Opilý sudí padal a rozdával červené karty. Řády to nezakazují

8:00
PRAHA - Zápas okresního přeboru mezi Týncem nad Labem a Jestřábí Lhotou upozornil na slabinu ve fotbalových řádech. Jak se ukázalo, nelze zamezit tomu, aby zápas řídil opilý rozhodčí. Přesto se utkání nakonec bude příští měsíc opakovat.

Fraška v okresním přeboru - podnapilý rozhodčí Tomáš Fidra měl ušpiněný dres od pádů na hřiště. foto: Zdeněk Holeček – Kolínský deník

Než minulou sobotu poprvé Tomáš Fidra pískl do píšťalky, povšimli si hráči i diváci, že s rozhodčím něco není v pořádku. "Měl nejistý krok, a kdybyste viděli jeho očíčka... Také na zápas přijel taxíkem, což není u rozhodčích obvyklé," zaznamenal vedoucí týmu Jestřábí Lhoty Karel Dušek.

Pochybnosti při střetnutí lídra tabulky okresního přeboru s domácím Týncem nad Labem u přihlížejících diváků během prvního poločasu sílily. Dorazil sudí na zápas střízlivý?  "Táhlo z něj jako z palírny, navíc se netajil tím, že jede z oslavy narozenin," citovala očitého svědka stránka Černásvině.cz. Fidr se údajně několikrát ocitl na zemi a rozhodcovský trikot měl ušpiněný od vápna, kterým jsou namalované čáry na hřišti.

O pauze nadýchal 1,94 promile

K tomu jen do přestávky rozhodčí vyloučil tři hráče Jestřábí Lhoty. "Obracel zákroky, nepískal šlapáky. Když se ho náš stoper bez urážek zeptal ve 32. minutě, proč to takhle posuzuje, dal mu rovnou červenou," popisuje Dušek dění na trávníku.

Ze zápasu se pomalu stala fraška, což pochopil i soupeř, kterému by přesilovka mohla vyhovovat. Když šli hosté do osmi, domácí hráči Týnce před poločasem podle Duška raději postávali na půlce a kopali si mezi sebou. "Neútočili na nás a diváci jim za to tleskali. Říkali mi, že je takový fotbal ani nebaví a zkazilo jim to celý víkend."

Na cestě už byla policejní hlídka, přestávka se po jejím příjezdu protáhla na půl hodiny. Rozhodčí v kabině nadýchal 1,94 promile, ačkoliv měl právo test odmítnout.  Kdyby seděl za volantem, přišel by o řidičský průkaz, na hřišti ale musel pokračovat, jiná možnost se nenabízela. Zápas skončil remízou 1:1. "Kdybychom odmítli nastoupit my, hrozil by nám bodový odečet a pokuta. V řádech ale není psáno, že rozhodčí v podnapilém stavu na hřiště nesmí," připomněl Dušek rozpory ve fotbalové legislativě.

Vedení Okresního fotbalového svazu v Kolíně se ale rozhodlo situaci přece jen napravit. Výkonný výbor nařídil opakovaný zápas na 17. listopadu. "Postupovali jsme podle nejvyššího zákona pro fotbal vůbec, kterým jsou stanovy. V úvodních článcích se tam mluví o principu fair play, a z toho jsme si náš verdikt odvodili," vysvětlil předseda okresního svazu Ivo Pařík. Rozhodčí Fidra na svůj trest teprve čeká. Od disciplinární komise mu hrozí až roční distanc.