Jizerskou padesátku vyhrál Svärd, Řezáč byl třetí

11:32
BEDŘICHOV - Švéd Oskar Svärd vyhrál Jizerskou padesátku, závod FIS Marathon Cupu v dálkovém lyžování. Ve finiši předčil slavného Nora Thomase Alsgaarda, nejlepším z domácích běžců dnes byl třetí Stanislav Řezáč.

Vítězný Švéd Svard. foto: ČTK

Ve finiši předčil slavného Nora Thomase Alsgaarda, nejlepším z domácích běžců byl třetí Stanislav Řezáč. Závodu žen dnes kralovala norská běžkyně na lyžích Sandra Hanssonová.

"Jsem spokojenej, protože finiš byl drčící a já jsem měl malinko krizi. Šest kilometrů před cílem mě chytaly křeče, tak jsem rád, že jsem vybojoval třetí místo," řekl Řezáč v cíli.

Elitní pole odstartoval výstřelem prezident Václav Klaus. Na devátém kilometru vedl Andrus Veerpalu, ale pak se vytvořila silná skupina devíti běžců s obhájcem Markem Cattaneem, českou dvojicí Řezáč, Petr Novák a dotáhl se do ní také slavný Alsgaard. Ten projel na Jizerce na 22. kilometru první a za ním se táhlo dalších šestnáct jezdců.

Znovu se pole roztáhlo na Knajpě, kde jela v čele šestice, kterou táhl Švéd Ahrlin. Řezáč, který zvolil lyže bez vosků a vsadil na soupaže, se za ním držel těsně na druhém místě. "Riskl jsem jet na skejtových lyžích jen soupaž. Rozhodl jsem se až deset minut před startem a myslím, že to bylo dobrý," uvedl Řezáč.

Na 40. kilometru na Hřebínku se opět zformovala desetičlenná skupina, v které nechyběl žádný z favoritů. Do cíle se řítili všichni společně a finiš rozjel asi dva kilometry do cíle Alsgaard. "Měl jsem strach, že to neudržím, ale pak jsem zase jel naplno," řekl Řezáč, který trochu ztratil, ale povedlo se mu zase čelo dotáhnout.

Už se zdálo, že vyhraje pětinásobný olympijský šampion Alsgaard, který chce zkusit vyhrát Vasův běh, ale Svärd ho pár metrů před cílem předjel. "Alsgaard je hodně vysoký, a proto jsem se v posledním sjezdu držel za ním a čekal na posledních sto metrů. A vyšlo to," řekl Svärd, který vyhrál Jizerskou padesátku již v letech 2003 a 2004.

Na šestém místě závod dokončil estonský mistr světa z Liberce Veerpalu, další český jezdec Novák byl šestnáctý.

2. týden: Vyhrajte dobroty pro batolata v hodnotě 3 466 Kč

Zúčastněte se volby jména roku 2024 a správně odpovězte na soutěžní otázku.