Michálek je nejlepším střelcem NHL. Jágr se neprosadil

9:31
NEW YORK - Český útočník Milan Michálek se osamostatnil v čele tabulky střelců NHL. Jindřichohradecký rodák vstřelil ve čtvrtek 18. gól sezony, když pohotovou dorážkou otevřel skóre utkání mezi New Jersey a Ottawou. Kanadskému klubu ale nakonec v zápase nestačil ani tříbrankový náskok a prohrál 4:5 po samostatných nájezdech.

Daniel Alfredsson (vlevo) a Milan Michálek foto: Reuters

V rozstřelu se Michálek neprosadil, naopak na straně vítězů uspěl Patrik Eliáš a rozhodující nájezd si připsal Adam Henrique. Devils opět potvrdili schopnost strhnout zápas na svou stranu. Pokud skončil duel po šedesáti minutách nerozhodně, získalo New Jersey druhý bod v osmi z devíti utkání. V nájezdech mají jeho hráči letos bilanci 6:1, další dvě výhry přidali v prodloužení.

"Jsme sebevědomí, když zápas dospěje do nájezdů, protože máme na tuhle situaci dobré střelce," vysvětloval Zach Parise. "Bylo to pro nás důležité vítězství, povzbuzující je taky, že jsme v posledních třiceti minutách dokázali zlikvidovat tříbrankový deficit. Škoda jen, že jsme to v závěru neudrželi," dodal. Devils totiž otočili z 0:3 na 4:3, ale při vlastní přesilové hře inkasovali vyrovnávací gól v čase 59:55.

Úspěšné obraty se povedly i Vancouveru, který v Montrealu otočil z 0:3 na 4:3 po samostatných nájezdech, a Nashvillu. Predators prohrávali v Columbusu ještě v předposlední minutě o dva góly, ale nakonec zvítězili 4:3 v prodloužení.

U vyrovnávací i vítězné branky si připsal přihrávku Martin Erat. V prvním případě jeho střelu tečoval Sergej Kosticyn, ve druhém ideálně vyřešil přečíslení dva na jednoho a Colin Wilson zakončil do odkryté branky.

"Marty (Erat) v situacích dva na jednoho rád přihrává. Proto jsem se snažil uvolnit. Dostal jsem od něho správnou přihrávku a snažil jsem se jen rychle vystřelit," popsal rozhodující okamžik autor vítězného gólu. "Marty Erat to provedl opravdu skvěle," pochválil svého svěřence i trenér Nashvillu Barry Trotz.

Jaromír Jágr nastoupil v této sezoně poprvé proti Pittsburghu, kde začal svou kariéru v NHL a získal dvakrát Stanleyův pohár. Devětatřicetiletý útočník v utkání nebodoval a nemusel ho nakonec mrzet ani fakt, že netrefil ze středního pásma při závěrečné power play soupeře prázdnou branku, protože Philadelphia udržela výhru 3:2. V dresu Flyers, kteří v utkání vedli už o tři góly, si připsal asistenci Jakub Voráček.

Jágr bral po zápase své zaváhání při střele do prázdné branky s humorem. V žertu tvrdil, že za to mohla špatná energie, kterou na něj vysílali příznivci Pittsburghu. "Cítil jsem to při tom posledním střídání, když jsem netrefil branku," rozesmála česká hvězda novináře, když se Jágra ptali na nepřátelství fanoušků, kteří mu vyčítali, že v létě neposílil Penguins, ale rivaly z Philadelphie.

"Aspoň jsem všechny potěšil. Pittsburské fanoušky, že jsem nedal gól, a sebe, že jsme vyhráli. Vždycky si musíte najít způsob, jak udělat lidi okolo šťastné, a přesně to se mi dnes povedlo," dodal dobře naladěný český útočník.

Jágr byl střelecky nejaktivnějším hráčem Flyers, na brankáře Marka-Andreho Fleuryho vyslal pět ran. "Bylo pro něho vzrušující zahrát si proti Pittsburghu, kde toho tolik prožil. Měl tam (Jágr) několik výborných momentů, ale dnes mu nebylo přáno," uvedl Maxime Talbot, který přišel letos v létě do Philadelphie po šesti sezonách strávených v Pittsburghu.

23 22 (9+13)

"Můžu říci, že u nás v kabině jsme oba bráni jako staří Tučňáci," dodal Talbot. Pittsburghu, který ve vedení Východní konference vystřídala právě Philadelphia, chyběl v sestavě Sidney Crosby, podezření na další otřes mozku ale lékařské testy vyvrátily.

Po faulu na Jágra využili Flyers přesilovou hru, když kombinaci Clauda Girouxe a Voráčka zakončil Wayne Simmonds střelou do prázdné branky a zvýšil na 2:0. Domácí ještě přidali třetí branku, pak ale přenechali aktivitu soupeři, který dvěma góly snížil. V závěru Flyers výrazně podržel gólman Ilja Bryzgalov. "V posledních deseti minutách opravdu zářil. Zůstal soustředěný a předvedl výborné zákroky," pochválil ruského brankáře trenér vítězů Peter Laviolette.

