Jablonec vypráskal Slavii a je zpět v boji o titul. Baník i Sparta ztratily

18:11aktualizováno  20:06
PRAHA - Předpovědi fanoušků i odborníků se naplnily. Fotbalisté Liberce obrali o dva body vedoucí Spartu za remízu 2:2, stejným výsledkem skončil zápas 29. kola také na ostravských Bazalech, kde domácí Baník nedokázal porazit Mladou Boleslav, přestože dvakrát vedl. Do boje o titul se vrátil i Jablonec, který porazil rozdílem třídy v Edenu Slavii 3:0.

Liberec - Sparta foto: ČTK

Již v 29. kole se mohlo rozhodnout o novém mistru nejvyšší fotbalové soutěže. To v případě, že by Sparta vyhrála a její nejbližší pronásledovatelé - Baník a Jablonec - zaváhali. Vše ale nakonec dopadlo úplně jinak a ani známý autor hororů Alfréd Hitchcook by nedokázal napsat lepší scénář závěru soutěže...

Rozhovor s Liborem Sionkem po utkání Liberec - Sparta

Přijde klopýtnutí? Liberec zkusí zbrzdit Spartu v cestě za mistrovskou korunou - VÍCE ČTĚTE ZDE!

Jak vidí ligu SPARŤAN: Koruna nám bude slušet nejvíce - CELÝ ČLÁNEK ČTĚTE ZDE!

Jak vidí ligu BANÍKOVEC: Sudí posílám hubana za rovinu - VÍCE ČTĚTE ZDE!

Ale pěkně postupně. Již v 8. minutě se poprvé otřásly tribuny útulného stadionu U Nisy výbuchem radosti - to když se po skvěle rozehrané standardní situaci trefil hlavou Vulin. Liberečtí tak v zápase se Spartou potvrdili povedený nástup do utkání. Sparta se ale z úderu oklepala velmi rychle - o šest minut později si narazil Kucka s Kadlecem a poté nechytatelnou dělovkou k tyči nedal Hauzrovi šanci - 1:1.

Radost fanoušků Liberce a střelce branky Vulina.

Hosté poté byli v prvním poločase nebezpečnější, žádný ze závarů před libereckou brankou ale dalším gólem neskončil, stejně se skóre neměnilo ani po parádní střele agilního Kucky z přímého kopu ze třiceti metrů. Sparťané se navíc museli mít neustále na pozoru před dvojicí útočníků Nezmar-Kerič, která dělala stoperské dvojici Řepka-Brabec velké problémy.

OHLASY

"Je to pro nás ztráta, nedá se nic dělat, ale stále to máme ve svých rukách. Za dnešní výkon jsme si ale ani vyhrát nezasloužili," kouč Sparty Jozef Chovanec.

"Bylo to hezké utkání také proto, že oba týmy chtěly hrát fotbal. Škoda, že jsme nevyhráli. Sparta letos neprohrála a my nad ní dvakrát vedli, to mě mrzí," Josef Petřík, kouč Liberce.

Ve druhém poločase kvalita duelu gradovala. Oba soupeři se tlačili za výhrou a nabízeli fanouškům naprůměrnou ligovou podívanou. V 61. minutě zaváhal v zakončení Kerič a tak dostala o pět minut později šanci jít do vedení Sparta. Po sporném hraní rukou Vulina v pokutovém území nařídil sudí Královec pokutový kop, který ale Kušnír špatně umístěnou střelou v gól neproměnil.

A tak přišel trest - v 76. minutě zaútočili domácí do otevřené sparťanské obrany a Papoušek krásnou střelou k tyči zvýšil na 2:1. Hosté se ale nevzdali a o minutu později bylo opět srovnáno, když se podruhé v zápase prosadil tank jménem Kucka. Gól ale neměl podle všeho platit, jelikož slovenskému záložníkovi přihrál na gól Wilfried, který si zpracoval v souboji na zemi míč rukou.

Liberec - Sparta

Sparťané, hnáni do útoku vědomím toho, že remíza jim nestačí, ale již na třetí branku nedosáhli. Také proto, že Kucka odmítl špatným zakončením šanci na hattrick a navíc hosté dokončili zápas o desíti. Nezmar totiž na polovině hřiště v osobním souboji použil svůj loket jako beranidlo proti hlavě Kušníra a sparťanský bek zápas nedohrál (kouč Chovanec už nemohl střídat).

LIBEREC - SPARTA 2:2 (1:1)

Branky: 8. Vulin, 76. Papoušek - 14. a 77. Kucka.
Rozhodčí: Královec - Filípek, Hojsík. ŽK: Bosančič - Kušnír. Diváci: 7625.

Liberec: Hauzr - Zeman, Kelič, Dejmek, Janů - Dočkal, Vácha, Bosančič (80. Liška), Vulin (73. Papoušek) - Nezmar, Kerič (89. Vojta). Trenér: Petřík.

Sparta: Kozáčik - Kušnír, Brabec, Řepka, Pamič - Hoheneder (64. Žofčák) - Sionko (75. Zeman), Vacek, Kucka, Kadlec (80. Lačný) - Wilfried. Trenér: Chovanec.

