V severském derby zdolali Švédové dánský zázrak na ledě 4:2

17:09aktualizováno  19:02
MANNHEIM/PRAHA - Hokejisté Švédska jsou prvními semifinalisty 74. MS v ledním hokeji. Ve čtvrtfinále si poradili z nováčkem play off na světovém šampionátu s Dánskem 4:2.

Švédsko - Dánsko. foto: Reuters

Švédští hokejisté sice nevlétli na svého soupeře, přesto nezkušené Dány od úvodního buly přehrávali. Svou převahu v první třetině (na střely vyhráli 12:7), korunovali v 15. minutě, když se po parádním ťukesu trefil do prázdné branky Nilson.

VÍCE O MS V LEDNÍM HOKEJI ČTĚTE ZDE

Švédové vstoupili také do druhé třetiny lépe a ustrašeně hrající Dánové mohli děkovat za stav 0:1 brankáři Galbraithovi. V 27. minutě ani skvěle chytající gólman neuchránil Dány od druhé brankové pohromy, po individuální akci se trefil parádně Andersson.

Když se navíc ve 33. minutě trefil Wallin ve vlastním oslabení, zdálo se, že o osudu zápasu je rozhodnuto. Jenže o necelou minutu později napodobil druhého švédského střelce Damgaard a tvrdé ráně z mezikruží snížil na 1:3.

Švédsko - Dánsko.

Pojistku pro Švédy mohli v třetí třetině přidat Pääjärvi-Svensson a bek Johansson, ale povedlo se to až v 53. minutě Omarkovi. Dánové si přesto ještě dokázali své poslední minuty na turnaji zpestřit a užít. V 58. minutě totiž využil přesilovku Madsen a snížil.

Následoval oddechový čas Dánů, kteří dvě minuty před koncem sáhli k power play, a přestože zmáčkli Švédy v jejich obranném pásmu, nedočkali se kontaktního gólu ani při velké šanci Regina. Na druhé straně mohl naopak přidat pátou trefu favorita Backlund, ale z útočné modré čáry minul prázdnou branku.

ŠVÉDSKO - DÁNSKO 4:2 (1:0, 2:1, 1:1)

Branky a nahrávky: 15. Nilson (Magnus Johansson, Martensson), 28. Andersson (Karlsson, Backlund), 33. Wallin (Engqvist, Magnus Johansson), 54. Omark (Persson, Harju) - 34. Damgaard (Eller, F. Nielsen), 58. Madsen (D. Nielsen, Damgaard).

Rozhodčí: Levonen (Fin.), Piechaczek (Něm.) - Děďulja (Běl.), Semjonov (Est.). Vyloučení: 5:6. Využití: 2:1. V oslabení: 1:0. Diváci: 3487.