Další překvapení. Oslabení Němci padli se Srby 0:1, nepomohla ani penalta

15:30
PORT ELIZABETH/PRAHA - Po nečekaném krachu Španělska v zápase se Švýcarskem připravili dalši překvapivý výsledek Němci. V nešťastném zápase se Srbskem se nechal vyloučit Klose a pokutový kop neproměnil Podolski. Celek z Balkánu zvítězil 1:0.

Německo - Srbsko (Friedrich vytahuje míč ze sítě) foto: Reuters

Úvod měření sil naznačil, jakým směrem by se hra mohla ubírat. Těžiště hry se dlouho nacházelo někde mezi oběma šestnáctkami a hráči prověřovali brankáře jen sporadicky a ze střední vzdálenosti.

Ve dvanácté minutě obdržel první žlutou kartu zápasu Klose za faul na Ivanoviče, čímž nastavil trend rozhodování... Sudí nasadil velmi přísný metr a stejným kartonem ohodnotil v zápase celkem osm hráčů. Nepoučitelný Klose ale předvedl i další zbytečný zákrok ze zadu. Uviděl proto kartu barvy červené a odešel pod sprchy.

Srbové posléze zpřesnili hru a Němce potrestali i gólově. Centrovaný míč do pokutového území zasáhl hlavou Žigič, od něhož se odrazil k Jovanovičovi, který měl na malém vápně spoustu času a poslal balon do sítě. To běžela 38. minuta.

Pozápasové ohlasy

"Trochu nás to zaskočilo. Druhá žlutá karta a hned inkasovaný gól," podotkl zklamaný německý trenér Löw. "Myslím si, že to nebylo nutné. U některých zákroků jsem cítil, že byly žluté karty přesvědčivé, ale další naopak nebezpečné vůbec nebyly a napomínání se šlo vyhnout," dodal.

"Věřil jsem, že to moji hráči mohou dokázat. Je to velmi důležitá výhra pro naše lidi," řekl srbský kouč Radomir Antič. "Musíme si dál věřit. Máme skvělou příležitost a v příštím zápase to záleží pouze na nás," doplnil Antič.

Fotbalisté z Balkánu sice vedení do poločasové přestávky udrželi, ale měli na mále. V nastevení prvního dějství po rohovém kopu totiž vyslal dělovou ránu do břevna branky hájené Stojkovičem záložník Khedira.

Do druhé pětačtyřicetiminutovky nastoupil, ač v deseti, Němci o mnoho aktivněji a zejména Podolski byl na hrotu hodně vidět. Nejprve dvakrát střílel ze střední vzdálenosti, poté mířil vedle při samostatném úniku. Nejvýraznější moment bývalého hrotového útočníka Bayernu Mnichov však přišel až v 61. minutě...

V pokutovém území se snažil zkrotit jeden z centrů obránce Vidič, ovšem nepochopitelně zvedl obě ruce a trefil míč.

Rozhodčí neváhal, vytáhl žlutou kartu a ukázal na penaltový puntík. Míč si na něj položil právě Podolski, ale jeho pokus se mu vůbec nepovedl. Brankář Stojkovič, jeden z hrdinů utkání, vystihl směr střely a změnu skóre nepřipustil.

Definitivně rozhodnuto mohlo být čtvrthodinu před koncem, to by ale srbský reprezentační útočník Žigič musel místo břevna trefit prostor mezi tyčemi. Podobně si vedl již o chvíli dříve Jovanovič, jenž rozezvučil konstrukci brány po povedené individuální akci Krasiče.

Utkání dospělo k překvapivému vítězství Srbů, které zcela zamíchalo postupovými kartami ve skupině D. Prát se o účast v osmifinále bude celá čtveřice účastníků: Německo, Srbsko, Ghana i Austrálie.

MS ve fotbale

Německo - Srbsko 0:1 (0:1)
Branka: 38. Jovanovič.

Rozhodčí: Undiano - Martinez, Yuste Jimenez (všichni Šp.). ŽK: Klose, Khedira, Lahm, Schweinsteiger - Ivanovič, Kolarov, Subotič, Vidič. ČK: 37. Klose. Diváci: 38.294.

Německo: Neuer - Lahm, Friedrich, Mertesacker, Badstuber (77. Gomez) - Khedira, Schweinsteiger - Müller (71. Marin), Özil (71. Cacau), Podolski - Klose. Trenér: Löw.

Srbsko: Stojkovič - Ivanovič, Subotič, Vidič, Kolarov - Krasič, Ninkovič (70. Kačar), Kuzmanovič (75. Petrovič), Stankovič, Jovanovič (79. Lazovič) - Žigič. Trenér: Antič.