Dobojováno. Španělsko slaví obhajobu Davis Cupu už po čtyřhře

14:58aktualizováno  16:23
BARCELONA - Barcelona se stane místem velkých oslav. Španělsko v souboji s Českým týmem vede už 3:0 a obhájilo loňský triumf z Argentiny. Radek Štěpánek a Tomáš Berdych nastoupili podle očekávání do dnešní čtyřhry ve finále Davisova poháru proti Španělsku. Ve vyrovnaném souboji nakonec prohráli 0:3 na sety.

Feliciano López foto: ČTK

Češi hráli od prvního míčku vyrovnanou partii. Tahounem naší dvojice byl zejména Berdych. Štěpánek vypadal po včerejší dvouhře psychicky i fyzicky vyčerpaný.

Sledovali jsme on-line

Celý Davis cup jsme sledovali - Čtěte zde

V prvním setu si obě dvojice prohráli několik podání, ale stav byl stále vyrovnaný. Sada tak dokráčela až do tie-breaku. V něm Češi odvrátili tři setboly a měli na raketě vlastní šanci. Tu neproměnili a set vyzněl pro Lopéze s Verdascem v poměru 7:6 (9:7).

Vyrovnaná partie pokračovala i ve druhém setu. Tentokrát si však všichni hráči drželi své podání. Klíčový brejk přišel až za stavu 5:5, kdy Češi z vedení 40:0 prohráli svůj servis a Španělé zvítězili 7:5.

Třetí set už byl jen formalitou. Než se naši vzpamatovali bylo to 4:1 a v Barceloně se začínalo slavit. Třetí sadu Španělé vyhráli 6:2 a celý zápas 3:0 na sety. Tímto skóre vedou i na zápasy, takže nedělní dvouhry už na zisku salátové mísy nic nezmění.

Španělsko - Česko 3:0 po druhém dnu

Verdasco, López - Berdych, Štěpánek 7:6 (9:7), 7:5, 6:2 Esa: 7:3. Dvojchyby: 3:3. Využité brejkboly: 4/12 - 1/2. Nevynucené chyby: 33:33. Vítězné údery: 46:33. Vítězné voleje: 26/54 - 30/66. Čas: 2:46.

"Jsme rádi, že jsme se dostali do finále. Soupeř byl lepší a zaslouženě vyhrál," takové byly první dojmy po zápase od Radka Štěpánka. Čeští hráči se snažili smutek z prohry zahnat oslavným poskakováním s celým týmem po kurtu. Pro tenisty je totiž finálová účast velkým úspěchem, o titul si zahráli poprvé po dlouhých 29 letech. Na triumf Ivana Lendla a Tomáše Šmída z Prahy roku 1980 ale nenavázali.

Čeští tenisté prohrávali po pátečních dvouhrách s obhájci titulu 0:2.

Anketa

Může český tým zopakovat podobný úspěch, jakým je letošní účast ve finále?

Máme dobrý los (Belgie) a řadu zkušeností, podařit se to může. 323
Štěpánek s Berdychem jsou silná dvojice, která bude válet i další rok. 266
Byla to výjimečná sezóna, která se opakovat nebude. 565

V zahajovacím duelu nestačil Berdych na Rafaela Nadala a se světovou dvojkou prohrál 5:7, 0:6 a 2:6 za dvě a půl hodiny. Štěpánek byl pak blízko výhry nad Davidem Ferrerem, vedl už 2:0 na sety, ale nakonec prohrál 6:1, 6:2, 4:6, 4:6 a 6:8.