Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie

Dánové vyřadili Lotyše, Švédové deklasovali Američany

19:38aktualizováno  23:01
PRAHA - Hokejisté Dánska zdolali ve svém posledním utkání v základní skupině D na mistrovství světa v Bratislavě Lotyšsko 3:2 po samostatných nájezdech a postoupili do osmifinálové skupiny E. Svěřenci trenéra Pera Bäckmana do ní jdou bez bodu. Klíčový zápas s Lotyšskem rozhodl ve čtvrté sérii rozstřelu útočník Mads Christensen, který tak dovršil první hattrick turnaje.

Švédsko - USA. foto: ČTK

Dánové, kteří v předešlých dvou zápasech na turnaji dali jedinou branku, se už po 103 vteřinách dostali do vedení. Za levým kruhem vystřelil Christensen a trefil levý horní roh Masalskisovy branky. Vzápětí mohl odpovědět Cipulis, ale ztroskotal na Andersenovi. Další velké možnosti nevyužili v 15. minutě Meija a Jekabs Redlihs.

V úvodu druhé třetiny promarnil velkou příležitost Dánů Green, který měl odkrytou branku, ale trefil hokejku ležícího Masalskise. Lotyši se pak ubránili v oslabení a ve 24. minutě vyrovnali, když nahození Cibulskise tečoval úspěšně Cipulis. V oslabení pokazil přečíslení dvou na jednoho Niživijs, který šel vzápětí na trestnou lavici.

Dánové ještě nevyužili ani 16 vteřin trvající výhodu pěti proti třem, ale proti čtyřem už se vrátili do vedení. Po krásné individuální akci se prosadil ve 29. minutě mezi kruhy opět Christensen. Vzápětí trefil Bukarts tyč. Vyrovnání se Lotyši dočkali při Nielsenově vyloučení, když po Niživijsově zadovce pálil do poloodkryté branky Jekabs Redlihs.

V úvodu třetí třetiny nejdříve nebezpečně střílel Mikkel Boedker a vzápětí jeho bratr Mads trefil tyč. Po dalších šancích na obou stranách držel v závěru při vyloučení Hersbyho Dány Andersen, kterého dvakrát nepřekonal Cipulis a další možnosti nevyužili už po skončení přesilovky Ankipans a Mikelis Redlihs. Prodloužení nerozhodlo a také v nájezdech vyšlo prvních sedm střelců naprázdno. Prosadil se až útočník Eisbärenu Berlín Christensen.

Mistrovství světa v ledním hokeji - skupina D:

Dánsko - Lotyšsko 3:2 po sam. nájezdech (1:0, 1:2, 0:0 - 0:0) Branky a nahrávky: 2. Christensen (Jakobsen, Mads Boedker), 29. Christensen (D. Nielsen, Hardt), rozhodující sam. nájezd Christensen - 24. Cipulis (Cibulskis, Niživijs), 36. J. Redlihs (Niživijs, M. Redlihs). Rozhodčí: Baluška (SR), Burchell (Kan.) - Arm (Švýc.), Hollenstein (Rak.). Vyloučení: 6:7. Využití: 1:1. Diváci: 8870.

Hokejisté Švédska porazili na mistrovství světa v závěrečném souboji základní skupiny C výběr USA vysoko 6:2. Po vyrovnané úvodní třetině rozhodli třemi brankami v průběhu druhého dějství a připravili soupeři první porážku na turnaji. Díky výhře v základní hrací době Švédové vyhráli i přes úvodní překvapivé zakolísání s Nory svou skupinu.

Ve výsledkově vyrovnané úvodní třetině měli mírně navrch Švédové, kteří také jako první vážněji zahrozili díky Petraskovi, gólman Montoya však i přes teč našel puk ve své výstroji. Vzápětí musel na trestnou lavici Stastny a jen pár vteřin nato orazítkoval Gunnarsson tyč. V polovině 18. minuty už se ale nekompromisně z mezikruží trefil Berglund a otevřel skóre.

Po chvilce musel jít za držení pykat Tedenby a už za 33 vteřin ho poslal zpět do hry vyrovnávací trefou Fowler. Ve 24. minutě Švédové znovu vedli a výrazně jim k tomu pomohl gólman Montoya. Za vlastní klecí špatně rozehrál, Tedenby naservíroval puk před branku a Krügerovi stačilo dostat ho za brankovou čáru, což úspěšně zvládl.

Švédsko - USA.

Chybující zámořský výběr nabídl Švédům v krátkém sledu i další možnosti, ale na 3:1 se podařilo zvýšit až ve 31. minutě Sjögrenovi. Povedenou třetinu Švédů završil svou druhou trefou Berglund, když vydoloval puk pod Montoyou po Thörnbergově nahození zpoza branky. Švédové poté s přehledem kontrolovali vývoj hry a hlídali svůj relativně bezpečný náskok.

Američany sice vrátil alespoň trochu do hry v polovině 51. minuty Wheeler, jenže na začátku 57. minuty zajistil svěřencům kouče Martse znovu tříbrankové vedení Ericsson a bylo jasné, že důležité tři body pro osmifinálovou skupinu si z tohoto souboje připíšou Švédové. Do konečné podoby upravil skóre 70 sekund před koncem ranou od modré čáry Petrasek.

Mistrovství světa v ledním hokeji - skupina C:

Rakousko - Norsko 0:5 (0:3, 0:1, 0:1)
Branky a nahrávky: 7. E. Koivu (Bastiansen, Olimb), 10. Olimb (Spets, Bastiansen), 11. Holös (Skröder, Olimb), 40. Spets (Bastiansen, Olimb), 50. Bastiansen (Olimb, Skröder).

Rozhodčí: Odinš (Lot.), Piechaczek - Schrader (oba Něm.), Semjonov (Est.). Vyloučení: 7:4, navíc P. Lakos (Rak.) 5 min. a do konce utkání. Využití: 0:2. Diváci: 4355.

Švédsko - USA 6:2 (1:1, 3:0, 2:1)
Branky a nahrávky: 18. Berglund (Erixon), 24. Krüger (Tedenby), 31. Sjögren (Ericsson), 36. Berglund (Thornberg, Pääjärvi-Svensson), 57. Ericsson (Kronwall, Sjögren), 59. Petrasek (Sjögren) - 19. Fowler (Stepan, Smith), 51. Wheeler (Smith). Rozhodčí: Bulanov (Rus.), Ország - Novák (oba SR), Šeljanin (Rus.). Vyloučení: 6:2. Využití: 1:1. Diváci: 7401.