Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Jak chtěl svérázný trenér František Straka vyhnat Vietnamce

Sport

  14:17
PRAHA - Pro fanoušky Sparty byl bohem, pro většinu zbylé populace fotbalovým maniakem. Přesto se v roce 2006 rozhodla KDU-ČSL, že by právě on měl být v parlamentních volbách lídrem v Karlovarském kraji. A trenér František „Franz“ Straka, který dodnes věří v reinkarnaci, opět nezklamal. Stal se asi nejvýraznější sportovní osobností, která chtěla rozčeřit český politický rybník.

Spokojený kouč fotbalové reprezentace František Straka. foto: ČTK

V předvolebních debatách Václava Moravce sice upustil od apelu na tradiční české srdíčko a tataráček na posilnění, které pravidelně vštěpoval svým hráčům, přesto byl hlavní "hvězdou" pořadu.

Prošli sněmovnou

Augustin Bubník (1998–2002)
Hokejový mistr světa z roku 1949 kandidoval v roce 1998 za ODS. V parlamentu působil i jako předseda podvýboru pro tělovýchovu.

Pavel Ploc (2006–????)
Dvojnásobný olympijský medailista ve skoku na lyžích poprvé kandidoval za ČSSD už v roce 2002. Poslancem se stal ale až o čtyři roky později. Letos poslanecký mandát obhájil.

Jiří Šlégr (2010–????)
Olympijský šampion, mistr světa i vítěz Stanleyova poháru letos ukončil hokejovou kariéru. V červnu byl zvolen do poslanecké sněmovny za ČSSD v Ústeckém kraji.

Na otázku jednoho z voličů, jestli bude za pět let v Karlovarském kraji dost kvalifikovaných pracovních sil, odpověděl emotivní kouč (jinak opět oblečen dle nejaktuálnějších módních trendů) rázně:
"Je nesmírně důležité, abychom udrželi v kraji naše podnikatele. Abychom tenhle nešvar, který tady je – včetně toho, co bylo jmenováno: Vietnamci a tak dále –, aby to u nás nebylo, aby to zmizelo."

Reakce na sebe nenechaly dlouho čekat. "Kdyby se pan Straka věnoval fotbalu, kterému rozumí, bylo by to možná lepší," kontroval šéf Česko-vietnamské společnosti Marcel Winter. Straka, který v pořadu ještě ironicky navrhl na post prezidenta České republiky šéfa Sparty Daniela Křetínského, který jej o dva roky dříve vyhodil z postu trenéra milovaného klubu, se za svůj krkolomný výrok o přistěhovalcích později omluvil.

Čtěte také: Bavili svět. Teď ho chtějí měnit

Podobně zábavně ale vyzněla i odpověď v rozhovoru pro LN na otázku, zda má ve svém okolí nějaké homosexuály. "Jak to myslíte? Ach so, gáj! Ne, nemám, a co vím, neznám. A jestliže se lidi se mnou baví a jsou… jiného pohlavního styku, tak já sám určitě vyzařuju nějaké fluidum, které ten druhý automaticky vnímá," vysvětloval energický kouč. Ve své straně měl ale stále podporu. Zastal se ho i tehdejší šéf partaje a současný ministr financí Miroslav Kalousek.

Místo Sněmovní ulice nároďák
Přesto se "Franz" poslancem nestal. A vlastně nedošel ani k volbám. Straka, který měl od osmdesátých let německý pas, si totiž nestihl včas vyřídit české občanství. Lidovci sice nejprve protestovali proti postupu ministerstva vnitra, které neurychlilo žádost jejich kandidáta, později se ale v médiích objevily zprávy, že trenér vycouval z politiky sám. Do sněmovny se tak v tom roce ze sportovců dostal jen skokan na lyžích Pavel Ploc (ČSSD).

Přesto nakonec nemusel Straka litovat. Splnilo se mu totiž ještě větší přání – v roce 2009 usedl na lavičku českého reprezentačního týmu.

Pravda, bylo to na jediný, a ještě k tomu přátelský zápas s Maltou. Snad i proto se dodnes může jako jediný trenér pyšnit tím, že nikdy s českým národním týmem neprohrál.

"Poděkoval jsem mu za práci a řekl, že už s ním nepočítáme a že neuplatníme opci," oznámil o pár týdnů později médiím předseda svazu Ivan Hašek, který reprezentační tým nakonec sám převzal.
Straka dnes působí v daleké Austrálii. A i tam pravděpodobně sní svůj velký sen o velkolepém návratu. Nikoli do politiky, ale na milovanou Letnou.