Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena
130 let

Lidovky.cz

Fotbal se v Egyptě proměnil v krvavé řádění. Zemřelo přes 70 lidí

Sport

  20:04aktualizováno  23:35
KÁHIRA - Při střetech fanoušků dvou egyptských fotbalových klubů po zápase v severoegyptském Port Saídu zemřelo 74 lidí. S odkazem na egyptské ministerstvo zdravotnictví to uvedla agentura Reuters. Dalších tisíc lidí bylo zraněno. Část obětí jsou podle úřadů zaměstnanci ostrahy. Z Káhiry hlásila egyptská státní televize požár na jiném fotbalovém zápasu, který byl po zprávách o incidentu v Port Saídu předčasně ukončen.

Fotbalisté utíkají před agresivními fanoušky soupeře foto: Reuters

Násilnosti propukly po zápase místního klubu Al Masrí s jedním z nejlepších egyptských celků Al Ahlí, který v utkání nečekaně podlehl 1:3. Podle televizních záběrů vběhli fanoušci domácího klubu na hřiště a zaútočili na hostující hráče a jejich příznivce. Ministerstvo vnitra pár hodin po utkání oznámilo, že kvůli násilnostem bylo zadrženo 47 lidí.

Nejvyšší egyptský představitel, polní maršál Muhammad Husajn Tantáví, nařídil podle armádních zdrojů vyslat do Port Saídu dvě helikoptéry, které část hostujícího týmu a jeho fanoušky odvezou z Port Saídu. Helikoptéry by měly také transportovat raněné do vojenských nemocnic.

"Byla to válka a ne fotbal. Lidé umírali přímo před námi," popsal agentuře Reuters fotbalista hostujícího celku Mohamed Abo Treika. "Neviděli jsme tam ochranku ani záchrannou službu. Chci, aby se liga zrušila. Je to strašná situace. Dnešek nesmí být nikdy zapomenut," dodal hráč.

"Jeden z fanoušků tu přede mnou v šatně právě zemřel," prohlásil Abútrika po telefonu. Další z hráčů potvrdil, že na místě nebyly žádné bezpečnostní síly nebo armáda, které by je chránily.

Podle zpravodaje BBC měli fanoušci na stadionu nože. Ministerstvo zdravotnictví uvedlo, že většina raněných utrpěla otřesy mozku a řezné rány. Podle nemocničních zdrojů se mnoho lidí udusilo, část byla ušlapána.

"Tohle je černý den pro fotbal. Je to nepředstavitelná katastrofa, která se vůbec neměla stát," uvedl předseda Mezinárodní fotbalové federace Sepp Blatter.

Zápas byl již v druhé polovině na několik minut přerušen kvůli problémům s fanoušky. Favorit Al Ahlí šel po prvním poločasu do šaten za vedení 1:0, v druhé polovině ale domácí Al Masrí získal navrch a soupeře, který hrál posledních 13 minut v deseti, porazil.

Prchali až do šaten

Po závěrečném hvizdu se na hřišti odehrály tvrdé střety, když domácí fanoušci pronásledovali hostující hráče i členy realizačního týmu prchající do šaten.

Podle informací egyptské televize v Káhiře přerušil rozhodčí zápas mezi Ismajlijí a Zamalekem, když obdržel informace o násilnostech v Port Saídu.

Fanoušci po předčasném ukončení zápasu zapálili stadion v Káhiře

Naštvaní fanoušci Zamaleku kvůli tomu pak podle agentury AP zapálili části stadionu. Oheň se již podle bezpečnostních sil podařilo dostat pod kontrolu.

Egyptský fotbalový svaz kvůli incidentu odvolal veškeré zápasy první ligy a nově zvolený parlament svolal na čtvrtek mimořádné zasedání.

Násilnosti na fotbalových zápasech v severoafrických zemích se podle agentury Reuters výrazně rozmnožily po politických nepokojích, které zasáhly region loni na jaře.

Symbol fotbalového násilí: bruselská tragédie v roce 1985

318 - 24. května 1964 - Na Národním stadionu v Limě propukl těžký střet fanoušků poté, co v utkání olympijské kvalifikace Peru - Argentina uruguayský rozhodčí Pazos neuznal domácím vyrovnávací gól: 318 mrtvých, 500 zraněných. Podle dostupných informací se jedná o nejtragičtější událost svého druhu.

