Ostuda v Edenu: Slavia podlehla doma Lille vysoko 1:5

21:57aktualizováno  23:23
PRAHA - Šedesát minut. Tak dlouho hrála Slavia více než vyrovnanou partii s francouzským Lille ve 2. kole základních skupin Evropské ligy a vedla 1:0. Poté se ovšem sešívaní sesypali, hosté nejdříve šťastně srovnali následně v závěru přidali ještě další čtyři góly. Slavia zažila nejkrutější a nejostudnější domácí porážku v evropských pohárech v historii.

Zdeněk Šenkeřík ze Slavie padá, Franck Beria z Lille si všímá míče. foto: AFP

ON-LINE NA WWW.LIDOVKY.CZ

"Byla to ostuda. Omlouváme se všem fanouškům," takto trefně zhodnotil okamžitě po závěrečném hvizdu zápas slávistický útočník Adam Hloušek. K omluvám za hrozivý výsledek z pohledu Slavie však nemuselo dojít. Stačilo málo. Do šedesáté minuty byli domácí francouzskému soupeři více než vyrovnaným soupeřem. Jenže ta koncovka.

Kouč Slavie Karel Jarolím

"Myslím si, že je to pro nás krutý výsledek, který se zrodil hlavně mezi 60-70 minutou. Vítězství jsme podstatě Francouzům nabídli sami," začal s hodnocením slávistický lodivod.

"Je mi líto fanoušků a jediným čím to můžeme odčinit, je výhra v pondělním derby. Gólové příležitosti, ze kterých soupeř skóroval byly po banálních chybách v kombinaci. Nedokázali jsme si vytvořit šance a z toho pak vyplývaly situace před naší brankou, ve kterých soupeř dokázal využít své rychlosti," pokračoval kouč sešívaných s tím, že pro derby se dají očekávat jisté změny v sestavě.

"Nějaká změna v sestavě do derby určitě bude, ale nic velkého. Hlavně se musíme zamyslet nad tím jakým způsobem jsme dostali branky," zakončil hodnocení smutný kouč domácích.

Právě finální fáze obou týmů nakonec zápas rozhodla. Vomáčka nedosáhl na centr Krajčíka, Hloušek dvakrát v pokutovém území minul svou střelou branku, dvě parádní střely Belaida vytáhl gólman OSC Lille Butelle. To je výčet největších slávistických šancí v první šedesátiminutovce. Neujala se žádná. Domácí skórovali jen v 6. minutě z penalty.

Na začátku druhé půle si dal smolného vlastence kapitán Slavie Suchý a za dalších 20 minut začal koncert hostí. Dvě varování střídajícího Fraua nevzala domácí obrana vážně a tak hostující útočník napotřetí již udeřil. V 85. minutě potrestal vysílenou obranu Slavie Gervinho, za další tři minuty se trefil Souquet a krutou pětiminutovku pro sešívané zakončil další parádní akcí Gervinho.

Konečné resumé 1:5 je pro slávisty až příliš krutým trestem za nemohoucnost v koncovce. Slavia tak ve své skupině okupuje poslední místo, zatím neuhrála ani bod a má pasivní skóre 1:7. Před pondělním derby to pro armádu Karla Jarolíma nejsou dvakrát příjemné zprávy...

Ve druhém zápase skupiny zvítězila po přestřelce Valencia nad Janovem 3:2.

EVROPSKÁ LIGA - 2. KOLO

Slavia Praha - OSC Lille 1:5 (1:0)
Branky: 6. Belaid z pen. - 85. a 90. Gervinho, 47. vlastní Suchý, 71. Frau, 88. Souquet. Rozhodčí: Schörgenhofer - Hoxha, Strudl (všichni Rak.). ŽK. Volešák - Butelle, Dumont. Diváci: 9158.

Slavia: Vaniak - Krajčík, Suchý, Vomáčka, Hubáček - Belaid (76. Vasiljevič), Ragued (62. Grajciar), Volešák, Janda - Šenkeřík (62. Vlček), Hloušek. Trenér: Jarolím.

Lille: Butelle - Vandam, Beria, Rami, Emerson - Hazard, Dumont, Cabaye (83. Mavuba), Souquet, Aubameyang (61. Gervinho) - Vittek (67. Frau). Trenér: Garcia.