Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena

Německo porazilo Dánsko a také pořadatelská země MS postupuje dále

18:29
PRAHA - Senzace se stala skutečností. Do osmifinálové skupiny postupuje Dánsko společně s Německem. O třetí postupové místo se ve večerním zápasu utká USA s Finskem. Čtvrtý tým ze skupiny čekají zápasy o záchranu. Ve skupině B si Lotyši výhrou nad Itálií zajistili postup do osmifinálové skupiny, kde budou soupeřem českého týmu.

Německý brankář Endras foto: Reuters

Hokejisté Německa přehráli ve svém závěrečném utkání v základní skupině D mistrovství světa dosud neporažené Dánsko 3:1. Zajistili si tak postup do osmifinálové skupiny, kam se naopak nepodívá poražený tým ze zbývajícího souboje skupiny mezi Finskem a USA, který bude hrát jen o udržení.

Němci hnáni nutností zvítězit se zdáli na začátku přemotivovaní a nechali se zbytečně vylučovat. Už ve čtvrté minutě museli do tří, čehož po parádní Reginově křížné přihrávce šikovně využil bek Larsen. Krátce poté Němci znovu faulovali, ale tentokrát přežili bez úhony dvojnásobné oslabení i následnou hru ve čtyřech proti pěti.

Naopak sami v deváté minutě dostali výhodu své první přesilovky v zápase a již po 31 vteřinách byli úspěšní zásluhou Marcela Goce, jenž dokázal tečovat Sulzerovo nahození od modré čáry mimo dosah brankáře Galbraitha.

Od druhé třetiny Němci zlepšili disciplínu, což se jim také vyplatilo. Ve 34. minutě je Schütz poslal do vedení. Vzápětí měl na druhé straně velkou příležitost k vyrovnání Eller, ztroskotal však na brankáři Endrasovi.

Naopak na začátku 36. minuty propadl kotouč Galbraithovi po střele Nicolaie Goce a dokutálel se za brankovou čáru, což vzápětí potvrdil také videorozhodčí.

Definitivu mohl Němcům přinést opět výborně hrající Marcel Goc, v 52. minutě však při přesilovce orazítkoval bekhendovou střelou pouze brankovou konstrukci. Vzápětí už Němci dostali puk do branky, ale stalo se tak až poté, co rozhodčí přerušili hru.

Dánové se v závěru nadechli k náporu, což jim umožnil svým vyloučením 95 vteřin před vypršením základní hrací doby Ullmann, a sáhli rovnou také ke hře bez brankáře. Reginova tečovaná střela od modré však skončila jen na tyči a skóre se již nezměnilo.

Dánsko - Německo 1:3

Branky a nahrávky: 4. Larsen (Regin, Damgaard) - 9. M. Goc (Sulzer), 34. Schütz (Krueger), 36. N. Goc. Rozhodčí: Muylaert, Savage (oba Kan.) - Kaspar (Rak.), Kicha (Ukr.). Vyloučení: 7:6. Využití: 1:1. Diváci: 18.623.

Hokejisté Lotyšska zvítězili v utkání základní skupiny B mistrovství světa v Německu nad Itálií 5:2 a zajistili si postup do osmifinálové skupiny. Tam společně s dalšími postupujícími Kanadou a Švýcarskem narazí v dalších bojích i na český tým. Itálie naopak bude muset hájit svou příslušnost k elitě ve skupině o udržení.

Duel dvou týmů, které dosud na šampionátu nebodovaly, rozehráli lépe Lotyši. Už po 50 vteřinách je poslal do vedení Daugavinš a byli i nadále střelecky aktivnější. Italové však poté přežili své první oslabení a krátce nato sami udeřili, když vyrovnal Egger. Ve 29. minutě však vrátil Lotyšům vedení Niživijs.

Nejbohatší na události byla třetí třetina. V jejím úvodu nejprve využil přesilovku Rekis a zvýšil na 3:1 pro Lotyše. Ti hráli vzápětí v oslabení, ale vynutili si v něm trestné střílení, které ovšem Niživijs neproměnil. Mohl toho vzápětí hodně litovat, neboť velkou chybu Lotyšů ztrestal ještě v přesilovce Scandella.

Favorit však již žádné další komplikace nepřipustil: Daugavinš v 58. minutě zvýšil v početní výhodě na 4:2 a Karsums střelou do prázdné branky při power play soupeře rozdíl ve skóre ještě navýšil.

Itálie - Lotyšsko 2:5

Branky a nahrávky: 15. Egger (Sousa), 44. Scandella - 1. Daugavinš (Sprukts), 29. Niživijs (Vasiljevs, Pujacs), 42. Rekis (Vasiljevs, Pujacs), 58. Daugavinš (Karsums), 60. Karsums (Cipulis). Rozhodčí: Levonen (Fin.), Baluška - Valach (oba SR), Brown (USA). Vyloučení: 6:4. Využití: 1:2. Diváci: 4029.