Jágra okradli o vítězný gól a Omsk po dvou měsících prohrál

16:40aktualizováno  17:01
PRAHA/OMSK - Sibiřský tank se zadrhnul. V tu nejméně vhodnou dobu. Jágr a spol. ovládli základní část ruské KHL, jenže do osmifinále dostali neoblíbený Nižněkamsk. A celek Vladimíra Krikunova ukázal, že loňské vyřazení Avangardu z play off nebyla náhoda. V prvním duelu série hrané na čtyři vítězné zápasy vyhráli v Omsku 2:1 v prodloužení, když v 65. minutě vstřelil vítěznou branku Polygalov.

V Rusku zase mají o čem mluvit. Avangard Omsk, mašina na výhry naposledy prohrála - 24. prosince v prodloužení na ledě CSKA Moskva. Za tři body padli "Omiči" přesně 1. prosince. Od té doby výhry, výhry a nic než výhry. Osmnáct v řadě, vítězství v základní části KHL a nejlepší pozice pro play off. Jenže v osmifinále dostala parta kolem Jaromíra Jágra Nižněkamsk...

Ano, ten Nižněkamsk, který loni Omsk vyprovodil z play off v osmifinále ve třech zápasech. Ten Nižněkamsk, který si Omsk podle slov svého kouče Vladimíra Krikunova přál. "Víme, že nás chtěli, ale jsme jiný tým, máme jiného kouče. Věříme si," tvrdil před startem série třetí muž kanadského bodování ruské ligy Roman Červenka. V posledním duelu základní části spolu s Jágrem a gólmanem Rämo odpočívali.

A jako kdyby se zasekli. Ano, na ledě byla elitní letka Omsku zase nepřehlédnutelná, ale vyložená šance ne a ne přijít. Naopak Nižněkamsk kousal. Už v 10. minutě se trefil překvapivou střelou zápěstím Polygalov. Hosté byli i poté kousavější a především v přesilových hrách zle favoritovi zatápěli.

Červenka a Jágr.

Dvě třetiny se Jágr a spol. trápili. Před poslední třetinou se ale kouč Summannen musel prohnat kabinou jako tajfún. Jeho ovečky zabrali, soupeře mačkali jako citrón. Ve 41. minutě vyrovnal kapitán Kaljužnij a vypadalo to na další z velkých obratů sibiřského gigantu. Jenže druhý gól ne a ne přijít. I když...

40 vteřin před koncem třetí třetiny poslal nepřesný hlavní sudí hosty do čtyř a domácí dostali obrovskou příležitost na vítěznou branku. Té také 17 vteřin před koncem Jágr dosáhl, hlavní sudí ale nečekaně gól neuznal. Proč? To ví asi jen on sám. Gólman Kasutin totiž schoval kotouč po střele Červenky mezi betony, kam hbitě strčil hůl Jágr a černá guma se objevila v brance.

Jenže hlavní rozpažil. Omsk přesilovku v prodloužení již využít nedokázal a tak přišel trest. V 65. minutě opět zaúřadoval Polygalov a dorážkou pod padajícím gólmanem rozpoutal obrovskou radost hostí. Nižněkamsk vyhrál nad Avangardem čtvrté utkání v řadě ve vyřazovacích bojích. Jak dopadne další měření sil v sobotu opět v omské aréně?