127 - 9. května 2001 - Na stadionu v Akkře v Ghaně začali po ligovém utkání týmů Hearts of Oak a Kumasi Ashanti Kotoko fanoušci hostujícího týmu házet na hrací plochu láhve a demolovat sedadla. Ve snaze zabránit šíření násilností policie uzavřela brány stadionu a začala do davu asi 45.000 diváků střílet granáty se slzným plynem. V následné panice bylo 127 lidí ušlapáno a stovky dalších zraněny.

96 - 15. dubna 1989 - Tlačenice v Sheffieldu na stadionu Hillsborough, kde v prvních minutách semifinále Anglického poháru FC Liverpool - Nottingham Forest vpustili pořadatelé do již zaplněného hlediště 4000 liverpoolských fanoušků bez vstupenek, si vyžádala 96 obětí a na 200 zraněných.

93 - 12. března 1988 - Při silném krupobití, které se přehnalo nad nepálským hlavním městem Káthmándú, bylo na uzavřeném stadionu v nastalé panice ušlapáno 93 lidí.

80 - 16. října 1996 - Před začátkem kvalifikačního utkání na MS mezi Guatemalou a Kostarikou prorazil dav fanoušků jednu z bran na stadion v Guatemale a úzkým tunelem se hnal na tribuny. V důsledku přetížení se brána zřítila a v následné panice zahynulo přes 80 lidí a na 140 bylo zraněno.

74 - 1. února 2012 - Při střetech fanoušků egyptských fotbalových klubů Al Masrí a Al Ahlí po zápase v severoegyptském Port Saídu zemřelo podle dosavadních informací 74 lidí. Dalších tisíc lidí bylo zraněno. Část obětí jsou podle úřadů zaměstnanci ostrahy.

71 - 23. června 1968 - V Buenos Aires při utkání River Plate - Boca Juniors házeli diváci na stadionu hořící noviny z vyšších pater tribuny do nižších. V nastalé panice bylo ušlapáno 71 fanoušků a 150 jich bylo zraněno.

67 - 20. října 1982 - V hledišti Olympijského stadionu v Moskvě vypukl při utkání Poháru UEFA Spartak Moskva - Haarlem zmatek a následná tlačenice, která si vyžádala podle oficiálních údajů 67 obětí (podle neoficiálních údajů až 340) a asi 60 zraněných.

66 - 2. ledna 1971 - Během derby Glasgow Rangers - Celtic Glasgow na stadionu Ibrox Park vypuklo po vyrovnávací brance domácích mohutné nadšení, jež mělo krutý výsledek: 66 mrtvých a 200 zraněných.

56 - 11. května 1985 - Na stadionu v anglickém Bradfordu vypukl při utkání 3. anglické divize Bradford - Lincoln rozsáhlý požár tribuny, který nepřežilo 56 osob (200 zraněných).

49 - 17. února 1974 - V Káhiře při utkání Zamalek Káhira - Dukla Praha nevydržela tribuna a zřítila se: 49 mrtvých, 50 zraněných.

44 - 17. září 1967 - Na stadionu v tureckém Kayseri propukly při utkání Kayseri - Sivas po sporné brance domácího týmu výtržnosti, které si vyžádaly 44 mrtvých a 600 zraněných.

43 - 1. dubna 2001 - V jihoafrickém Johannesburgu bylo na utkání klubů Kaizer Chiefs a Orlando Pirates na stadionu Ellis Park prodáno víc lístků, než jaká byla jeho kapacita. Při tlačenici na tribunách přišlo o život 43 lidí.

42 - 13. ledna 1991 - Na stadionu Ernesta Oppenheimera ve městě Orkney v Jihoafrické republice se během "přátelského" utkání poprali příznivci klubů Kaizer Chiefs a Orlando Pirates a bitka si vyžádala 42 mrtvých.

39 - 29. května 1985 - Na stadionu Heysel v Bruselu před finále PMEZ FC Liverpool - Juventus Turín nevydržela dělící zeď nápor anglických "rowdies" a byla povalena. Mezi oběma tábory poté vypukla tragická bitka a události si vyžádaly 39 obětí a 460 zraněných.

Autoři: ,

Měsíc bez starostí s BEBELO® Milk 2: Vyhrajte zásobu mléka pro miminko
Měsíc bez starostí s BEBELO® Milk 2: Vyhrajte zásobu mléka pro miminko

Zajistěte svému miminku to nejlepší hned od začátku s BEBELO® Milk 2, které je pečlivě vyvinuté pro harmonický růst a vývoj vašeho dítěte. Mléko...