Pardubice prosprintovaly k titulu, rozhodující gól vstřelil Somík

21:08aktualizováno  23:23
VÍTKOVICE - Hokejisté Pardubic se stali popáté českým mistrem. Svěřenci kouče Václava Sýkory porazili ve čtvrtém finálovém zápase Vítkovice 3:2 v prodloužení, když rozhodující branku vstřelil v čase 60:42 Radovan Somík. Východočeši vyhráli celou sérii 4:0 na zápasy, celkem to byl pro Haška a spol. dvanáctý vítězný zápas v řadě.

Petr Koukal s pohárem foto: ČTK

To byl ale fofr. Hokejisté Pardubic si došli pro pátý historický titul v téměř nejrychlejším možném čase. Během letošního play off prohráli Východočeši pouze první čtvrtfinálový zápas s Třincem.

Co řekli po finále

"Je to paradox, že svůj druhý titul opět slavím zde. Je to krásný pocit. Rozhodlo to, že jsme se neskutečně semkli a bojovali jeden za druhého. Hráčům patří obrovský dík," kouč Pardubic Václav Sýkora, který první titul oslavil také na ledě Vítkovic, v roce 2002 coby kouč Sparty.

"Mám obrovskou radost, jsem rád, že jsme titul získali a že jsem pomohl svými góly. Nejlepším hráčem play off byl ale Dominik (Hašek). Je neuvěřitelné, co ve svém věku dokázal. A jsme moc rádi, že se vrátil," střelec Pardubic Petr Sýkora.

"Nevím, jak to tam prošlo. Je to škoda, je to má první medaile a finále, ale chtěli jsme vyhrát. Historie si totiž pamatuje jen vítěze, ne poražené," zklamaný gólman Vítkovic Jakub Štěpánek.

"Je to fantastický pocit, těžko se to popisuje, co nyní prožívám. Jsem šťastný a pořádně si tento titul užiju," brankář Pardubic Dominik Hašek.

Od té chvíle pardubické dravce v čele s Dominikem Haškem nikdo nedokázal zastavit. Dvanáct vítězství v řadě, jedenadvacet let dělí poslední dva tituly legendárního gólmana Haška. Kouč Vítkovic Alois Hadamczik naopak prohrál i své čtvrté velké finále (tři extraligová, jedno na MS)...

Tyto a mnoho dalších momentů vyskočí hokejovým fanouškům z paměti při vzpomínkách na letošním pardubickou jízdu za titulem. To, že chtějí "perníkáři" slavit již ve čtvrtém finálovém zápase, potvrdil ve 2. minutě mladík Rákos, který překonal domácího brankáře Štěpánka. Poté se ve vítkovické ČEZ Aréně strhla nefalšovaná a urputná hokejová bitva.

Že mají v Ostravě největší ledovou plochu, která nahrává především kombinační méně kontaktní hře? S tím na oba finálové soupeře nechoďte, hokejisté mnohdy odjížděli na střídačku téměř po čtyřech, jak na ledě nechávali kus sebe. Srážky, potyčky, nájezdy do gólmanů, parádní zákroky strážců obou svatyň.

Deset tisíc fanoušků v hale a další u televizních obrazovek viděli parádní hokejovou řež, jen další góly ne a ne přijít. Na další branku se čekalo až do 40. minuty duelu, kdy na modré v přesilové hře napřáhl Sičák a propálil vše před sebou. Včetně Dominika Haška v pardubické brance.

HC EATON PARDUBICE

Rok založení: 1923
Klubové barvy: červená a bílá
Největší úspěchy: 5x mistr ligy (1972/73, 1986/87, 1988/89, 2004/05 a 2009/10); 2. místo v Poháru mistrů evropských zemí (1974/75)
Stadion: ČEZ Arena (kapacita 10 194 diváků)
Trenér/asistenti: Václav Sýkora/Jan Votruba, Ivan Svědík
Kapitán: Petr Koukal
Umístění po základní části: 3. místo (96 bodů)
Nejproduktivnější hráč zákl. části: Petr Sýkora 42 (27+15)
Nejproduktivnější obránce zákl. části: Aleš Píša 20 (5+15)
Nejlepší střelec zákl. části: Petr Sýkora 27 gólů
Nejproduktivnější hráč play off: Petr Sýkora 16 (12+4)
Play off: čtvrtfinále s Třincem 4:1, semifinále s Libercem 4:0, finále s Vítkovicemi 4:0

V poslední třetině se poté domácí dostali dokonce do vedení. Další bombu z hole jiného vítkovického beka - Barinky - opět zastavila až sítka v brance za zády pardubického veterána. Vítkovická aréna byla na nohou. Hosté zralí na ručník. V 57. minutě byl v úniku faulován Svačina a Ujčík se rozjel k trestnému střílení.

Pomalý rozjezd, naznačení, klička, blafák a střela... Puk však o milimetry minul horní tyč Haškovy branky. Opět se ukázalo, jak tenká je linie mezi úspěchem a neúspěchem. V 59. minutě minutě na druhé straně napřáhl při pardubické hře bez brankáře od modré Píša a srovnal. Zápas tak poslal do prodloužení.

V něm měli první šanci domácí, jenže poté se dostal kotouč ve středním pásmu na hůl Somíka, ten následně vystřelil z mezikruží a schovanou střelou mezi bruslemi beka překvapil Štěpánka. Hala na chvíli ztichla....

Ale jen na pár okamžiků. Poté fanoušci sportovně povstali a děkovali domácím hrdinům, zatímco ti pardubičtí právě začali svou mistrovskou oslavu. Ta poslední před pěti lety skončila rozbitým pohárem pro mistra republiky. Jak dopadne ta letošní?

4. FINÁLE O2 EXTRALIGY

Vítkovice Steel - Eaton Pardubice 2:3 v prodl. (0:1, 1:0, 1:1 - 0:1)
Branky a nahrávky: 40. Sičák (Kvapil, Barinka), 52. Barinka - 2. Rákos (Nakládal, Kolář I), 59. Píša (Pineault), 61. Somík. Rozhodčí: Hradil, Hribik - Barvíř, Blümel. Vyloučení: 11:10. Využití: 2:1. Diváci: 9496 (vyprodáno). KONEČNÝ STAV SÉRIE: 4:0.

Vítkovice: Štěpánek - Jurečka, Barinka, Sičák, Kuboš, Voráček, Trnka, Rehák - Klimek, Burger, Strapáč - Kvapil, Vrána, Treille - Ujčík, R. Hruška, Svačina - Šedivý, Štefanka, Krenželok. Trenéři: Hadamczik a Konečný.

Pardubice: Hašek - Nakládal, Havíř, Jillson, MacKenzie, Píša, Kočí, Kolář II - Kolář I, Koukal, Rákos - Pineault, Špirko, Somík - P. Sýkora, Zohorna, Pivko - Cetkovský, Kousal, Buchtele. Trenéři: V. Sýkora a Votruba.