Hübschmanův Šachťar slaví historický triumf

23:18aktualizováno  23:44
PRAHA/ISTANBUL - V překvapivě parádní podívanou se proměnilo dnešní finále Poháru UEFA na stadionu Fenerbahce v Istanbulu. Přes padesát tisíc fanoušků v hledišti vidělo krásné utkání, kterému vytvořili bouřlivou atmosféru. Fotbalisté Šachťaru a Brém se jim odměnili nakonec stodvaceti minutami špičkové kopané. Posledním vítězem Poháru UEFA se po výhře 2:1 stal ukrajinský celek.

Radost fotbalistů Šachťaru. foto: ČTK

Jestliže mělo být poslední, osmatřicáté finále Poháru UEFA, pozvánkou na finále Ligy mistrů příští týden, tak přesně splnilo účel. A možná i předčilo očekávání. Na stadionu Şükrü Saracoğlu v Istanbulu se hrálo od první minuty ve svižném tempu.

Již v 6. minutě se dostal od obrovské šance útočník ukrajinského celku Ilsinho a jako by předznamenal vývoj zápasu. Ukrajinští lehkonozí hráči motali hlavy pomalejším bekům Werderu. Ten bez svého špílmachra Diega spoléhal na typický německý důraz a tlak na míč.

Do vedení se dostal tým Tomáše Hübschmana, který ovšem pro karty nehrál.  Nejlepší střelec týmu Luiz Adriano se objevil v 25. minutě sám před brankářem Wiesem a s přehledem jej překonal 1:0. Jenže o tři minuty nevyužil svou další velkou šanci a agilnější svěřenci kouče Lucesca za to pykaly. Ve 35. minutě se opřel do míče zpoza vápna stoper Naldo, Pjatov sice jeho míč ztlumil v rukavicích, ten mu ale doskákal do branky - 1:1.

Otevřený zápas se hrál také ve druhé půli, ale z množství šancí rozhodující branku nevytěžil ani jeden ze soupeřů. Muselo tak rozhodnout prodloužení, případně penalty. Vyšla první varianta - kapitán ukrajinského celku Srna potáhl míč po své pravé straně, necentroval do vápna, přesně na kopačku volného Jadsona a bylo rozhodnuto - 2:1.

Němci vrhli vše do útoku, leč marně, vždy selhala finální střela či přihrávka, případně si svěřenci Thomase Schaafa až příliš okatě snažili chodit pro penaltu. Špičkový španělský sudí Medina Cantalejo (pískal letos například podzimní zápas Barcelony s Realem Madridem) Pizzarovi a spol. na "špek" neskočil ani jednou.

Ze zasloužené výhry se tak může radovat ukrajinský mistr, který se zapsal na listinu vítězů Poháru UEFA (hraje se v této podobě od sezony 1971/72)) jako pětadvacátý v pořadí. A také poslední. Od příští sezony změní Pohár UEFA formát a jméno - na Evropskou ligu. Se svým klubem mohl slavit také Tomáš Hübschman, který se stal šestým Čechem, který tuto trofej vyhrál. Navázal zároveň na loňský triumf Radka Šírla se Zenitem Petrohrad.

Finále Poháru UEFA v Istanbulu:
Šachtar Doněck - Werder Brémy 2:1 po prodl. (1:1, 1:1)
Branky: 25. Luiz Adriano, 97. Jadson - 35. Naldo. Rozhodčí: Medina Cantalejo - Guadamuro, Perez Del (všichni Šp.). ŽK: Srna, Lewandowski, Ilsinho - Frings, Fritz, Tziolis, Boenisch. Diváci: 52.000 (vyprodáno).

Sestavy: Šachtar: Pjatov - Srna, Kučer, Čigrinskij, Rat - Lewandowski, Fernandino - Ilsinho (100. Gaj), Jadson (112. Duljaj), Willian - Luiz Adriano (90. Gladkij). Trenér: Lucescu.

Brémy: Wiese - Fritz (105. Pasanen), Prödl, Naldo, Boenisch - Niemeyer (103. Tziolis), Frings, Baumann, Özil - Pizarro, Rosenberg (78. Hunt). Trenér: Schaaf.