Středa 1. května 2024, Svátek práce

Liga mistrů: Arsenal i za pomoci Rosického otočil zápas v Lutychu

22:38aktualizováno  23:16
PRAHA - VIDEO Tak tomu se říká parádní obrat. Vysoce favorizovaný Arsenal ještě ve 44. minutě zápasu 1. kola základních skupin Ligy mistrů prohrával na hřišti belgického mistra z Lutychu 0:2, aby se nakonec radoval z výhry 3:2 i za účasti Tomáše Rosického v základní sestavě Londýnských. Výsledkově i herně naopak zklamal šlágr středečního programu - Inter remizoval v nudném zápase s Barcelonou 0:0.

Tvrdý souboj Eduarda a Rochu. foto: ČTK

SKUPINA E - 1. KOLO

FC Liverpool - VSC Debrecín 1:0 (1:0)
Branka: 45. Kuijt. Rozhodčí: Proenca (Portug.).

Olympique Lyon - AC Fiorentina 1:0 (0:0)
Branka: 76. Pjanič. Rozhodčí: Vink (Niz.). ČK: 45. Gilardino (Fiorentina).

Favorit skupiny Liverpool se proti nováčkovi z Debrecínu po celý zápas střelecky trápil. Kdo čekal gólové hody, zle se zmýlil. Jedinou branku na Anfield Road vstřelil těsně před odchodem do kabin Kuyt.

Ve druhém zápase mezi Lyonem a Fiorentinou hráli Italové celou druhou půli bez vyloučeného kanonýra Gilardina (hrubě fauloval loktem při hlavičkovém souboji), domácí se však dlouho nedokázali gólově prosadit. O jejich výhře rozhodl až patnáct minut před koncem mladíček Pjanič.

SKUPINA F - 1. KOLO

Inter Milán - FC Barcelona 0:0
Rozhodčí: Stark (Něm.).

Dynamo Kyjev - Rubin Kazaň 3:1 (0:1)
Branky: 71. Yussuf, 79. Magrao, 85. Gusev - 25. Domínguez. Rozhodčí: Hamer (Luc.).

Šlágr prvního kola zápasů v základních skupinách Ligy mistrů? Utkání Inter Milán-FC Barcelona si rozhodně tento přívlastek nezaslouží. Na San Siru se hrálo nudné utkání především zásluhou domácích, kteří zalezli před vlastního brankáře a jen čekali co se bude dít.

Hosty táhla dvojice Messi-Ibrahimovič, ovšem ani jeden se nakonec neprosadil, i když šance Ibrahimoviče ze 20. minuty zápasu po gólu volala. Druhý člen překvapivé výměny Ibrahimovič-Eto´o, tedy kamerunský střelec v dresu Interu se za celý zápas neodvážil vystřelil na svého ještě nedávno spoluhráče Valdése v brance Barcelony.

Ve druhém zápase skupiny si v "sovětském" derby poradilo zkušenější Dynamo Kyjev s ruským mistrem z Kazaně snadno 3:1. Ukrajinský navrátilec do sestavy Kyjeva Ševčenko se ovšem gólově neprosadil.

SKUPINA G - 1. KOLO

VfB Stuttgart - Glasgow Rangers 1:1 (1:0)
Branky: 18. Pogrebňak - 77. Bougherra. Rozhodčí: Busacca (Švýc.).

FC Sevilla - Unirea Urziceni 2:0 (1:0)
Branky: 45.+1 Luis Fabiano, 70. Renato. Rozhodčí: Trefoloni (It.).

Ani skupina G nenabídla fanouškům příliš gólové radosti. Trápící se Stuttgart doma překvapivě pouze remizoval s Glasgow Rangers, když na gól Pogrebňaka v závěru reagoval Bougherra.

V dalším zápase skupiny vybojovala alespoň dvougólové vítězství favorizovaná Sevilla nad nováčkem z Urziceni. Na první branku ale fanoušci na stadionu Ramóna Sáncheze Pizjuána čekali až do nastavení první půle, když se prosadil brazilský kanonýr Luis Fabiano.

SKUPINA H - 1. KOLO

Olympiakos Pireus - AZ Alkmaar 1:0 (0:0)
Branka: 79. Torosidis. Rozhodčí: Kassai (Rum.).

Standard Lutych - FC Arsenal 2:3 (2:1)
Branky: 2. Mangala, 5. Jovanovič z pen. - 45. Bendtner, 78. Vermaelen, 81. Eduardo. Rozhodčí: Iturralde González (Šp.).

Ve skupině, která asi nejvíce zajímá české fanoušky, se představil na hřišti Lutychu londýnský Arsenal i s Tomášem Rosickým v základní sestavě (po téměř dvou letech)! A český záložník musel se svými spoluhráči jen útrpně sledovat jak nadšeně bojující domácí již v 5. minutě vedli 2:0.

Favorizovaný Arsenal nakonec utkání otočil. Do poločasu vyrovnal Bendtner a v závěru zápasu se z velkého tlaku prosadili Vermaelen (z ofsajdu) a Eduardo. Rosický odehrál nakonec 70. minut než jej v závěru vystřídal mladíček Wilshere.

Ve druhém utkání skupiny porazil v domácím pekle řecký Olympiakos Pireus 1:0 nizozemského mistra z Alkmaaru.