Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie

Kvitová se protrápila k vítězství. Češky vedou 2:0

B. J. King Cup

12:47aktualizováno  17:32
STUTTGART/PRAHA - České tenistky na cestu za obhajobou celkového vítězství ve Fed Cupu vstoupily výborně. Hned v prvním zápase totiž Iveta Benešová zaskočila německou jedničku Sabinu Lisickou vítězstvím ve třech setech 2:6, 6:4 a 6:2 a vybojovala nečekaný první bod. Po úvodním duelu pak v hale ve Stuttgartu vydřela Petra Kvitová triumf nad Julií Görgesovou 3:6, 6:3, 10:8.

Petra Kvitová foto: ČTK

Wimbledonská vítězka do zápasu nevstoupila podle představ. Svůj první servis sice obhájila, jenže ten druhý přenechala čistou hrou aktivní Němce. Na chvíli to pak vypadalo, že se Kvitová probudila - ztracený gem totiž vybojovala zpět, od základní čáry rozdávala agresivnější údery a přestala se dopouštět nevynucených chyb -, jenže Němka hrála výborně.

Aktuální výsledek

Německo - Česko 0:2

2. zápas: Julia Görgesová - Petra Kvitová 1:2 (6:3, 3:6, 8:10)
1. zápas: Sabine Lisická - Iveta Benešová 1:2 (6:2, 4:6, 2:6)

Česká jednička se trápila zejména při svém podání a houževnatá Görgesová toho využila ziskem klíčového brejku. Jednadvacátá žena žebříčku ATP první set zaslouženě vybojovala poměrem 6:3.

Julia Görgesová
Julia Görgesová uvádí míček do hry

Görgesová Kvitovou již jednou porazila. V roce 2010 hladce ve dvou setech

S přibývajícími minutami utkání však začínala favorizovaná Kvitová postupně získávat půdu pod nohama. Ve druhém dějství hrála sice s Němkou do stavu 3:3 vyrovnanou partii, pak však přitvrdila, výrazně zlepšila podání a začala se lépe pohybovat. Brzy vedla 5:3 a set ukončila dvěma esy.

V rozhodujícím setu si obě tenistky dlouho držely podání, byť o své musela Görgesová musela bojovat o poznání více než rodačka z Fulneku. V sedmém a osmém jej už ale tenistky neudržely. Nejprve třiadvacetiletá Němka, poté ani o dva roky mladší Češka. Ta přitom vedla 40:15. Drama mělo pokračovat za stavu 4:4...

Petra Kvitová si navlékla speciální boty "Peťule" určené na Fed Cup

Když pak Görgesová uhájila vlastní servis, tak ji při podání Kvitové od vítězství dělily jen dva fiftýny. Světová dvojka se ale z míry vyvést nenechala, zabojovala a srovnala na 5:5. Vzápětí česká tenistka skvělými returny překvapila servírující Němku a po čistém průběhu hry vedla 6:5.

Kvitové stačilo bodovat při vlastním servisu. Bláznivý scénář utkání ale počítal s jiným rozuzlením. Görgesová odpověděla na předchozí sadu úplně stejnou mincí: čistou hrou obrala soupeřku o podání. "Několikrát mi na konci tekly nervy," přiznala pak v rozhovoru pro ČT Kvitová, která si tak na vítězství musela ještě chvíli počkat. Třetí set totiž trval stejně jako dva předchozí a dohromady se v něm hrálo 18 gemů. V infarktovém závěru Češka vybojovala podání unavené Görgesovou a pak jí zasadila rozhodující úder. Třetí set nakonec ovládla poměrem 10:8.

"Byl to hrozně těžký zápas. Jsem jednička, bod se ode mě čeká a někde jsem to měla. Julia hrála výborně, hlavně dobře podávala. V třetím setu to bylo opravdu vyrovnaný," hodnotila Kvitová.

Němka se po utkání neubránila slzám, ke skalpu světové dvojky měla velice blízko. Zvítězila ale favoritka a Česko možná trochu překvapivě vede po prvních dvou zápasech 2:0. "A vůbec bych se nezlobila, kdyby to bylo tři nula a měly jsme klid, ale bude to ještě těžké," dodala s usměvem Kvitová

Benešová otočila zápas s Lisickou

Již ve dvanáct hodin nastoupila k zahajovacímu měření sil Iveta Benešová. A i ona k vítězství potřebovala tři sety. Ten první Benešové hrubě nevyšel. Nedokázala uhájit svůj servis a Lisická byla bezchybná. Po kurtu se lépe pohybovala a svým technickým pojetím hry dominovala. Zvítězila v něm zaslouženě 6:2.

Na začátku druhé sady česká tenistka využila nabídnutý brejkbol a ujala se vedení. To jí ale nevydrželo dlouho, neboť hned vzápětí nevyužila výhodu podání a bylo srovnáno.

Ve třetím gemu pak měla Benešová obrovskou šanci navrátit vedení zpět do svého držení, jenže selhala. Vedla 40:0, znervózněla a začala chybovat. Pozorná Lisická průběh hry pěti vyhranými míčky k radosti zaplněných tribun otočila.

Sabine Lisická odehrává míček

Iveta Benešová (vlevo) a Sabine Lisická

Za stavu 4:4 pak ale favoritka měření sil a jednička našich západních sousedů nabídla Benešové, 49. ženě světového žebříčku, další sadu brejkbolu, které rodačka z Mostu na druhý pokus proměnila v zisk klíčového gemu druhého setu. Češka jej potvrzením brejku ukončila vítězstvím 6:4.

"Mám hroznou radost, že se mi to povedlo a zvládla jsem to. Začátek nebyl nejlepší, obě jsme byly nervózní, ale pak jsem se do toho dostala, ona začala panikařit a měla jsem převahu," řekla Benešová.

Obě tenistky na začátku třetího setu musely prokázat svou psychickou odolnost. A obě uspěly. Nejprve odvrátila tři brejkboly v řadě Němka, o několik minut později hrozbu ztráty podání uhasila zkušenější Češka.

Sabine Lisická v těchto fázích utkání nezvykle chybovala a nabízela soupeřce jeden brejkbol za druhým. Celkově sedmnáctý pak Benešová využila a v rozhodující sadě vedla 3:2. I přes vyvedení z koncentrace - přerušení hry v podobě špatné výzvy k využití jestřábího oka kapitánem Pálou - pak přečkala těžké chvíle v následných výměnách a ve svůj prospěch vydřela i další gem.

Iveta Benešová kontroluje verdikt jestřábího oka

"Kdybych dnes nebojovala, tak myslím, že bych to neotočila a zápas bych nevyhrála," konstatovala Češka, která v závěru zápasu ovládla kurt. Přitvrdila a přesnými údery od základní čáry deptala Lisickou. Němka nedokázala uhájit svůj servis a prohrávala už 2:5. Tečku za utkáním učinila vzápětí. Iveta Benešová po téměř dvou hodinách bitvy zdolala Sabine Lisickou 2:6, 6:4 a 6:2.

"Žebříčkově to je určitě moje největší fedcupová výhra a určitě si toho vítězství hodně cením," radovala se Benešová po zápase.