Fantastický Pavelec vychytal Finy, Čechy nyní čekají Slováci

19:49aktualizováno  22:31
PRAHA/BRATISLAVA - Čeští hokejisté vyhráli také své třetí utkání na letošním mistrovství světa. V závěrečném duelu v základní skupině porazili Hadamczikovi svěřenci 2:1 Finy a do osmifinálové skupiny postoupili Češi s plným počtem šesti bodů. V pátek od 20:15 Jágr a spol. narazí na domácí výběr Slovenska.

Česko - Finsko (radost českých hokejistů) foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

Od úvodních minut zápolení se hrál nesmírně opatrný hokej. Finové byli v první třetině o něco aktivnější, ale branek se nedočkali. V závěru první třetiny měli šanci ujmout se vedení Češi, ale ve dvacetivteřinové přesilovce pět na tři vyslali jednu jedinou střelu z hokejky Patrika Eliáše. Ta ale brankáře Vehanena nikterak neohrozila.

Hra se otevřela až ve druhém dějství. Diváci se v ní dočkali i první branky zápasy. Ve 24. minutě čeští hokejisté potrestali vyloučení Nukelainena vedoucím gólem. Na začátku ukázkově zahrané kombinaci stál Židlický, který mezi kruhy našel zcela volného Michálka. Ten bez přípravy vypálil a prostřelil brankáře Vehanena.

Česko - Finsko.

Na tom, že Češi po druhé třetině povedou 2:0, měl velkou zásluhu gólman Pavelec. Při jedné z příležitostí se skvěle přesunul a vyrazil povedenou střelu zcela volného Ruutua do bezpečí. V závěru třetiny pak vychytal ještě velmi nebezpečnou přesilovku, ve které na něj Finové vyslali sérii nebezpečných střel. "Měl jsem i štěstí, občas mě jen trefovali," uznal v rozhovoru pro ČT Pavelec

V závěrečném dějství Finové zvýšili obrátky a Čechy zatlačili hluboko do defenzívy. Skvělý Pavelec ale likvidoval jednu šanci za druhou. Nakonec ale o čisté konto přišel. Necelých dvacet vteřin před závěrečným hvizdem jej tvrdou střelou při hře bez brankáře propálil Salmela.

"Pavelec byl dneska fantastický, díky němu jsme vyhráli," poznamenal pro ČT Plekanec. "Skvělí byli ale i fanoušci, lepší jsem snad ještě nezažil," dodal. Pochvalami na brankáře nešetřil ani Rolinek: "To, co pochytal, bylo neskutečné."

Čeští hokejisté nastoupí k dalšímu zápasu na MS v pátek od 20:15 proti Slovensku. V neděli od 16:15 je čeká Rusko a v pondělí od 20:15 Německo.

Mistrovství světa v ledním hokeji - skupina D:

Česká republika - Finsko 2:1 (0:0, 1:0, 1:1)
Branky a nahrávky: 25. M. Michálek (Židlický, Z. Michálek), 43. Jágr (Červenka, Krajíček) - 60. Salmela. Rozhodčí: Reiber (Švýc.), Stern (USA) - Děďulja (Běl.), Valach (SR). Vyloučení: 7:8, navíc Marek (ČR) 10 min.  Využití: 1:0. Diváci: 9310.

Česká republika: Pavelec - K. Rachůnek, Z. Michálek, Židlický, Škoula, Krajíček, Čáslava - Jágr, Plekanec, Červenka - Havlát, Eliáš, M. Michálek - Voráček, Marek, Rolinek - Frolík, Novotný, Hubáček, od 21. navíc Průcha. Trenéři: Alois Hadamczik a Josef Paleček.

Finsko: Vehanen - Lepistö, Salmela, Välivaara, Niskala, Puistola, Väänänen, Kukkonen, Jaakola - T. Ruutu, M. Koivu, Aaltonen - Pihlström,´N. Kapanen, Lahti - Granlund, Immonen, Pesonen - Pyörälä, Komarov, Nokelainen. Trenér: Jukka Jalonen.