Manchester ve finále. V něm vyzve opět Barcelonu

22:42
MANCHESTER/PRAHA - Fotbalisté Manchesteru United porazili v odvetě semifinále Ligy mistrů Schalke 04 na domácí půdě 4:1 a po výhře v prvním zápase 2:0 postoupili do finále soutěže, které se 28. května odehraje na londýnském Wembley. V něm svěřenci Alexe Fergusona narazí po dvou letech opět na Barcelonu. V roce 2009 se z triumfu radovali Katalánci.

Manchester - Schalke. foto: Reuters

Kouč Manchesteru Alex Ferguson sice v základní sestavě vynechal opory Ferdinanda, Vidiče, Evru, Carricka, Giggse, Hernándeze a Rooneyho, které šetřil na nedělní souboj o první místo v anglické lize s Chelsea, ale domácí ani tak nepustili z rukou postupové otěže.

Proti Schalke mluvila také historie, protože o dvě branky Manchester v Lize mistrů doma nikdy neprohrál a právě tímto rozdílem by bundesligový klub musel vyhrát, aby mohl myslet aspoň na prodloužení. Ještě větší klid do řad "Red Devils" vnesl ve 26. minutě vedoucím gólem Valencia, který zužitkoval skvělý pas Gibsona a postaral se o jubilejní 300. gól Manchesteru v soutěži.

Odvetné semifinálové utkání fotbalové Ligy mistrů

Manchester United - Schalke 04 4:1 (2:1)
Branky: 72. a 76. Anderson, 26. Valencia, 31. Gibson - 35. Jurado. Rozhodčí: Proenca - Trigo, Santos (všichni Port.). ŽK: Anderson, Scholes, Gibson - Escudero. Diváci: 76.212. První zápas: 2:0. Postupuje Manchester.

Manchester: Van der Sar - Rafael (60. Evra), Smalling, Evans, O'Shea - Gibson, Scholes (74. Fletcher), Anderson - Valencia, Berbatov (77. Owen), Nani. Trenér: Ferguson.

Schalke: Neuer - Uchida, Höwedes (70. Huntelaar), Metzelder, Escudero - Papadopulos, Jurado - Farfán (75. Matip), Baumjohann (46. Edú), Draxler - Raúl. Trenér: Rangnick.

Strůjce první trefy Gibson se za pět minut postaral sám o druhý gól, když po jeho střele chyboval brankář Neuer, který nenavázal na skvělý výkon z prvního vzájemného duelu. Ke cti Schalke, které nikdy v Anglii nevyhrálo, slouží, že zdánlivě jasně rozehranou partii nevzdalo a dál se pokoušelo o útočný fotbal. Za chvíli po druhé domácí trefě dokonce hosté udeřili poté, co Escudero potrestal zmatky v domácí obraně. Byl to teprve čtvrtý gól, který United letos v Lize mistrů inkasovali.

Ani trefa Schalke zápas příliš nezdramatizovala. Hosté byli daleko od toho, aby zopakovali senzační čtvrtfinálové vyřazení obhájce titulu Interu Milán. Trenér Ralf Rangnick sice po změně stran zkusil posílit ofenzivu nasazením dalšího útočníka Huntelaara, ale stažení stopera Höwedese jen nahrálo domácím.

V poslední dvacetiminutovce se dvakrát prosadil Brazilec Anderson a dal pečeť na hladký postup Manchesteru. Domácí tým na konci zápasu už spíše myslel na nedělní bitvu s Chelsea, která může rozhodnout o vítězi Premier League.

Pylová sezóna: Jak poznat alergii u svých dětí?

Alergie je nepřiměřená reakce imunitního systému na běžné, obecně neškodné látky v okolním prostředí. Taková látka, která vyvolává alergickou...