Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Historicky první slovenské zlato zařídila rodačka z Ruska

Sport

  23:15aktualizováno  15. února 12:15
WHISTLER/PRAHA - Biatlonový sprint ovládla rodačka ze Sibiře, kterou pod Tatry přivedl její manžel reprezentující Izrael.

První zlatá pro Slovensko zásluhou Kuzminové. foto: Reuters

Od rozdělení federace Slovensko marně čekalo na první zlatou medaili ze zimní olympiády. Až do soboty. Po sprintu biatlonistek na 7,5 kilometru oslavují pod Tatrami novou sportovní hrdinku - Anastasii Kuzminovou. Do začátku minulé sezony ještě Ruska už rozdávala do kamer slovenské úsměvy. "Cítím se jako Slovenka, takže se jako Slovenka budu i radovat. Rozhodla jsem se nejen závodit za jiný stát, ale také tam žít," děkovala nové vlasti.

Slovenský tisk slaví, ruský lituje

Reakce slovenských médií
Deník Sme

"Olympijské hry ve Vancouveru pro Slovensko začaly nejlépe, jak mohly."
Deník Pravda
"Příběh prvního nejcennějšího kovu v éře samostatnosti má širší souvislosti, ale slovenskou hymnu rodačka z ruské Ťumeně zpívala zcela suverénně."
Deník Plus
"Rusové nyní mohou závistí puknout."

Reakce ruských médií
List Kommersant
"První slovenské zlato je ruského původu."
List Sovětskij sport
"Ťumeň může být hrdý. Anastasia Kuzminová, ve vlasti nedoceněná, vybojovala zlato pro Slovensko."
Deník Sport-Express
"Propásli jsme hvězdu!"



V sobotním závodu nepatřila Kuzminová mezi největší favoritky, přesto její cesta za nejcennější medailí byla na trati ve Whistleru poměrně přímočará. Pomohla tomu skutečnost, že na trať vyběhla v úvodu, kdy nebyl sníh tolik mokrý. V honbě za životním úspěchem ji nezastavilo ani zaváhání, když minula jeden z terčů. V cíli byla o vteřinu a půl dřív než druhá Němka Neuerová.

Závod představoval v jejím podání poměrně suverénní záležitost. Tedy určitě v porovnání s peripetiemi, které čerstvá olympijská vítězka prožila v minulých letech.

Potkali se v Rakousku
Příběh olympijské vítězky začal v Rusku. V sibiřském městě Ťumeň, vzdáleném dva tisíce kilometrů východně od Moskvy, se narodila před 25 lety. V juniorských kategoriích potvrzovala svůj talent, na světových šampionátech vybojovala sedm biatlonových medailí. Jenže v Rusku ztratili o velkou naději zájem, po přechodu mezi dospělé skutečně Kuzminová nedostávala tolik příležitostí, kolik by si podle předchozích výsledků zasloužila.

K tomu došlo také k výrazné změně v jejím osobním životě. Během soustředění v Rakousku se v přeplněné lanovce potkala se svým současným manželem Danielem Kuzminem. Také on pocházel z Ruska, jenže se usadil v Banské Bystrici a reprezentoval Izrael.
Byla z toho láska na první pohled, a proto se Anastasia brzy přestěhovala za svým mužem na Slovensko, kde se biatlonovému páru narodil syn.

Loni se Kuzminová přišla přihlásit na tamější biatlonový svaz, kde ji přivítali s otevřenou náručí. "Vybudovala si k naší zemi pěkný vztah, je inteligentní a je na ní vidět, že si váží možnosti bojovat v našich barvách," neváhal svazový šéf Juraj Sanitra a ihned začal jednat. "Musím poděkovat i vedení ruského biatlonu, že mi umožnilo za Slovensko startovat," vzpomněla si Kuzminová také po triumfu ve Whistleru na zemi, kde strávila větší část života.

Hymnu znala, slavila vodkou
Po vyřízení administrativních formalit už stačila na Slovensko přivézt loni stříbro z mistrovství světa a dva tituly z evropského šampionátu. Slibné výsledky ale vyústily v její největší úspěch až na olympijské trati. Slova slovenské hymny si už dobře pamatovala. Poslední dny si je často prozpěvovala místo hitů z rádia. Tento trénink si jí při slavnostním ceremoniálu hodil. "Do očí se mi draly slzy, byla jsem šťastná a hrdá."

Její manžel byl také prvním gratulantem. "Prospělo nám, že jsme bydleli v buňkách pro servismany a ne v olympijské vesnici. Měli jsme větší klid," řekl novinářům. Ve Whistleru bylo v sobotu večer ve slovenském táboře hodně veselo. Slavilo se ve slovensko-ruském duchu. "Slivovici nemáme, takže jsme zatím připíjeli vodkou," prozradil manžel olympijské vítězky. Kuzminová je důkazem, že import sportovců se Slovensku velmi vyplácí. Biatlonová královna není prvním sportovcem s ruskými kořeny, komu se povedlo z olympiády přivézt medaili. Už před dvěma lety v Pekingu získal bronz zápasník David Musuľbes.

ZOH - biatlon, sprint žen na 7,5 km:

 1. Kuzminová (SR) 19:55,6 min. (1 tr. okruh), 2. Neunerová (Něm.) -1,5 (1), 3. Dorinová (Fr.) -10,9 (0), 4. Bulyginová (Rus.) -12,1 (0), 5. Chrustalevová (Kaz.) -24,8 (0), 6. Brunetová (Fr.) -27,7 (0), 7. Zajcevová (Rus.) -27,8 (0), 8. Domračevová (Běl.) -31,8 (0), 9. Gregorinová (Slovin.) -33,6 (0), 10. Flatlandová (Nor.) -34,1 (1), ...19. Rezlerová -55,4 (0), 24. Vítková -1:15,3 (0), 60. Vejnarová -2:32,9 (2), 71. Zvařičová (všechny ČR) -2:57,3 (2).

Autor:

Kdy dát dětem první kapesné a kolik?
Kdy dát dětem první kapesné a kolik?

Kdy je vhodný čas dávat dětem kapesné a v jaké výši? To jsou otázky, které řeší snad každý rodič. Univerzální odpověď však neexistuje. Je ale...