Na ostravských Bazalech, kde dostal hlasatel zákaz informovat diváky o výsledcích z dalších duelů, se dostali domácí fotbalisté do vedení v 6. minutě - kdy se po rohovém kopu trefil přesně Mičola. Hosté ale poté vyrovnali hru a když ve 31. minutě odstoupil pro zranění pilíř ostravské obrany Neuwirth udeřili - po rychlém brejku zůstal v pokutovém území osamocený Chramosta a vyrovnal na 1:1.

Mladá Boleslav - Baník Ostrava

Ve druhém poločase vládli na podmáčeném terénu hosté, do vedení se ale dostal Baník. Fabián srazil v pokutovém území Vydru a v téměř stejném čase jako Kušnír v Liberci svou penaltu zahodil, se ze značky pokutového kopu prosadil ostravský stoper Néves - 2:1. Hosté ale poté přimáčkli Baníkovce k jejich pokutovému území a v 90. minutě zaslouženě Táborský srovnal.

Aniž by fotbalisté Baníku znali výsledek z Liberce, stejně jako sparťané po závěrečném hvizdu bojovali s rozporuplnými pocity. Ty se v obou táborech znásobily po oznámení vzájemných výsledků a také konečné skóre z Edenu, kde hrál Jablonec.

BANÍK OSTRAVA - MLADÁ BOLESLAV 2:2 (1:1)

Branky: 6. Mičola, 63. Neves z penalty - 38. Chramosta, 90. Táborský.
Rozhodčí: Paták - Lhoták, Moláček. ŽK: Neves - Kalina, Rolko, Fabián, Šeda, Táborský. Diváci: 10.090.

Ostrava: Baránek - Řezník, Neuwirth (31. Greguš), Neves, Tchuř - Lukeš, Marek, Lička (54. Wojnar) - Vydra, Varadi, Mičola. Trenér: Koubek.

Mladá Boleslav: Šeda - Kalina, Janíček, Rolko, Fabián (76. Hrdlička) - Procházka (67. Táborský), Kúdela - Brunclík, Sylvestre, Sedláček (79. Mendy) - Chramosta. Trenér: Stanner.

Svěřenci kouče Františka Komňackého se totiž po skvělém výkonu na půdě stále ještě úřadujícího mistra vrátili do mistrovských dostihů. Severočeši se již v první půli duelu v Edenu dostali bez větších potíží do vedení 2:0, když se trefili ex-slávisté Pekhart a Marek Jarolím. Svými góly zcela otupili počáteční nástup domácích a v závěru první půle mohli jít Jablonečtí ještě do výraznějšího vedení.

Slavia - Jablonec

Severočeši přidali ve druhém poločase ještě jeden gól a připravili Slavii nejtěžší domácí porážku od návratu do Edenu před dvěma lety (tehdy mimochodem otvíral stadion také ligový duel s Jabloncem). Pro sešívané to byla již jedenáctá ligová porážka v této sezoně. Jablonečtí se naopak dostali na jednobodový dostřel za vedoucí duo Sparta-Baník.

SLAVIA - JABLONEC 0:3 (0:2)

Branky: 26. Pekhart, 39. Jarolím, 75. Lafata.
Rozhodčí: Damková - Kordula, Večeřa. ŽK: Hubáček, Krajčík - Loučka, Kovařík, Jarolím, Drsek. Diváci: 4605.

Slavia: Vaniak - Krajčík, Hošek (25. Grajciar), Trapp, Hubáček - M. Černý, Ragued, Janda (61. Šenkeřík), J. Černý - Vlček, Ivanovski (72. Tecl). Trenér: Cipro.

Jablonec: Špit - Krejčí, Zábojník, Drsek, Jablonský - Jarolím, Eliáš (73. Vošahlík), Loučka, Kovařík (87. Kocourek)- Pekhart (76. Michálek), Lafata. Trenér: Komňacký.

Naopak z boje o titul definitivně vypadl podzimní mistr z Teplic. Svěřenci Jiřího Plíška totiž pouze remizovali doma s Olomoucí 1:1 a na vedoucí Spartu ztrácejí před posledním kolem čtyři body. K tomu, aby se probovali Tepličtí alespoň do pohárové Evropy musí příští týden uspět na Letné proti Spartě a doufat v plnou bodovou ztrátu Jablonce v domácí derniéře s Českými Budějovicemi.

Předposlední kolo také rozhodlo o druhém sestupujícím celku. Již jistého druholigistu Bohemians Praha doprovodí o soutěž níže Kladno. Středočeši dnes pouze remizovali v Ďolíčku s Bohemians 1905 0:0, zatímco Slovácko vydřelo ve druhém poločase výhru 2:1 nad Příbramí. Moravskému celku tak vyšel dokonale tah s obětováním výsledku ze středečního zápasu na Spartě, kde nastoupili pouze tři hráči základní sestavy.

TABULKA + VÝSLEDKY

29. kolo: Bohemians Praha - Plzeň 2:2 (0:0), Bohemians 1905 - Kladno 0:0, České Budějovice - Brno 1:3 (0:0), Slovácko - Příbram 2:1 (1:0), Teplice - Olomouc 1:1 (1:1).