Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří

Petr Frydrych překvapil Zlatou tretru výkonem roku, favoritům se nedaří

18:04
OSTRAVA - Tři výkony roku zatím přinesl atletický mítink Zlatá tretra v Ostravě. Postarali se o ně nečekaně český oštěpař Petr Frydrych hodem dlouhým 88,23 metru a vytrvalci Meselech Melkamuová z Etiopie v běhu na 10.000 metrů a Yusuf Biwott z Keni na trojce.

Oštěpař Frydrych foto: ČTK

ČTĚTE ZDE

Nedařilo se velkým hvězdám. V poli poražených skončila chorvatská výškařka Blanka Vlašičová, překážkářka a halová mistryně světa Lolo Jonesová či olympijská vítězka Christine Ohuruoguová, kterou na hladké čtyřstovce porazila v kvalitním čase 50,85 Denisa Rosolová.

Závod Usaina Bolta na 300 m - ČTĚTE ZDE
Pro Špotákovou je Zlatá tretra prokletá - VÍCE ZDE

Frydrych předstihl v čele letošních tabulek krajana Vítězslava Veselého, když čtvrtým pokusem přehodil jeho dosavadní maximum takřka o dva metry. V českých historických tabulkách se vyšvihl na druhé místo za svého kouče Jana Železného, světového rekordmana a ředitele mítinku.

Petr Frydrych

Melkamuová vyhrála desítku časem 31:04,52, ale neměla snadnou úlohu. Až do konce závodu ji proháněla Keňanka Pauline Korikwiangová, která byla nakonec o necelé dvě sekundy pomalejší. V čele světových tabulek dosud figurovala výkonem 31:18,07 minuty Američanku Lisa Kollová.

Etiopanka chtěla běžet pod 31 minut, ale nakonec se na ní projevila únava z cestování. "Ale samozřejmě, nejlepší čas roku potěší," řekla Melkamuová. Ocenila i snahu Korikwiangové. "Běžela hodně přede mnou, takže jsem se mohla občas vyvézt," uvedla vítězka.

Denisa Rosolová

"Vůbec jsem nečekala, že můžu vyhrát. Jsem šokovaná. Myslela jsem na čas po 52 sekund, abych si udělala osobní rekord, ale v závěru jsem do toho dala všechno. Porazit Ohuruoguovou je skvělá věc."

Ke skvělému představení oštěpaře Veselého se přidala Rosolová, která nečekaně opanovala čtyřstovku. Za zády nechala i favoritku Ohuruoguovou, která byla až čtvrtá, ale hlavně vyhrála ve výborném osobní rekordu 50,85.

Výborný výsledek přinesl i rozběh sledované stovky mužů, při kterém ještě nepršelo. Jamajčan Asafa Powell, který letos touží zkřížit plány fenomenálnímu Usainu Boltovi, ji v rozběhu zvládl za 9,88 sekundy, přestože vypustil závěrečné metry. Za nejlepším letošním časem svého slavnějšího krajana zaostal jen o dvě setiny.

Powell v rámci sprintu přepsal historické tabulky na trati 100 yardů, na níž mu naměřili čas 9,09. Z prvního místa sesadil Američana Charlese Greena, který držel nejlepší světový výkon časem 9,21 z roku 1967.

Powell svou roli splnil, některé jiné hvězdy však ne. Dvojnásobná mistryně světa Chorvatka Vlašičová v prvním startu letní sezony skočila jen 192 centimetrů, což stačilo na třetí příčku. Vítězná Američanka Chaunté Howardová zvládla o šest centimetrů více.

Asafa Powell

Až čtvrtá skončila Jonesová, která už v hustém dešti na 100 metrů překážek nestačila tempu své kanadské rivalky Priscilly Lopesové-Schliepové. Ta vyhrála výkonem 12,69, třicet let starý rekord mítinku Polky Grazyny Rabsztynové však k velkému zklamání pořadatelů znovu odolal. Běh přinesl radost alespoň české překážkářce Lucii Škrobákové, která pokořila limit pro evropský šampionát v Barceloně.

Nový rekord Zlaté tretry má mužský běh na 3000 metrů, i když netriumfovalo hlavní eso Američan Bernard Lagat. Čtyři roky starý čas Etiopana Tarika Bekeleho vymazal výkonem 7:31,68 Biwott a navíc o plných devět sekund vylepšil letošní světové maximum.

Petr Svoboda

"Počasí mě zradilo, je to hodně špatné. V tomhle se těžko předvádí velký výkon."

Liják pokazil očekávaný souboj sprinterů nad překážkami. Kubánský šampion a světový rekordman Dayron Robles vyhrál v čase 13,12, Petr Svoboda doběhl druhý za 13,55. Jeho výkon byl pomalejší než při sobotní extralize na stejném stadionu. "Čas je vzhledem k podmínkám v pořádku, dráha je v dešti opravdu velmi rychlá," uvedl Robles.

Další výsledky českých sportovců na Zlaté tretře

- Denisa Rosolová překvapivě vyhrála běh na 400 m v osobním rekordu 50,85.
- Lucie Škrobáková zaběhla v závodu na 100 m překážek limit na mistrovství Evropy v Barceloně. Výkonem 13,04 sekundy byla sedmá.
- Petr Svoboda doběhl na Zlaté tretře v závodu na 110 metrů překážek druhý v čase 13,55 za světovým rekordmanem Dayronem Roblesem z Kuby (13,12).
- Oštěpařka Barbora Špotáková skončila v deštivé soutěži na Zlaté tretře druhá výkonem 62,94. Vyhrála Slovinka Martina Ratejová za 64,68.
- Půlkař Jakub Holuša splnil na Zlaté tretře limit pro mistrovství Evropy v Barceloně časem 1:45,87, což je jeho osobní rekord. Doběhl pátý.