'Messiáš' dovedl Argentinu k výhře 1:0, zářil gólman Nigérie

16:15aktualizováno  20:11
JOHANNESBURG/PRAHA - Těžký vstup do MS v Jihoafrické republice má za sebou jeden z favoritů turnaje Argentina. Svěřenci Diega Maradony porazili 1:0 Nigérii, přestože měli po celý zápas velkou střeleckou převahu. V brance afrického celku ale zářil Vincent Enyeama, který jen Messimu chytil pět gólových příležitostí.

Argentina - Nigérie (Messi a Maradona). foto: Reuters

Maradona překvapivě v obleku. Messi ve středu trojčlenné útočné vozby. Tak vyrukovali fotbalisté Argentiny, podle mnohých největší favorité letošního MS, na soupeře z Nigérie v prvním šlágru letošního světového šampionátu v Jihoafrické republice. A v především v podání Argentinců se bylo na co dívat.

DÁLE ČTĚTE

Již ve třetí minutě podskočil míč na hranici vápna pravý argentinský bek Jonas a Obasi vystrašil stříleným centrem Romera v brance. Jako by tím probudil spícího obra. No, obra... Muže, který měří pouhých 169 centimetrů, přesto vládne fotbalovému světu. Ano, Lionela Messiho.

Argentina - Nigérie (gólman Afričanů po střele Messiho).

Ten si o pár vteřin udělal dobrý den ze čtyř hráčů Nigérie, prošel lehce do pokutového území, jeho gólovou pobídku ale ze tří kroků nevyužil Tévez. A tak to "Messiáš" zkusil v 5. minutě sám, krásnou ránu z hranice vápna ale na roh vytěsil gólman Enyeama. Z něj ale již udeřilo - Verón posadil centr přesně na hlavu Heinzeho a ten málem protrhl síť - 1:0.

A do třetice Messi. 19. minuta a jeho krásná střela zpoza obránce se již chystala usídlit v pravém spodním rohu nigerijské branky, Enyeama byl ale proti. O sedm minut později vyšlapal Tévez uličku pro Higuaína, ten ale trestuhodně svou šanci zazdil. V zápětí na druhé straně opět zahrozil Obasi, se kterým měl v první půli Jonas velké problémy. Střela z kopačky nigerijského kanonýra ale skončila opět mimo tři tyče Romerovy brány.

Argentina - Nigérie (Maradona).

Ve 37. minutě byli diváci v Ellis Parku potřetí svědky souboje Messi-Enyeama a potřetí dopadl stejně -

MESSIHO MOMENTY

4. minuta: Argentinský vůdce si udělá tréninkové kužele ze čtyř soupeřů, jeho gólovou pobídku ale trestuhodně zazdí Tévez.

5. minuta: Messiho skrytá střela z krátkého nápřahu pořádně protáhne Enyeama. Ten míč vyrazí na roh, z něj padne jediný gól zápasu.

19. minuta: První ze šikovným obstřelů levačku na zadní tyč - nigerijský gólman na místě.

37. minuta: Messiho obstřel číslo dvě - opět končí na rukavici sedmadvacetiletého gólmana Nigérie.

65. minuta: Argentinci se řídí do útoku čtyři na dva, Messiho pálí z hranice velkého vápna těsně vedle pravé tyče Enyeama.

81. minuta: Messi se prodral až před nigerijského gólmana, ten jeho střelu mezi nohy zázračně vyrazil.

paradní střelu argentinské hvězdy vytěsnil pouze 185 centimetrů vysoký nigerijský gólman na roh. Více již první poločas nenabídnul a tak mohli odejít do kabin spokojenější Argentinci.

Obraz hry se ve druhém poločase příliš nezměnil. A když v 60. minutě opustil hřiště nejlepší hráč Nigérie Obasi (Jonasovi musel spadnou obrovský balvan ze srdce, Obasi jej totiž řádně větral), afričtí "superorlové" jakoby tím dali najevo, že po výhře ani netouží. Byli to především Argentinci, kteří se i nadále starali o většinu gólových akcí.

Nejpilnější byl v tomto ohledu podle očekávání malý, velký muž Lionel Messi. Proti byl ale opětovně hrdina Nigérie - Vincent Enyeama. Sedmadvacetiletý gólman Hapoelu Tel-Aviv likvidoval jednu šanci za druhou, jen Messimu zabránil ve skórování dvakrát, jednou lapil také tutovku Higuaínovi.

V 83. minutě ale všem fanouškům jihoamerického favorita zatrnulo. Kalu Uche si naběhl na centr z pravé strany a na hranici malého vápna vypálil, leč jen vysoko nad Romerovu branku. Argentinci poté v závěru pěším fotbalem a pečlivým držením míče nejtěsnější vítězství uhájili. První zápak Diega Maradony v roli kouče Albicelestes na MS tak skončil výhrou. Vydřenou, ovšem zcela zaslouženou.

MS ve fotbale - základní skupina B

Argentina - Nigérie 1:0 (1:0)
Branka: 6. Heinze. Rozhodčí: Stark - Salver, Pickel (všichni Něm.). ŽK: Gutiérrez - Haruna. Diváci: 55.700.

Argentina: Romero - Gutiérrez, Demichelis, Samuel, Heinze - Verón (74. Maxi Rodríguez), Mascherano, Di María (85. Burdisso) - Messi - Tévez, Higuaín (79. Milito). Trenér: Maradona.

Nigérie: Enyeama - Odiah, Yobo, Shittu, Taiwo (75. Uche) - Kaita, Etuhu, Haruna - Obasi (60. Odemwingie), Aiyegbeni, Obinna (52. Martins). Trenér: Lagerbäck.

2. týden: Vyhrajte dobroty pro batolata v hodnotě 3 466 Kč

Zúčastněte se volby jména roku 2024 a správně odpovězte na soutěžní otázku.