Středa 1. května 2024, Svátek práce

Liga mistrů otevřela své brány: Gólem se blýskl Plašil, Čech s nulou

22:42aktualizováno  22:58
PRAHA - VIDEO Nejslavnější fotbalová soutěž opět otevřela náruč nejlepším fotbalovým klubům Evropy. Prvních šestnáct týmů se představilo v úterý večer, další šestnáctka je na řadě ve středu od 20:45 hodin. Jak si vedli Češi? Necid za CSKA nastoupil až v závěru, Čech vychytal proti Portu výhru 1:0, stejným poměrem prohrála Besiktas se Sivokem v sestavě s Manchesterem United. Brankou se při remíze 1:1 s Juventusem blýskl Jaroslav Plašil.

Petr Čech. foto: ČTK

SKUPINA A - 1. KOLO

Juventus Turín - Girondins Bordeaux 1:1 (0:0)
Branky: 63. Iaquinta - 75. Plašil. Rozhodčí: Övrebö (Nor).

Maccabi Haifa - Bayern Mnichov 0:3 (0:0)
Branky: 85. a 87. Müller, 64. Van Buyten. Rozhodčí: Skomina (Slovin.). Diváci: 41.000.

Juventus v Lize mistrů poprvé bez Pavla Nedvěda nezářil. Proti francouzskému šampionovi z města vín Bordeaux navíc nastoupil severoitalský klub bez zraněné hvězdy Diega. Domácí se sice zásluhou rychlíka Iaquinty dostali po hodině hry do vedení, francouzský tým se nevzdal a Jaroslav Plašil v 75. minutě srovnal na konečných 1:1.

Ve druhém utkání potvrdil Bayern Mnichov na horké izraelské půdě vzrůstající formu a s nováček - Maccabi Haifa - si poradil snadno 3:0, když dva góly vstřelil mladíček v hostujícím dresu se slavným jménem Müller na zádech.

SKUPINA B - 1. KOLO

VfL Wolfsburg - CSKA Moskva 3:1 (2:0)
Branky: 36., 41. z pen. a 87. Grafite - 77. Zagojev. Rozhodčí: Lannoy (Fr.). Diváci: 25.017

Besiktas Istanbul - Manchester United 0:1 (0:0)
Branka: 77. Scholes. Rozhodčí: Rizzoli (It.).

Utkání mezi Wolfsburgem a CSKA Moskva se stalo "one man show" v podání nejlepšího střelce uplynulé sezony německé Bundesligy Grafiteho. Ten hattrickem zajistil "Vlkům" výhru 3:1. Za poražené odehrál posledních deset minut Tomáš Necid, v závěru sám před Benagliem selhal.

Zápas na nejhlučnějším stadionu v Evropě ovládl favorizovaný Manchester United. Jedinou branku vstřelil zkušený anglický záložník Paul Scholes. Domácí i s Tomášem Sivokem již čtvrtý zápas v řadě neskórovali.

SKUPINA C - 1. KOLO

FC Curych - Real Madrid 2:5 (0:3)
Branky: 64. Margairaz z pen, 65. Aegerter - 27. a 89. Cristiano Ronaldo, 34. Raúl, 45+1. Higuaín, 90.+4 Guti. Rozhodčí: Atkinson (Angl.). Diváci: 24.000.

Olympique Marseille - AC Milán 1:2 (0:1)
Branky: 49. Heinze - 28. a 74. Inzaghi. Rozhodčí: Bo Larsen (Dán.).

Jeden ze spolufavoritů soutěže začal pouť za "domácím" finále slavné soutěže výsledkově přesvědčivě, herně to opět především v obraně skřípalo. Ano, řeč je madridském Realu. ten sice ještě v 64. minutě vedl 3:0 o necelých devadesát vteřin bylo vše jinak a nadšeně bojujícímu Curychu chyběl na soupeře jediný gól. Uklidnění do řad "Bílého baletu" přinesli až v závěru Ronaldo a Guti.

V zápase dvou kandidátů o druhé postupové místo se překvapivě vedlo lépe trápícímu se milánskému AC, které zásluhou dvou branek Inzaghiho získalo cenný skalp Marseille. Za hosty poněkud překvapivě nenastoupil Marek Jankulovski.

SKUPINA D - 1. KOLO

FC Chelsea - FC Porto 1:0 (0:0)
Branka: 48. Anelka. Rozhodčí: Plautz (Rak.).

Atlético Madrid - APOEL Nikósie 0:0
Rozhodčí: Thomson (Skot.).

Na góly nejchudší skupinou se v úterní noci stalo "déčko". Ve dvou duelech padl jen jeden gól z kopačky Anelky, kterým zajistil Chelsea výhru nad FC Porto a vedení ve skupině. Branku londýnského favorita celé soutěže hájil v pravém anglickém dešti Petr Čech.

Ve druhé skupině se překvapivě rozešli smírně fotbalisté Atlétika Madrid a nováčka - APOELU Nikósie. Za domácí nastoupil v základní sestavě Tomáš Ujfaluši.