Norsko sahalo po dalším skalpu, Američané utkání otočili

16:53aktualizováno  18:49
BRATISLAVA/PRAHA - Norové po skalpu Švédů vedli od 10. nad na USA 2:0, dvoubrankové vedení ale neuhájili. Američané čtyřmi góly ve třetí třetině utkání otočili a zvítězili 4:2.

USA - Norsko. foto: Reuters

Na Norsko si český fanoušek moc dobře pamatuje. Na loňskem šampionátu nestačily na Seveřany ani dvě branky Jaromíra Jágra, soupeř vyhrál 3:2. Český tým po hořké porážce balancoval nad propastí a hrozilo, že nepostoupí ani do čtvrtfinále.

Nicméně Norové i přes skalp českého týmu do vyřazovacích bojů nepostoupili. Letos ale tým složený z neznámých jmen může dojít ještě dál.

V úvodním utkání na Slovensku porazil Švédy 5:4 po nájezdech. "Tohle bylo to nejlepší vítězství," prohlásil po utkání norský kapitán Ole-Kristian Tollefsen. "Byl jsem trochu nervózní...," přiznal Olimb o pocitech před zápasem.

V pondělním klání je čekal celek Spojených států. Hokejový "trpaslík" se ale jmen hrajících NHL vůbec nezalekl.

USA - Norsko.

A v 9. minutě se ujal vedení. Na brankovišti se díky svému důrazu prosadil Olimb.

Norové ale po vedoucí brance šli ihned do čtyř, ale ani oslabení není pro norský výběr překážkou. Američané zaváhali v rozehrávce a na brankáře Montoyu se řítil Bastiansen, a ten s nabídnutou šancí nepohrdl - 2:0.

Druhá dvacetiminutovka už byla v jasné režii Američanů, kteří se horlivě vrhli do útoku a na norského brankáře Haugena se řítil jeden útok za druhým. Ten ale všem atakům odolal, i když jej ve 40. minutě zachránila tyč po dělovce Fowlera od modré čáry.

Ve třetí části pokračoval drtivý nápor Spojených států, který Norové nakonec neustáli. Ve 42. minutě snížil Palmieri a o čtyři minuty později vyrovnal Skille. Rozhodující branku si v konečném součtu připsal opět Palmieri, když šest minut před třetí sirénou překonal Haugena podruhé.

V čase 58:34 pečetil výhru Spojených států Smith.

Mistrovství světa v ledním hokeji:

Skupina C (Košice): USA - Norsko 4:2 (0:2, 0:0, 4:0)
Branky a nahrávky: 42. Palmieri (Kreider, Shannon), 45. Skille (Stapleton, McDonagh), 54. Palmieri (Shannon, Shattenkirk), 59. Smith (Stepan, Johnson) - 9. K. A. Olimb (Holtet), 10. Bastiansen. Rozhodčí: Jeřábek (ČR), Rönn - Terho (oba Fin.), Novák (SR). Vyloučení: 5:7. Využití: 2:0. V oslabení: 0:1. Diváci: 4149.