Hokejisté Detroitu rozhodli o výhře 5:2 nad Phoenixem už v úvodní třetině, ve které nastříleli všechny své branky. Poslední z nich vsítil Jiří Hudler, který střelou z pravého kruhu upravil v závěrečné minutě první části na 5:0. Český útočník navíc stejně jako jeho spoluhráč Jakub Kindl zaznamenal v utkání i jednu asistenci. Ve zbytku zápasu za hosty zkorigovali skóre čeští útočníci Radim Vrbata a Martin Hanzal.

"Zápas byl rozhodnutý dříve, než pořádně začal. Vyhráli ho už v úvodních pěti šesti minutách. Od druhé třetiny to nebylo o tom, že bychom hráli o tolik lépe, jen oni trochu ubrali na plynu. Při vyrovnanosti téhle ligy si nemůžeme dovolit být nepřipraveni byť jen na okamžik, jinak to špatně skončí," podotkl hostující útočník Ray Whitney, jenž si při Hanzalově gólu připsal šestistou asistenci.

V dresu hostí vynechal obránce Rostislav Klesla třetí zápas za sebou kvůli zranění ve spodní části těla. Naopak vyléčený už je jeho spoluhráč Michal Rozsíval, kterého trápil otřes mozku; nastoupil poprvé od zahajovacího utkání.

Slovenský útočník Marián Hossa vstřelil v NHL čtyřstý gól, kterým pomohl Chicagu k výhře 3:2 v prodloužení na ledě New Yorku Islanders. "Jsem velmi šťastný, zvláště mě těší, že to přišlo ve vítězném utkání," uvedl Hossa, který této mety dosáhl jako 85. hráč v historii soutěže.

VÝSLEDKY NHL

Boston - Florida 0:2 (0:0, 0:0, 0:2)
Branky: 58. kopecký, 60. Versteeg (FLEISCHMANN). Střely na branku: 40:30. Diváci: 17.565.

New Jersey - Ottawa 5:4 po sam. nájezdech (0:2, 1:1, 3:1 - 0:0)
Branky: 35. Parise, 43. Zubrus (ELIÁŠ), 50. Tedenby, 50. Kovalčuk, rozhodující sam. nájezd Henrique - 7. M. MICHÁLEK, 18. Foligno, 30. Alfredsson, 60. Winchester. Střely na branku: 31:29. Diváci: 13.743.

NY Islanders - Chicago 2:3 v prodl. (0:1, 1:1, 1:0 - 0:1)
Branky: 39. Hamonic, 51. Staios - 23. a 62. Sharp, 12. Hossa. Střely na branku: 33:28. Diváci: 10.711.

NY Rangers - Tampa Bay 2:3 po sam. nájezdech (1:0, 1:1, 0:1 - 0:0)
Branky: 8. Callahan, 34. Anisimov - 59. a rozhodující sam. nájezd Moore, 32. Malone. Střely na branku: 30:31. Diváci: 18.200.

Philadelphia - Pittsburgh 3:2 (1:0, 2:1, 0:1)
Branky: 7. Briere, 29. Simmonds (VORÁČEK), 34. Hartnell - 35. J. Neal, 49. Malkin. Střely na branku: 29:27. Diváci: 19.936.

Columbus - Nashville 3:4 v prodl. (1:0, 1:1, 1:2 - 0:1)
Branky: 13. J. Carter (PROSPAL), 31. Vermette, 42. Dorsett - 24. Fisher, 59. Hörnqvist, 60. S. Kosticyn (ERAT), 62. Wilson (ERAT). Střely na branku: 24:22. Diváci: 13.852.

Montreal - Vancouver 3:4 po sam. nájezdech (2:0, 1:1, 0:2 - 0:0)
Branky: 5. St-Denis (PLEKANEC), 19. Diaz, 23. E. Cole - 45. a rozhodující nájezd sam. Hodgson, 29. Raymond, 56. Salo. Střely na branku: 23:31. Diváci: 21.273.

Detroit - Phoenix 5:2 (5:0, 0:1, 0:1)
Branky: 2. Bertuzzi, 3. Filppula (HUDLER), 15. Holmström, 16. Helm (KINDL), 20. Hudler - 36. VRBATA, 52. HANZAL. Střely na branku: 32:32. Diváci: 20.066.

St. Louis - Anaheim 4:2 (1:1, 2:0, 1:1)
Branky: 39. a 60. Oshie, 9. Porter, 28. I. Cole - 15. Ryan, 44. Smith-Pelly. Střely na branku: 24:23. Diváci: 18.596.

Calgary - Colorado 3:2 (0:0, 0:1, 3:1)
Branky: 47. Stempniak, 48. Glencross, 56. O. Jokinen - 36. Duchene (Hejda), 50. Galiardi (Hejduk). Střely na branku: 35:18. Diváci: 19.289.

San Jose - Dallas 5:2 (2:1, 3:1, 0:0)
Branky: 2. Couture, 2. McGinn, 32. Clowe (Havlát), 34. Winchester, 38. Mitchell - 14. Ribeiro, 27. Morrow. Střely na branku: 36:20. Diváci: 17.562.

Los Angeles - Minnesota 2:4 (0:1, 0:2, 2:1)
Branky: 44. Penner, 57. Hunter - 1. M. Koivu, 22. Powe, 37. Scandella, 52. Almond. Střely na branku: 44:24. Diváci: 18.118.