Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch

Jágr zničil Rusko. Češi zvítězili 6:3

16:23
BRNO - Výborně hrající Jaromír Jágr dovedl hokejovou reprezentaci na Českých hrách v Brně k vítězství nad Ruskem 6:3, díky kterému má tým kouče Aloise Hadamczika šanci vyhrát čtvrtý turnaj seriálu Euro Hockey Tour.

Česko - Rusko (radost hokejistů, Jágr je druhý zleva) foto: ČTK

Hvězdný útočník vstřelil sborné, kterou národní tým porazil poprvé v sezoně, gól a na tři přihrál. K triumfu na brněnském turnaji musejí Češi získat v neděli alespoň bod proti Švédsku, případně musejí Švédi alespoň bod ztratit dnes proti Finsku.

V české sestavě oproti předešlému duelu chybělo duo Michálek, Havlát, naopak nově dostali příležitost Vondrka, Vampola a poprvé v přípravě Klepiš.

Do první šance zápasu se dostal ve 4. minutě po Průchově chybné rozehrávce Zaripov, brankář Pavelec, jenž dostal opět přednost před Štěpánkem, ale jeho střelu vyrazil. O nebezpečné akce na české straně se staral zejména Červenkův útok a především aktivní Jágr. V 7. minutě to největší hvězda turnaje zkusila sama, gólman Košečkin byl ale připraven.

Souvislý tlak si sborná vytvořila při Červenkově vyloučení, Češi se ale ubránili a hned po skončení oslabení mohl otevřít skóre Jágr. Útočník Omsku poté v přesilových hrách vyzval přesnými přihrávkami ke gólu Martínka a Rachůnka, ujala se ale až jeho nahrávka v druhé početní výhodě. Košečkina prostřelil Martínek, jenž se tak dočkal čtvrté branky v reprezentačním dresu. Předtím se trefil v dubnu 2001 v přípravě před MS proti Švýcarsku.

Rusové vyrovnali hned na začátku druhé třetiny, kdy Mojžíš nestihl pokrýt v rychlém protiútoku Tarasenka, jenž překonal Pavelce. Nerozhodný stav však netrval dlouho. Na trestné lavici se sešli Afinogenov s Gorovikovem a Češi výhodu dvou hráčů již za devět sekund využili. Po Jágrově přihrávce se podruhé trefil Martínek. Elitní formace zůstala na ledě i v pokračující klasické výhodě a opět ji využila. Červenkovi znovu asistoval skvěle hrající Jágr.

V 29. minutě se mohl mezi střelce zapsat Rachůnek, ale Košečkina nepřekonal. Vzápětí snížil Morozov a pro Mojžíše, jenž byl do té doby na ledě u všech českých inkasovaných branek na turnaji, zápas předčasně skončil. Kouč Hadamczik ho ze sestavy stáhl.

Při Vampolově vyloučení byl blízko vyrovnání Morozov, střílející do odkryté branky, Pavelec ale stihl betonem puk vykopnout a připsal si zřejmě klíčový zákrok zápasu.

V 35. minutě totiž Marek s Voráčkem přebruslili ruskou obranu a získali českému týmu zpět dvoubrankové vedení. Na ledě se následně začalo jiskřit. Nakládal se popral s Bělovem, po skončení druhé třetiny se do konfliktu dostali Rachůnek a Rylov.

O přestávce emoce ochladly, ale jen do momentu, kdy Novotný při ruské přesilovce přidal pátý český gól. Sborná následně dokázala v přesilovce snížit na 5:3, ale žádné drama se nekonalo. O 67 sekund později se totiž prosadil Jágr a přiblížil Čechům prvenství na turnaji. Za velkých ovací vyprodané haly Rondo dovedl domácí tým zápas do vítězného konce.

Euro Hockey Tour v Brně:

Česká republika - Rusko 6:3 (1:0, 3:2, 2:1)
Branky a nahrávky: 20. Martínek (Jágr, Červenka), 25. Martínek (Jágr), 25. Červenka (Jágr, Průcha), 35. Voráček (Marek), 51. Novotný (Voráček), 54. Jágr (Červenka) - 23. Tarasenko (Gorovikov), 30. Morozov (I. Nikulin, Kajgorodov), 53. Grebeškov.

Rozhodčí: Lärking, Persson (oba Švéd.) - Barvíř, Blümel. Vyloučení: 7:8. Využití: 3:1. V oslabení: 1:0. Diváci: 7200 (vyprodáno).

Česká republika: Pavelec - K. Rachůnek, Škoula, Němec, Čáslava, Martínek, Krajíček, Nakládal, Mojžíš - Jágr, Červenka, Průcha - Voráček, Marek, Rolinek - Klepiš, Vampola, Vondrka - M. Růžička, Novotný, Hubáček. Trenéři: Alois Hadamczik a Josef Paleček.

Rusko: Košečkin - I. Nikulin, Bělov, Aťušov, Birjukov, Kornějev, Grebeškov, Rylov, Jemelin - Morozov, Kajgorodov, Zaripov - Afinogenov, Těreščenko, Arťuchin - Tarasenko, Gorovikov, Paršin - Žarkov, Burmistrov, Dadonov. Trenér: Vjačeslav Bykov.