Krejčí zařídil dva góly a Boston srovnal stav finále

9:27
BOSTON - Hokejisté Bostonu Bruins porazili v zámořské NHL ve čtvrtém finálovém utkání o Stanleyův pohár Vancouver Canucks 4:0. Díky druhé přesvědčivé výhře v domácím prostředí tak Medvědi smazali manko 0:2 a v sérii hrané na čtyři vítězství vyrovnali na 2:2 na zápasy. Dvěma přihrávkami přispěl k vítězství český útočník David Krejčí, čisté konto vychytal gólman Tim Thomas. Série se nyní stěhuje do Vancouveru, kde se odehraje v noci na sobotu pátý duel.

Boston - Vancouver (radost hráčů Bostonu) foto: ČTK

Po čtvrtém finálovém klání mají oba týmy shodnou bilanci před svými fanoušky v letošním play off: 12 zápasů, devět výher, tři porážky. Výhoda domácího prostředí však díky lepšímu postavení po základní části zůstává i nadále na straně Vancouveru. "Musíme i tam hrát naši hru a přesně stejně pokračovat. Je úplně jedno, kde se hraje. Je potřeba hrát stejně, ať to bude doma nebo venku," nabádal své svěřence bostonský kouč Claude Julien.

Místo Nathana Hortona, jenž utrpěl ve třetím utkání otřes mozku, naskočil zpět do sestavy domácích Tyler Seguin. Potrestaný viník zákroku Aaron Rome zase nuceně uvolnil místo v obraně Kosatek pro Keitha Ballarda. I přes osm inkasovaných gólů ve třetím utkání se do branky hostů postavil znovu Roberto Luongo.

Vancouver byl v úvodní třetině střelecky aktivnější, ale marně hledal recept na překonání Thomase. Jako první vážněji zahrozil bekhendovým pokusem Daniel Sedin, ale poté Krejčí skvěle připravil přihrávkou zpoza branky možnost pro Michaela Rydera, ten ovšem sám proti Luongovi neuspěl.

Video ze zápasu Boston - Vancouver

Co se ale nepovedlo jemu, napravil v končící 12. minutě Rich Peverley, jehož vyslal do sóla přihrávkou jednoruč opět Krejčí. Peverley zacílil přesně mezi betony. Boston v úvodu druhé části snažil navýšit svůj náskok a v několika sekvencích uzavřel svého soupeře v jeho obranném pásmu, ale zaměstnanějším z obou gólmanů byl přesto i nadále domácí Thomas. Ten se vytáhl především při šancích Alexandra Burrowse a Henrika Sedina.

Nadechující se Canucks ovšem ve 32. minutě zmrazil Ryder chytrou střelou přes obránce Samiho Sala. Poté se hrálo ve čtyřech na obou stranách, Patrice Bergeron důrazným forčekinkem vybojoval puk, dokázal ho dostat na před brankovištěm číhajícího Brada Marchanda, jenž bekhendem zvýšil už na 3:0.

Pro autora gólu šlo již o osmý zásah do černého ve vyřazovacích bojích, čímž vyrovnal rekordní klubové zápisy nováčků Mikea Krushelnyského (1983) a Bobbyho Joyce z (1988).

Když v nástupu do třetího dějství přidal čtvrtý gól domácích svým druhým dnešním zápisem mezi střelce Peverley a vyhnal Luonga z branky, bylo zřejmé, že finálová série se do Bostonu ještě určitě vrátí. Zvlášť poté, co 13 minut před koncem Tomáš Kaberle v brankovišti za Thomasovými zády zachránil tým od inkasování a když v 50. minutě při hře čtyři na čtyři ujel Chris Higgins, ale ani on nepokořil Thomase.

Peverley tak skvělým způsobem oplatil důvěru, kterou do něho vložil trenér Julien. Peverleyho při Hortonově absenci posunul ze třetí formace do prvního útoku ke Krejčímu a Milanu Lucicovi a stal se po Thomasovi druhou hvězdou zápasu. "Líbí se mi jeho charakter, je připravený hrát každý den.

Je to skutečný sportovec - pracuje na sobě a právě teď se za to dočkal náležité odměny," ocenil Julien. Hostující kouč Alain Vigneault odmítl svalovat vinu na Luonga, který ve dvou duelech na bostonském ledě lovil celkem dvanáctkrát puk ze sítě, přičemž jeho náhradník Cory Schneider předvedl bezchybný výkon a do konce zápasu již neinkasoval. "Lou bude v pohodě. Je pořád jedním z nejlepších gólmanů v lize a my věříme v jeho schopnosti a umění chytat dobře," ujistil Vigneault.

Dvě a půl minuty před koncem dostal kanadský tým k dispozici přesilovku a především ve snaze zlomit Thomasovu neprůstřelnost sáhl ke hře bez brankáře. Tato situace přinesla jen rychlou pěstní výměnu názorů Burrowse s Thomasem poté, co hostující útočník sekl domácího hrdinu a ten mu oplatil stejnou mincí.

Na čistém kontu sedmatřicetiletého gólmana, které si vysloužil 38 úspěšnými zákroky, to však již nemohlo nic změnit. "Měl před sebou mnoho překážek, které musel překonat. Díky tomu je z něho takový bojovník, což z něho dělá perfektního gólmana pro náš tým. Takoví jsme my - mužstvo dříčů, které tvrdě pracuje a musí si každý kousek ledu poctivě vybojovat a zasloužit," připomněl Julien Thomasovu kariéru, během níž natrvalo pronikl do NHL až před pěti lety.

Canucks věří, že se dají dohromady a navážou na úvodní dva duely, v nichž soupeře po těsných výhrách dokázali přetlačit. "Pořád si docela věříme. Kdyby mi mi někdo před sezonou řekl, že budeme hrát o Stanley Cup a v té sérii bude na naší straně výhoda domácího prostředí, tak bych to rozhodně bral. A bral bych to pokaždé, jen abychom mohli hrát o tu největší cenu, co je v sázce," prohlásil Vigneault.

Finále Stanleyova poháru hokejové NHL - 4. zápas:

Boston Bruins - Vancouver Canucks 4:0 (1:0, 2:0, 1:0)
Branky a nahrávky
: 12. Peverley (Krejčí, Chára), 32. Ryder (Seguin, Kelly), 34. Marchand (Bergeron), 44. Peverley (Lucic, Krejčí).

Rozhodčí: O'Halloran, Sutherland - Sharrers, Morin. Vyloučení: 10:8, navíc McQuaid, Chára - Kesler všichni 10 min. Bez využití. Střely na branku: 29:38. Diváci: 17.565. Stav série: 2:2.

Boston: Thomas - Chára, Seidenberg, Boychuk, A. Ference, McQuaid, T. Kaberle - Peverley, Krejčí, Lucic - Recchi, Bergeron, Marchand - Ryder, Seguin, Kelly - S. Thornton, Campbell, Paille. Trenér: Claude Julien.

Vancouver: Luongo (44. Schneider) - Bieksa, Ballard, Edler, Salo, Ehrhoff, Alberts - Burrows, H. Sedin, D. Sedin - Raymond, Kesler, Higgins - Hansen, Lapierre, Torres - Oreskovich, Malhotra, Glass. Trenér: Alain Vigneault.