Lotyši pomohli ve skupině Česku, Nory porazili 5:0

18:32aktualizováno  19:30
KOLÍN NAD RÝNEM - Lotyšská hokejová reprezentace svým vítězstvím nad Norskem v poměru 5:0 nahrála českému výběru, jemuž zvýšila šance na postup do čtvrtfinále mistrovství světa. V dalším zápase porazili Rusové Dánsko vysoko 6:1.

Lotyšsko - Norsko (Arvids Rekis) foto: Reuters

Vítězný lotyšský tým se výhrou dotáhl na čtvrté mužstvo průběžného pořadí skupiny, kde figurují čeští hokejisté. Lotyši se tak stali hlavním soupeřem českého celku v boji o postup do další fáze šampionátu.

V duelu dvou týmů, které uzavírají tabulku skupiny, se hrálo dlouho bez branek. Blízko gólu byl Vasiljevs zásluhou teče Niživijsovy střely, na druhé straně mohl poslat Nory do vedení krátce před přestávkou Bastiansen, ale neuspěl. Ve druhé třetině hráli Lotyši přes minutu přesilovku pět na tři, ale ani tuto výhodu nedokázali zužitkovat.

Vše důležité se vtěsnalo do závěrečných 18 minut hry. V začínající 43. minutě otevřel skóre Darzinš a nasměroval tak Lotyše za třemi body. Ve 49. minutě přidal druhou trefu v početní výhodě Cipulis a tři minuty před koncem využil další přesilovku Sprukts. Na trestnou lavici musel poté Vasiljevs, Norové za stavu 0:3 zkusili hrát power play, ale jejich odvahu vytrestal opět Sprukts. Šest vteřin před koncem završil výsledek Galvinš.

Osmifinálová skupina mistrovství světa v hokeji

Lotyšsko - Norsko 5:0 (0:0, 0:0, 5:0)
Branky a nahrávky: 43. Darzinš (Sotnieks, Džerinš), 49. Cipulis (Niživijs, Vasiljevs), 58. Sprukts (Galvinš, Daugavinš), 59. Sprukts, 60. Galvinš (Jerofejevs). Rozhodčí: Baluška, Konc (oba SR) - Děďulja (Běl.), Gemeinhardt (Něm.). Vyloučení: 6:6. Využití: 2:0. V oslabení: 1:0. Diváci: 1925.

Hokejisté Ruska pokračují i nadále ve vítězném tažení mistrovstvím světa v Německu. Obhájce prvenství porazil v dnešním utkání překvapení turnaje Dánsko vysoko 6:1 a nadále suverénně vévodí osmifinálové skupině E. Útočník Pavel Dacjuk vstřelil hattrick.

Rusové tak opět vylepšili svou vynikající bilanci, která čítá sérii 23 vítězství na světovém šampionátu. Naposledy poznali hořkost porážky v roce 2007, kdy podlehli v prodloužení Finsku 1:2. "Chtěli jsme si zachovat respekt k Dánům a hrát organizovaný hokej, což se povedlo. Ve druhé třetině jsme na pár minut ztratili disciplínu, ale s výsledkem jsem spokojený," řekl kouč Vjačeslav Bykov.

Do sestavy sborné již naskočily další velké posily ze zámoří - útočník Malkin a obránce Gončar. Favorizovaní Rusové se přesto rozjížděli pomaleji a Dánové s nimi dokázali bez větších potíží držet krok. V polovině úvodní třetiny předvedl své umění právě Malkin, který se otočkou zbavil obránce a bekhendem ohrozil brankáře Andersena, jenž si však dokázal poradit.

V 16. minutě už gólově udeřilo, když z mezikruží přesně zamířil Dacjuk. Dánové měli ještě před první přestávkou možnost srovnat krok při své první přesilovce v utkání, ale místo toho vylepšil parádní ranou svou bilanci na šampionátu Ovečkin, která skóroval i ve svém pátém vystoupení na turnaji.

Musel si však chvíli počkat, neboť se po odrazu puku zpět do hřiště hrálo dál a jeho přesný zásah potvrdil až videorozhodčí. Ve druhém dějství musel na celkem čtyři minuty usednout na trestnou lavici Kulikov, čehož Seveřané vzápětí využili a útočník Christensen snížil.

Krátce poté přišel závar v ruském brankovišti, Košečkin však s obrovským štěstím přežil bez úhony. V polovině utkání se dostal za záda Dánů Ovečkin, v koncovce však zamířil do horní tyčky. Rusové nemuseli dlouho litovat, neboť ve 34. minutě se při přesilovce prosadil Malkin.

V úvodu třetí části orazítkoval Kovalčuk tyč. Nejhezčí akci zápasu předvedli Rusové v 48. minutě, kdy Malkin parádně zpoza branky našel Dacjuka, ten si pohrál s gólmanem Andersenem a snadno zametl kotouč do branky. Úspěšný střelec dokonal chvilku nato hattrick; po Dreslerově hraní rukou v dánském brankovišti bylo nařízeno trestné střílení a s tím si Dacjuk poradil blafákem do forhendu. O 95 vteřin později uzavřel skóre na konečných 6:1 Kuljomin.

Dánsko - Rusko 1:6 (0:2, 1:1, 0:3)
Branky a nahrávky: 26. Christensen II (Regin, Green) - 16. Dacjuk (Kovalčuk, Malkin), 20. Ovečkin (Fjodorov, Aťjušov), 34. Malkin (Kovalčuk, Dacjuk), 48. Dacjuk (Malkin, Kovalčuk), 51. Dacjuk z trestného střílení, 53. Kuljomin (Afinogenov, Anisimov).

Rozhodčí: Hansen (Nor.), Lärking - Sabelström (oba Švéd.), Eglitis (Lot.). Vyloučení: 5:6. Využití: 1:1. V oslabení: 0:1. Diváci: 5789.