po našich chybách v rozehrávce," dodal.

V 66. minutě pak zvyšoval Antonio Cassano, když využil přihrávku od Ibrahimovice a dloubáčkem překonal brankáře Marka Čecha. V polovině října se Plzeň představí v Barceloně, která zvítězila v Borisově vysoko 5:0 a společně s Milánem vede s čtyřmi body skupinu H. Plzeň má stejně jako Borisov na kontě jeden bod, v LM až při svém osmém letošním utkání našla přemožitele.

Fanoušci milánského velkoklubu byli na San Siru natěšení, jak jejich oblíbenci lehce přehrají v přímé konfrontaci italských a českých šampionů plzeňské "trpaslíky" a do tabulky si připíšou očekávané vítězství po úvodní remíze na půdě obhájce vítězství soutěže v Barceloně. Plzeň však po předchozích výhrách v předkolech v Jerevanu, Trondheimu a Kodani nabrala dost sebevědomí na to, aby se nezalekla ani sedminásobných šampionů Ligy mistrů.

Přitom Západočeši vstoupili do zápasu s italským mistrembez ostychu, s vervou. I pár šancí si vypracoval. Hned na začátku utkání si obrovské příležitosti připsali útočníci z obou táborů - Marek Bakoš a Cassano.

Vrba: Hrdinou zápasu byl Ibrahimovic

Jenže ani jeden z nich nevyužil možnost stát se brzkým hrdinou. Zvlášť plzeňský kanonýr měl velice blízko ke druhé trefě v základní skupině Ligy mistrů. Nebezpečně zakončil hlavou po centru Pilaře a brankář Abbiati vytahoval míč konečky prstů. Přesná rána totiž mířila k tyči. "Jsem smutný, protože jsme mohli uhrát lepší výsledek. Na druhou stranu mě těší, že jsme si vytvořili šance. Vzhledem k tomu, s kým jsme hráli, jsme odehráli dobré utkání. Hráči odvedli maximum a já jim za to poděkoval,"smutnil Vrba po utkání v rozhovoru pro Českou televizi.

Zároveň složil velkou poklonu útočníku AC Milán Zlatanu Ibrahimovicovi. "Pro AC bylo štěstí, že se včas uzdravil. To byl hráč, který převyšoval všechny hráče na hřišti a rozhodl," prohlásil Vrba.

Stejného názoru byl i kapitán Pavel Horváth. "Zlatan byl rozhodující hráč zápasu. Bez něj by to vypadalo jinak. Je to světová extratřída. Všechny těžké míče hráli na něj a on to dokázal podržet," vyprávěl Horváth.

Domáci měli ale postupně víc a víc ze hry a tlačili se do zakončení. Hned třikrát mohl favorita poslat do vedení na poslední chvíli uzdravený švédský kanonýr Zlatan Ibrahimovic. Pokaždé však narazil na nepřekonatelnou zeď - plzeňského brnakáře Marka Čecha.

Plzeň občas zůstávala v obranném krytu na vlastní polovině, ovšem nezalekla se ani nabídnutých útočných výzev. V prvním poločase hosté dokonce měli víc střel na branku než věhlasný soupeř. Západočeši, kteří se na San Siru představili po Spartě a Liberci jako třetí český klub, litovali hlavně toho, když pokus kapitána Horvátha šest minut před pauzou skončil metr vedle pravé tyče.

Horváth nebyl daleko od toho, aby se stal druhým českým střelcem v historii na milánském kolosálním stadionu po exsparťanu Junovi. "Byl jsem ale trochu překvapený, že se ke mně míč vůbec dostal. Nic to ale nemění na tom, že jsem to měl proměnit. Šance to byla obrovská. To byl asi rozhodující moment," dodal.

Milán nehodlal dopustit, aby po domácích nezdarech v minulé sezoně v Lize mistrů s Ajaxem a Tottenhamem prohrál potřetí za sebou, což se mu ještě nikdy předtím nestalo. Milánského giganta z nejistoty vyvedl až začátek druhé půle. Plzeňští v 52. minutě cítili hodně křivdy poté, co se míč v pokutovém území otřel o ruku stopera Čišovského a sudí Meyer se po chvilkovém váhání a radě brankového sudího odhodlal k nařízení penalty.

Při její exekuci nezaváhal Ibrahimovic a emotivní oslavou dal najevo, jak jej těší, že na Čecha konečně vyzrál. Plzeň znovu kontrovala Horváthovou střelou, ale v 66. minutě ukázal znovu svoji výjimečnost Ibrahimovic.

Skvěle si zpracoval vysoký pas a kolmicí vysunul na zteč útočného parťáka Cassana, který si zblízka poradil i s úspěšným zakončením. V tu chvíli bylo jasné, že český tým ani na pátý pokus na San Siru nedokáže bodovat. AC s náskokem v kapse už měl na hřišti viditelný nadhled a mohl už pomalu myslet na víkendový šlágr italské ligy s Juventusem Turín.

Závěrečnou možnou dramatickou zápletku odmítl pět minut před koncem střídající plzeňský útočník Ďuriš, který zblízka pálil nad. Hosté tak odjeli ze San Sira s prázdnou, i tak jim čtyři tisícovky jejich příznivců v hledišti při odchodu z trávníku tleskaly

Výsledky Ligy mistrů, skupina H

AC Milán - Viktoria Plzeň 2:0 (0:0)
Branky: 53. Ibrahimovic z pen., 66. Cassano. Rozhodčí: Meyer - Henschel, Bronhorst (všichni Něm.). ŽK: Petržela, Čišovský, Horváth, Čech. Diváci: 66.859.

BATE Borisov - FC Barcelona 0:5 (0:3)
Branky: 38. a 56. Messi, 19. vlastní A. Voloďko, 22. Pedro, 90. Villa.