Čeští mistři světa vstoupili do sezóny prohrou 3:4 se Švédskem

20:25aktualizováno  22:58
ČESKÉ BUDĚJOVICE/PRAHA - Čeští hokejisté vstoupili do nové sezony po květnovém triumfu na mistrovství světa v Německu porážkou. V Českých Budějovicích podlehli na úvod turnaje Karjala Švédsku 3:4, i když ještě na začátku třetí části vedli 3:1. Výběr Tří korunek rozhodl v 55. minutě, kdy nejdříve v přesilovce vyrovnal na 3:3 Mattias Ekholm a za 22 vteřin dal vítěznou branku Niklas Nordgren. Další zápas čeká národní tým v sobotu v Helsinkách proti Finsku.

Česko - Švédsko. foto: ČTK

Švédský obrat pokazil kouči Aloisi Hadamczikovi návrat na lavičku reprezentačního mužstva, kde po více než dvou letech nahradil Vladimíra Růžičky. Staronový trenér zařadil do sestavy čtrnáct pamětníků úspěšného šampionátu v Mannheimu a Kolíně nad Rýnem.

ROZHOVOR S BRANKÁŘEM ŠTĚPÁNKEM ČTĚTE ZDE!

Nový kouč Švédska Pär Marts měl v kádru jen dva hráče z MS, kteří museli strávit před půl rokem na šampionátu semifinálovou porážku s Českem. Do hry nasadil hned šest reprezentačních nováčků. Český tým začal aktivně, ve druhé minutě prověřil gólmana Liva Novotný.

RUSOVÉ SI PORADILI S FINY

Hokejisté Ruska zvítězili v zahajovacím utkání turnaje Karjala a zároveň celé série Euro Hockey Tour v Helsinkách nad Finskem těsně 1:0. Zápas rozhodl v 58. minutě útočník Alexandr Svitov, čisté konto vychytal v brance sborné Vasilij Košečkin.

Domácí Finové, kteří díky lepšímu skóre vyhráli sérii turnajů EHT v minulé sezoně právě před Rusy, byli v první třetině aktivnějším týmem. Zatímco gólman Vehanen v jejich brance musel zasahovat pouze v pěti případech, jeho protějšek Košečkin si připsal 12 úspěšných zákroků. Svou převahu ovšem nedokázali Seveřané ani přes dvě přesilovky promítnout do skóre a úvodní část skončila bez branek.

Svěřenci kouče Jalonena měli k dispozici početní výhodu také hned po zahájení druhého dějství, na Košečkina však vyzrát nedokázali. Rusové byli poté střelecky aktivnější, ale ani oni nedokázali pohnout vývojem skóre. Ve 34. minutě se v krátkém rozmezí vyznamenali oba brankáři, když poprvé v utkání výrazněji chybovaly zadní řady obou týmů a pustily soupeře do přečíslení dvou ne jednoho.

Defenzivně laděná partie pokračovala i v závěrečné části. Bezgólový stav mohl zlomit v 50. minutě Gorovikov, jenže Vehanen byl proti a vzápětí stihl pokrýt puk i před dorážejícím Saprykinem. Když už se pozvolna schylovalo k prodloužení, propálil na konci 58. minuty finského gólmana Svitov. Domácí o chvilku později sáhli k oddechovému času a následně také ke hře bez brankáře, i přes velké šance se ale vyrovnání nedočkali.

Štěpánka zase otestoval Fernholm. Z české strany měl dobré příležitosti Kvapil. Nejdříve z mezikruží minul, pak se dostal v největší šanci v deváté minutě do úniku, ale také nezamířil mezi tyče. Vedle mířila i Rachůnkova teč. V 11. minutě ale vyprodaná Budvar Aréna slavila vedení českého týmu. Kašpar našel bekhendem od mantinelu mezi kruhy Hubáčka, který zamířil do pravého horního rohu Livovy branky.

Za tři minuty Švédové vyrovnali. Jinak velice aktivní Kvapil ztratil v obranném pásmu kotouč a v pokračující akci našel Thörnberg na pravé straně Sjögrena, který zamířil přesně. Při Krajíčkově vyloučení měl Hadamczikův výběr štěstí, když Silfverberg trefil pravou tyč. V plném počtu ale udeřili Češi. Klepiš se při úniku dvou na jednoho s Červenkou natlačil před Liva a pokořil jej blafákem do bekhendu.

