Finále snů se odkládá, v boji o titul z US Open vyzve Nadala Djokovič

US Open

20:46aktualizováno  12. září 1:35
NEW YORK - Španělský tenista Rafael Nadal postoupil poprvé v kariéře do finále US Open, když porazil Rusa Michaila Južného po setech 6:2, 6:3 a 6:4. Nasazená jednička navíc neztratila na turnaji v New Yorku jediný set a má velkou šanci získat třetí grandslamový titul za sebou během jednoho kalendářního roku.

Nadal - Južnyj. foto: Reuters

To se naposledy povedlo v roce 1969 Australanovi Rodu Laverovi. Nadal kraloval nejprve na své oblíbené antuce při Roland Garros, v červenci si pak zajistil druhé prvenství ve Wimbledonu, když ve finále zdolal Tomáše Berdycha.

SEMIFINÁLE US OPEN - MUŽI

Nadal (1-Šp.) - Južnyj (12-Rus.) 6:2, 6:3, 6:4.

Djokovič (3-Srb.) - Federer (2-Švýc.) 5:7, 6:1, 5:7, 6:2, 7:5.

Utkání s Južným mělo jednoznačný průběh. Ruský tenista si sice v úvodu všech tří setů udržel servis, jeho soupeř ale hned při další příležitosti získal brejk a navíc při vlastním podání nepřipustil komplikace. Južnyj za téměř beznadějného stavu v třetím setu ještě přitvrdil údery a dokonce proměnil brejkbol na 4:4.

V klíčové deváté hře však skončil jeho bekhendový volej pouze na pásce a Nadal svou další šanci proměnil v postup do finále. V tom si zahraje buď proti Novaku Djokovičovi. Srbský tenista v semifinále odvrátil dva mečboly a porazil pětinásobného vítěze a loňského finalistu turnaje Švýcara Rogera Federera po setech 5:7, 6:1, 5:7, 6:2 a 7:5.

"Je těžké popsat, co cítím. Před deseti minutami jsem byl míč od vyřazení, ale dokázal jsem se vrátit. Ten zápas rozhodlo štěstí a jeden dva míče," řekl Djokovič divákům na kurtu. "Jsem poctěn, že jsem mohl hrát takový zápas. Nikdy na něj nezapomenu," doplnil. Federer cestou do semifinále neztratil ani set, ale skvěle hrající Djokovič dostával favorita pod tlak. Švýcar sice vedl 2:1 na sety, ale srbský hráč dokázal pozvednout na závěr úroveň své hry.

Federer - Djokovič.

Přesto měl nejdříve blíže k postupu Federer. V páté sadě vedl za stavu 5:4 při podání Djokoviče 40:15. První mečbol Srb odvrátil skvělým volejem a druhý drtivým vítězným míčem z forhendu. "Abych byl upřímný, zavíral jsem při tom forhendu oči," řekl Djokovič. Vzápětí vzal Federerovi servis a při dalším servisu zápas dokončil.

Djokovič hrál s Federerem na US Open počtvrté za sebou a poprvé ho dokázal porazit. Do finále ve Flushing Meadows se probojoval podruhé, poprvé před třemi lety prohrál duel o titul právě s Federerem. Kvůli postupu do finále US Open je jisté, že Djokovič přijede později na semifinále Davisova poháru do Bělehradu, v kterém Srbsko hostí od příštího pátku na tvrdém povrchu české tenisty.