Plzeň v Kodani senzačně vyhrála 3:1

20:31aktualizováno  23:41
KODAŇ/PRAHA - Fotbalisté Plzně jsou blízko tomu, aby se jako třetí český tým po Spartě a Slavie dostali do základní skupiny Ligy mistrů. V prvním zápase 4. předkola dnes zvítězili na hřišti FC Kodaň 3:1 a mají výtečnou výchozí pozici před odvetou, která se uskuteční příští středu v pražském Edenu.

Kodaň - Plzeň. foto: ČTK

Plzeň v Kodani udeřila ve druhém poločase, kdy si nejprve vlastní gól vstřelil Ottesen a po něm se trefil Pilař. Ottesen pak sice snížil, ale poslední slovo patřilo brance střídajícího Filla. Český mistr v předkole vyhrál i pátý letošní zápas poté, co už vyřadil Jerevan a Trondheim.

Svoji závěrečnou misi v boji o postup do vysněné soutěže začala Plzeň odvážně a aktivní hrou nedopustila, aby ji vítěz tří posledních ročníků dánské ligy zahnal do úzkých, jak se mu to často proti soupeřům na stadionu Parken daří. Naopak pro Kodaň mohl zápas začít šokem: hbitý Petržela už po pěti minutách vystihl špatnou "malou domů" beka Bengtssona a nescházelo mu příliš, aby obstřelil i brankáře Wilanda.

Domácí nechtěli dopustit, aby v závěrečném předkole vypadli jako předloni s Apoelem Nikósie, ovšem do tempa se dostávali pomalu. Plzeň jako by ani nepoznamenaly absence distancovaných Bakoše a Jiráčka, jejichž místa zaujali Ďuriš s Trappem.

Trestný kop nejlepšího domácího kanonýra N'Doyeho, který před dvěma lety v Evropské lize pokořil třemi zásahy obranu Sparty, ve 13. minutě nemohl zaskočit brankáře Čecha, hrající po pátečním přestupu ze Soči teprve druhý zápas v plzeňských barvách.

Nebezpečněji pro hosty vypadal průnik Kostaričana Bolaňose a jeho přízemní střela z pravé strany. A především pokus Claudemira šest minut před poločasem, který jen těsně minul pravý horní roh branky.

Na brankáře Čecha si těsně před poločasem nepřišel s další hlavičkou ani obávaný N'Doye. Nová plzeňská akvizice jako by nastartovala velké chvíle Viktorie v dánské metropoli, kde domácí prohráli jediný z posledních sedmi zápasů v evropských pohárech letos na jaře v osmifinále LM se slavnou Chelsea.

Kodaň - Plzeň (Čech)

V 52. minutě našel Horváth v pokutovém území Koláře a zmatky v domácí obraně zakončil nechtěným vlastním gólem stoper Ottesen. Český klub se tak v přímé konfrontaci s dánskými rivaly střelecky prosadil po dlouhých šesti zápasech. Jestli po vedoucí brance Viktorie stadion Parken jen nevěřícně zašuměl, za dalších sedm minut oněměl úplně.

Další rychlý kontr Plzně, která na zteč vyrážela po každé domácí ztrátě, potáhl neúnavný Petržela a po jeho zpětném pasu se z hranice pokutového území do spodního koutu neomylně trefil Pilař. Kodaňští si takový vývoj zápasu nemalovali ani v tom nejhorším scénáři, ale zlomit se nenechali.

Naopak stupňovali svůj nápor a brankář Čech vytáhl excelentní zákroky proti hlavičkám střídajících žolíků Nordstranda a Absalonena.

Přetížená obrana Viktorie neodvrátila až další rohový kop. Nehlídaný Ottesen zblízka trkl míč do branky a částečně napravil svůj kiks před vlastním gólem. Plzeň si ale znovu nachystala nečekanou a drtivou odpověď.

Přestála další ataky domácích a pak udeřil střídající Fillo. Na hřišti byl jen tři minuty, když si zpracoval skvostný pas Horvátha a pak podélnou střelou skvěle trefil šibenici, čemuž uznale, ale nesměle tleskali i domácí fanoušci.

Plzeň má nečekaně blízko k tomu, aby příští středu slavila postup mezi evropskou smetánku, což jí může přinést prémii kolem 200 milionů korun.

Liga mistrů - 4. předkolo:

FC Kodaň - FC Viktoria Plzeň 1:3 (0:0) Branky: 69. Ottesen - 52. vlastní Ottesen, 59. Pilař, 79. Fillo. Rozhodčí: Atkinson - Mullarkey, Kirkup (všichni Angl.). ŽK: Bolaňos, Grindheim, N'Doye, Absalonsen - Ďuriš, Petržela, Trapp. Diváci: 24.000.

Kodaň: Wiland - Thomsen, Ottesen, Jörgensen, Bengtsson - Bolaňos, Kristensen, Grindheim, Diouf (56. Nordstrand) - N'Doye, Claudemir (65. Absalonsen). Trenér: Nilsson.

Plzeň: Čech - Rajtoral, Čišovský, Bystroň, Limberský - Trapp, Horváth - Petržela (76. Fillo), Kolář, Pilař (90.+1 Hora) - Ďuriš (89. Ševinský). Trenér: Vrba.