V úvodu druhého dějství krátké přesilovky Česka ani Švédska šance nenabídly, při Sjögrenově vyloučení už mohli domácí ve 26. minutě zvýšit. Nejdříve po Čáslavově střele dorážel Růžička a vzápětí sám před Livem zvolil nováček Kreps místo střely přihrávku. Seveřané odolali i při Nordgrenově trestu.

Ve 33. minutě se natlačil z rohu před Štěpánka Lindström, ale český gólman mu nedovolil vyrovnat. Vzápětí se nedostal po závaru před Štěpánkem k dorážce Krüger. V 37. minutě po Kvapilově těžké přihrávce neuspěl před Livem Růžička, na druhé straně dostal prostor pro střelu Nilsson, ale jeho bomba mířila mimo. Po Klepišově střele ještě před pauzou neuspěl s tečí ani Němec.

Hned po 42 vteřinách zvýšil vedení kapitán Červenka, který z levého kruhu trefil přesně levý horní roh. Vzápětí ztroskotal na Livovi Kašpar, jehož fauloval Nordgren a putoval už potřetí v utkání na trestnou lavici. V přesilovce měl možnost Němec. V 46. minutě dvakrát zahrozil Růžička, ale Švédy zachránila i tyč. Za dvě minuty Švédové snížili, když Nilsson tečoval Petrasekovu střelu a gólman Štěpánek se marně rozčiloval, že jej autor branky fauloval. V 52.

minutě měl možnost smazat manko úplně Erixon. Po nedovolených zákrocích Kašpara a Klepiše se Češi bránili v dlouhém oslabení. Odolali 16 vteřin i ve třech proti pěti, ale v čase 54:35 vyrovnal střelou od modré čáry jeden z nováčků Ekholm. Za 22 vteřin rozhodl po Lindströmově přihrávce zpoza branky Nordgren. Hadamczikův tým už nedokázal reagovat ani v závěrečné power play.

VÝSLEDKY

Česká republika - Švédsko 3:4 (2:1, 0:0, 1:3)
Branky a nahrávky: 11. Hubáček (Kašpar, Novotný), 19. Klepiš, 41. Červenka (Klepiš) - 14. Sjögren (Thörnberg), 48. Nilsson (Petrasek), Ekholm (Magnus Johansson), 55. Nordgren (Lindström). Rozhodčí: Olenin, Ravodin (oba Rus.) - Bláha, Pešek. Vyloučení: 4:4. Využití: 0:1. Diváci: 6421 (vyprodáno).

Česká republika: Štěpánek - Gřegořek, Škoula, F. Novák, Krajíček, Němec, Čáslava, Mojžíš - Klepiš, Marek, Červenka - Kašpar, Novotný, Hubáček - Kvapil, Vašíček, M. Růžička - Gulaš, Kreps, I. Rachůnek. Trenéři: Alois Hadamczik a Josef Paleček.

Švédsko: Liv - Magnus Johansson, Ekholm, Rundblad, Erixon, Petrasek, Junland, Fernholm - Jämtin, Sjögren, Thörnberg - Nordgren, Warg, Lindström - Melin, Persson, Axelsson (15. Krüger) - Nilsson, Olausson, Silfverberg.

Finsko - Rusko 0:1 (0:0, 0:0, 0:1)
Branka a nahrávka: 58. Svitov (Morozov). Rozhodčí: Claesson, Sjöberg (oba Švéd.) - Saha, Terho (oba Fin.). Vyloučení: 3:4. Bez využití. Diváci: 12.385.

Finsko: Vehanen - Puistola, Hietanen, Välivaara, Niskala, Väänänen, Jaakola, Uusitalo, Kukkonen - Peltonen, Kapanen, Aaltonen - Lahti, Immonen, Lehtonen - Laine, Kontiola, Pihlström - Komarov, Lehterä, Petrell. Trenér: Jukka Jalonen.

Rusko: Košečkin - Bělov, Nikulin, Grebeškov, Kornějev, Kuljaš, Guskov, Birijukov - Morozov, Svitov, Mozjakin - Afinogenov, Gorovikov, Saprykin - Pěrežogin, Kurjanov, Popov - Platonov, Kajgorodov, Kňazev. Trenér: Vjačeslav Bykov.