Neuvěřitelný český výkon: Jágr a spol. si zahrají finále MS

13:35aktualizováno  16:43
KOLÍN NAD RÝNEM/PRAHA - Hokejové Česko je na nohou. Výběr Vladimíra Růžičky se senzačně probojoval až do finále 74. mistrovství světa, když během nájezdové loterie porazil Švédy 3:2. Navíc na 2:2 vyrovnával až 8 vteřin před koncem základní hrací doby v power play obránce Rachůnek. Češi si zahrají finále poprvé od roku 2006, kdy v boji o zlato nestačili právě na Švédy.

Co na tom, že na turnaji, kde chybí velká část hvězd všech reprezentací? Na to se historie ptát nebude. Ta zná jen vítěze a poražené. A čeští hokejisté nezměrnou bojovností, umem a nasazením patří již nyní do té první skupiny. Opět to ukázali v semifinálové bitvě se Švédskem. A přitom vše začalo tak nějak pozvolna...

DÁLE ČTĚTE

Anketa

Jakou medaili získají čeští hokejisté?

Zlato 1124
Stříbro 385

První třetina zápasu spíše než zápas se základní skupiny letošního šampionátu (Češi vyhráli 2:1), připomínala loňské čtvrtfinále (1:3).

PRAHA FANDÍ HOKEJI

Přenos z hokejového mistrovství světa sleduje na pražském Václavském náměstí zhruba sedm stovek lidí. Podle zpravodajky serveru Lidovky .cz však příliš nadšená atmosféra mezi fanoušky příliš nepanovala, především pak kvůli špatnému obrazu.

Česko - Švédsko.

V českých hokejových dresech byla jen malá skupina fandů přímo pod pódiem s obrazovkou. Na náměstí je i skupina fanoušků ve švédských dresech.

Shromáždění lidí se kvůli volbám snažil využít i muž, který fanouškům rozdával trika s nápisem Vyměňte politiky.

(Michaela Kabátová)

Čeští hokejisté se totiž vinou častých faulů nedokázali dostat do tempa, navíc v 9. minutě podruhé na šampionátu v oslabení inkasovali.

Od modré vypálil Karlsson, puk před Vokounem srazil Harju, který následně dopravil kotouč i s českým brankářem nadvakrát do sítě. V té chvíli vedli Švédové nejen na góly, ale také na střely - to dokonce 4:0. Jágr a spol. se dostávali do tempa skutečně pomalu a mnohdy nebyli čeští hokejisté přejít s kotoučem na holi ani útočnou modrou čáru.

V 18. minutě přesto Lannxes Aréně zažila výbuch české radosti. Kašpar nabil na modrou čáru Mojžíšovi, ten vypálil krásně příklepem třicet čísel nad ledem a kotouč skončil za zády "studeného" Gustavssona. Velký podíl na brance měl ale také clonící Novotný - 1:1. Třetinu skončila stejně, jako začala - šancí Harjua - ve 20. minutě ale švédský centr na Vokouna nevyzrál.

Nástup do druhé třetiny měli čeští hokejisté výrazně lepší než do první. Opět to byli ti dravci, kteří fanoušky strhávali k jásotu v předešlých zápasech. Jenže čeští hráči se paradoxně brzdili v rozletu sami. Jak? Nepovedenými přesilovkami. Švédové faulovali, zahřívali trestnou lavici, ale až na jednu početní výhodu toho Jágr a spol. nedokázali využít.

A tak přišel trest. Z nenápadné akce Martenssona se vyklubala ve 32. minutě druhá švédská radost. Hráč ruské Kazaně, nahodil jen tak kotouč zpoza zadního mantinelu do českého brankoviště. Tam se černá guma odrazila od brusle Mojžíše přímo na čepel hole Engqvista a ten nekompromisně zavěsil - 1:2.

Od té chvíli opět dostali na koně Švédové a čeští hokejisté nestíhali. Propadali hlavně útočníci v soupeřově třetině a tak Vokoun musel hasit celkem tři nájezdy více hráčů na české osamocené obránce. Naštěstí vždy úspěšně.

Česko - Švédsko (Jágr v komunikaci s hlavním rozhodčím).

