Litvínov nezastavila ani chyba Volkeho. Při vítězství Slavie tekla krev

17:27aktualizováno  21:13
PRAHA - Zběsilé tempo hokejového play off pokračuje. Osmý čtvrtfinálový den vyřazovací části soutěže úřadujících mistrů světa se opět zaměřila pozornost fanoušků do Litvínova a pražských Vysočan. Severočeši doma vyhráli podruhé nad vítězem základní části z Třince 4:2 a srovnali stav série na 2:2. Krok od postupu do semifinále je Slavia, která doma porazila Liberec 4:3. Páté duely se hrají v Třinci, respektive v Liberci, v sobotu.

Slavia - Liberec (radost domácích). foto: ČTK

Již devět let nedokráčel vítěz základní části k trofeji pro mistra extraligy. Naposledy se podařilo v sezóně 2001/2002 pražské Spartě. V následujících letech dokonce čtyřikrát šampion dlouhodobé soutěže skončil již ve čtvrtfinále. Kdo by to byl v neděli řekl, že se budou podobné myšlenky honit v hlavě i hráčům Třince.

ON-LINE REPORTÁŽ SI PROHLÉDNĚTE ZDE

Ve své Werk Aréně dvakrát přehráli Litvínov a s vedením 2:0 cestovali do Podkrušnohoří. Jenže nyní je stav série 2:2 a favorit se trápí. Především s proměňováním šancí. Objev jara Martin Volke v brance Litvínova čaruje a čaruje. Co na tom, že občas vyrobí i nějakou tu chybu?

ČTVRTFINÁLE - 4. ZÁPASY

HC Benzina Litvínov - HC Oceláři Třinec 4:2 (1:1, 2:1, 1:0)
Branky a nahrávky: 15. V. Hübl (Lukeš, Kubinčák), 32. Jánský (Jenáček), 35. Majdan (Skuhrovec), 53. Jareš (Lukeš, Jenáček) - 8. Polák, 40. M. Růžička (D. Květoň, Krajíček). Rozhodčí: Hribik, Fraňo - Bláha, Kostka. Vyloučení: 8:9. Využití: 2:1. V oslabení: 0:1. Diváci: 6900. Stav série: 2:2.

HC Slavia Praha - Bílí Tygři Liberec 4:3 (3:1, 1:0, 0:2)
Branky a nahrávky: 7. T. Svoboda (Vondrka, Kadlec), 14. Vašíček (Krenželok, Vondrka), 18. Vondrka, 37. Micka - 5. Štich (Bartovič, Vak), 51. P. Nedvěd (Trončinský, Čakajík), 60. Štich (Víšek, Špaček). Rozhodčí: Šindler, Šír - Pešek, Jelínek. Vyloučení: 9:3. Využití: 1:1. V oslabení: 2:0. Diváci: 9087. Stav série: 3:1.

Devětadvacetiletý gólman je známý svou oblibou v rozehrávání hokejkou a v 8. minutě čtvrtečního duelu se mu to stalo osudné. Za brankou namazal Polákovi a ten nadvakrát protlačil kotouč do branky. Jenže Volkeho chyba nažhavila a další souboje s Polákem vyhrál. Pětadvacetiletý tahoun Ocelářů z něj musel být především v poslední třetině již zoufalý. "Nedokázali jsme proměňovat své šance," potvrdil výjimečnost Volkeho výkonu kouč hostí Pavel Marek.

V té době hosté už museli dotahovat stav 2:3. Domácí totiž na Polákovu trefu odpověděli vzápětí gólem Hübla a v 35. minutě po brankách Jánského a Majdána už vedli 3:1. Branku slovenského křídla musel posvětit až videorozhodčí, Majdán dovezl na zadku do branky i gólmana Hamerlíka. "Druhá třetina a naše využitá přesilovka 5 na 3 rozhodla," řekl kouč Litvínova Jiří Kučera.

V čase 39:45 se parádní střelou prosadil Růžička, ovšem to bylo ze strany Slezanů vše. V 53. minutě šli hosté do tří a Jareš nekompromisní bombou uťal naděje na třinecký obrat. Sobotní zápas na ledě Třince tak bude bojem o mečbol v sérii. Kdo jej urve pro sebe?

Tuto otázku už nemusí řešit účastníci druhého čtvrtečního zápasu. Slavia zdolala Liberec 4:3, když v průběhu třetí třetiny vedla už 4:1. Klíč k úspěchu Růžičkovy party? Oslabení. Ta oslabení, kterými ničil český nároďák soupeře na loňském zlatém světovém šampionátu. Kdo byl tehdy reprezentačním koučem? Správně: Růžička. Slávistický "diktátor" jako kdyby měl na tuto činnost patent.

Litvínov - Třinec (Lukáš Krajíček).

Liberečtí nezačali v O2 Aréně špatně, zásluhou Šticha vedli, jenže... Poté trefil Doležal hokejkou v obličeji Nedvěda a Slavii čekali čtyři minuty v oslabeni...Jenže z výhody se stala nevýhoda. Tato, následující hostující přesilovky a jedna početní převaha Slavie změnila ukazatel skóre na 3:1. "Dělali jsme tam strašné chyby a v dalších třetinách jsme se při přesilovkách trápili," přiznal po zápase bek hostí Lukáš Derner.

Ten byl namočený i ve vítězném gólu domácích. Vošvrda, který od 21. minuty nahradil Pince rozehrál kotouč za branku právě na Dernera, jenže u černé gumy byl dříve Micka, který puk protlačil do sítě. "Byla to chyba. Vošvrda měl kotouč přikrýt, byli jsme unavení. Špatná komunikaci," vysvětlil smutně Derner.

Liberečtí sice v poslední třetině zatlačili domácí, v 51. minutě vykřesal naději Nedvěd, ale hostům k více brankám nepomohla ani více jak čtyřminutová power play. Gól Šticha přišel příliš pozdě - 2 vteřiny před koncem zápasu.