Liberec odmítl jít do čela. Podlehl Teplicím

22:25
TEPLICE - Fotbalisté Liberce prohráli v lize po pěti měsících a zároveň prováhali možnost předstihnout vedoucí Spartu. Nezvládli totiž zápas 18. kola v Teplicích, kde prohráli 0:1. Výhru domácích zajistil svým osmým gólem v sezoně kanonýr Mahmutovič. Liberec měl ve druhém poločase velké problémy v defenzivě a také přišel o oba stopery - Karišik se zranil, Nezmar vykartoval. Liberec v Teplicích posedmé za sebou nedal gól.

Liberecký hráč Jan Nezmar (vlevo) a Aidin Mahmutovič z Teplic foto: ČTK

Druhý tým tabulky přijel do Teplic s impozantní bilancí osmi výher v posledních devíti zápasech, a kdyby přidal tříbodový zisk i tentokrát, alespoň na den by předskočil v čele tabulky Spartu. Kromě toho měli ale Liberečtí ještě jednu zajímavou šňůru - na Stínadlech naposledy vyhráli v roce 2005 a od té doby v šesti zápasech ani nedali gól.

To, co se dělo na trávníku od první minuty, dávalo zapravdu spíš té druhé bilanci. Liberec se nedokázal dostat do tlaku ani do výraznějších šancí a když už se mu nabídl alespoň rychlý brejk, dopadlo to jako v 10. minutě: Bosančič dostal na hranici vápna prostor ke střele, ale slabou ránu k tyči Grigar v pohodě lapil.

Srbský záložník nahradil v sestavě zraněného Šurala a pocit zmaru si do poločasu vychutnal ještě jednou - po Breznaníkově centru zleva byl v malém vápně úplně sám, ale ve skluzu míč netrefil.

Teplice - Liberec 1:0

Branka: 53. Mahmutovič.

Rozhodčí: Královec - Kocián, Hájek. ŽK: Dolejš, Rosa, Vachoušek, Vondrášek - Bosančič, Nezmar, Vácha. Diváci: 3051.

Teplice: Grigar - Vondrášek, Matula, Rosa, Ježdík - Dolejš, Čajič (86. Zoubele), Siva, Vůch (90.+2 Stožický) - Vachoušek - Mahmutovič (90.+4 Jindráček). Trenér: Rada.

Liberec: Bičík - Gebre Selassie, Nezmar, Karišik (56. Kelič), Fleišman - Vácha, Janů (84. Musiol) - Bosančič (75. Liška), Štajner, Breznaník - Rabušic. Trenér: Šilhavý.

Liberec to mohlo mrzet tím víc, že se nehrál zápas plný šancí, spíš pozorná bitva mezi oběma šestnáctkami, kde měly navíc mírně navrch Teplice. Ty kopaly za poločas pět rohů, ale nevytěžily z nich nic víc než nebezpečnou křížnou hlavičku Sivy, která ve 32. minutě jen o kousek minula branku.

První větší gólový záblesk přišel až tři minuty před pauzou, to když Nezmar temenem hlavy tečoval centrovaný míč do protipohybu Grigara, ale zároveň minul i branku, skutečně zábavný fotbal se ale na Stínadla dostavil až po pauze.

Všechno načala rychlá kombinace Teplic, které se v 53. minutě prokombinovaly od vlastního vápna třemi rychlými pasy ke gólu. Ten poslední dal Dolejš přímo do běhu Mahmutovičovi, který po třicetimetrovém sprintu obešel brankáře Bičíka a zavěsil. Liberec zároveň přišel i o stopera Karišíka, který ve skluzu na brankové čáře narazil kolenem do tyče a musel střídat.

Liberecký hráč Michael Rabušic (vlevo) a Antonín Rosa z Teplic

Ještě než přišel jeho náhradník, mohly Teplice vést o dva - před sprintujícím Mahmutovičem sice ukopl míč Bičík, ale jen k Dolejšovi, který od střídaček zkusil střelu na opuštěnou branku, na brankovou čáru se ale stihl vrátit Nezmar.

Střelbu na branku bez brankáře si Tepličtí vyzkoušeli vzápětí ještě jednou, Mahmutovič v 66. minutě zblokoval Bičíkův výkop a liberecký brankář měl co dělat, aby se stihl během pár sekund vrátit a jeho střelu alespoň vyrazit.

Liberec v té době v defenzivě hořel, hned vzápětí tečoval před brankou Mahmutovič těsně mimo Vachouškův pas z pravé strany.

Liberec se do závěrečného náporu začal dostávat až poměrně pozdě, a když už se mu začalo dařit, narážel na vynikající zákroky teplického Grigara. Ten nejdřív 79. minutě zneškodnil nebezpečnou ránu Breznaníka z vápna, v 87. minutě pak doslova vychytal i osamoceného Musiola.