Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří

Kanadští mladíci získali alespoň "nechtěný" bronz

0:18
CALGARY - Hokejisté Kanady získali na domácím mistrovství světa hráčů do dvaceti let v Calgary bronz, když v duelu o třetí místo porazili Finsko 4:0. Dvěma góly k tomu přispěl Quinton Howden, jednou se trefili Tanner Pearson a Mark Scheifele. Gólman Mark Visentin pomohl k zisku čtrnácté medaile Kanaďanů na juniorské šampionátu za sebou čistým kontem, ke kterému potřeboval 27 úspěšných zákroků.

Kanada. foto: Reuters

Kanaďané, kteří na minulých turnajích byli desetkrát v řadě ve finále, nepřipustili v hale Saddledome další zklamání pro své fanoušky po semifinálové dramatické bitvě s Ruskem (5:6). Po dvou třetinách bylo za stavu 3:0 o držiteli bronzu rozhodnuto.

V polovině úvodní třetiny se Kanaďané dostali do vedení, když se v přesilovce při Pokkaově vyloučení po přihrávce Dougieho Hamiltona prosadil před brankou Pearson. Vyrovnat mohl v 16. minutě v oslabení Markus Granlund, ale v úniku Visentina nepřekonal.

Kanada - Finsko 4:0

Branky a nahrávky: 10. Pearson (D. Hamilton, Scheifele), 26. Scheifele (Pearson), 40. Howden (F. Hamilton, Murray), 58. Howden (Stone, F. Hamilton). Rozhodčí: Bulanov (Rus.), Croft - Woodworth (oba USA), Schrader (Něm.). Vyloučení: 4:8. Využití: 2:0. Diváci: 18.595.

V druhé třetině nejdříve finského gólmana Aittokallia nepřekonali Freddie Hamilton a Beaulieu, ale ve 26. minutě náskok domácích po Pearsonově přihrávce zpoza branky zvýraznil Scheifele. Snížit mohl ve 28. minutě Pulkkinen, ale neproměnil trestné střílení nařízené za Visentinovo hození hokejky. Naopak 31 vteřin před koncem druhé části upravil Howden v další přesilovce na 3:0.

Finové, kteří naposledy získali cenný kov v podobě bronzu v roce 2006, se marně snažili ještě zápas zdramatizovat. Výsledek naopak dovršil v 58. minutě svou druhou trefou v utkání Howden.