Poslední třetina? Opět parádní česká jízda. Zatímco v závěru té poslední Růžičkovi hráči vodu spíše šlapali, do té poslední vtrhli naopak jako velká voda. Češi svého soupeře tlačili, nezabrzdilo je ani sporné vyloučení Jaromíra Jágra v 51. minutě, kdy Švéd upadl po jeho spadlé hokejce.

PROČ ČEŠI USPĚLI

Skvělý Vokoun: Český brankář má v play off skvělou formu a pokud nedotáhne Němce do finále jejich brankářský zázrak jménem Endras, o volbě nejlepšího brankáře turnaje je jasno.

Nikdy se nevzdávat: V obou zápasech play off Češi prohrávali. Se Švédskem dokonce dvakrát, ani jednou to soupeři nestačilo. Proti hokejistům "Tre kronor" rozhodl 8 vteřin před koncem základní hrací době o tom, že se bude prodlužovat bek Rachůnek.

Obránci zastoupili Jágra: Možná to v euforii zaniklo, ale oba české góly proti Švédsku vstřelili obránci nekompromisní ranou. Mimochodem, také Klepiš proti Finům vyrovnával z pozice falešného beka ranou od modré.

Marek a Kašpar: Dvakrát jeli Češi nájezdy, pokaždé se trefila tato česká dvojice. A o soupeřovi střelce se pokaždé až na jednu výjimku postaral Vokoun.

Češi oslabení přestáli, po návratu z trestné lavice měl gól na holi právě Jágr, ale střelecká radost mu tak nějak není v play off přána. Vyrovnání tak musel v nervydrásajícím závěru zařídit další obránce - Rachůnek. Klepiš 15 vteřin před koncem základní hrací doby prohrál buly při české power play, jenže ke kotouči se dostal za brankou Voráček.

Kotouč hodil před švédskou klec přímo proti holi Rachůnka. Řízný český bek osm vteřin před koncem odstartoval obrovské české nadšení - puk po jeho bombě vymetl přesně pravou pavučinu Gustavssonovy branky.

V prodloužení Češi svého soupeře válcovali, ale Jágr (asi to již nikoho nepřekvapí, česká osmašedesátka hraje báječně, gól ale vstřelit již tři zápasy nedokáže), ani Kašpar však prázdnou branku netrefili. Na řadu museli přijít nájezdy a na ty mají Češi Kašpara s Markem.

Na první český zásah ještě odpověděl Omark, ve třetí sérii ale odpovědnost nezvládl Martensson a obrovská radost českého týmu i fanoušků nejen v hale ale i v Česku mohla vypuknout. Čeští hokejisté si po čtyřletém čekání opět zahrají o zlato.

Česko - Švédsko (Martenssonův rozhodující nájezd).

Dobrá zpráva na závěr: pokud Češi v semifinále světového šampionátu porazili Švédsko (v letech 2001 a 2005, pokaždé v prodloužení), vždy přivezli domů zlato! Završí čeští hokejisté slastný hattrick?

ČESKO - ŠVÉDSKO 3:2 SN (1:1, 0:1, 1:0 - 0:0)

Branky a nahrávky: 18. Mojžíš (Kašpar, Rolinek), 60. Rachůnek (Voráček, Klepiš), rozhodující sam. nájezd Marek - 9. Harju (Karlsson, Omark), 32. Engqvist (Martensson, Ekman-Larsson). Proměnené nájezdy: Kašpar, Marek - Omark. Neproměněné nájezdy: Magnus Johansson, Martensson. Rozhodčí: Looker (USA), Savage (Kan.) - Děďulja (Běl.), Valach (SR). Vyloučení: 6:5. Využití: 0:1. Diváci: 13.437.

Česká republika: Vokoun - Rozsíval, Mojžíš, Němec, Čáslava, Blaťák, K. Rachůnek - Jágr, Vampola, Klepiš - Voráček, Marek, Rolinek - Kašpar, Červenka, Novotný - Kvapil (41. M. Růžička), Koukal, Hubáček. Trenéři: Vladimír Růžička, Josef Jandač a Ondřej Weissmann.

Švédsko: Gustavsson - Magnus Johansson, Jonathan Ericsson, Bäckman, Ekman-Larsson, Karlsson, Gunnarsson, V. Hedman - Andersson, Persson, Backlund - Engqvist, Omark, Harju - Pettersson, Nylander, R. Wallin - Pääjärvi-Svensson, Martensson, Nilson. Trenéři: Bengt-Ake Gustafsson a Roger Rönnberg.