Čeští hokejisté končí, Finové vyhráli šťastnou trefou v závěru

3:49aktualizováno  5:27
VANCOUVER/PRAHA - Čeští hokejisté prohráli ve čtvrtfinále olympijského turnaje s Finy 0:2, poté co spálili v poslední třetině několik obrovských šancí. O tom, že Češi bronzové medaile z Turína neobhájí, rozhodl šťatnou trefou v přesilové hře v 55. minutě Hagman. Druhý gól přidal dvě minuty před koncem v české power play Filppula. Finy se v boji o finále střetnou v pátek večer s Američany.

Zklamaní Češi po zápase. foto: ČTK

Takový konec si čeští hokejisté nezasloužili. Poté, co se v osmifinále trápili s Lotyši, předvedli proti Finům výrazně lepší výkon. Seveřané sice měli opticky navrch, na šance i na střely byl zápas vyrovnán.

Ohlasy čtvrtfinálové české porážky najdete zde

Především v poslední třetině. V nájezdu tři na dva jeli Jágr, Plekanec a Eliáš, posledně jmenovaný ale v 54. minutě sám před Kiprusoffem zaváhal. A "nedáš, dostaneš" se opět potvrdilo. Ale pěkně od začátku....

VANCOUVER ON-LINE

Rozpis zápasů ve vřyazovacích bojích olympijského turnaje.

Jakoby varování ohledně finských přesilovek nevzali Růžičkovi hráči vážně. Seveřané totiž měli v dosavadním průběhu turnaje nejvyšší úspěšnost v přesilových hrách. Jenže už ve druhé minutě zápasu šli Češi do tří, Finové dvojnásobnou početní převahu nevyužili, navíc ji po půl minutě ukončil hloupým faulem kapitán Saku Koivu.

Čeští hokejisté se ale ani poté nepoučili. Celkem odehráli v úvodní části hry deset minut v oslabení, naštěstí to vypadalo, že si Finové vystříleli prach v základní skupině. Vokouna příliš neohrozili a co prošlo, to český gólman zvládl lapit.

I přes častá vyloučení dokázali zahrozit i borci v červených dresech. Nejaktivnější byla především lajna mladíků Červenka-Krejčí-Fleischmann a dvakrát nebylo ke gólu daleko. Kiprusoff ovšem se štěstím Fleischmannův i Eliášův (obojí po nahrávce Krejčího) lapil.

Finská radost před Vokounem.

V přestávce měl nejspíše velmi důrazný proslov v kabině kouč Vladimír Růžička, v prostřední části zápasu se totiž začal hrát oboustranně svižní hokej bez zbytečných faulů. Především v rozmezí od 21. do 27. minuty se šance střídali rovnoměrně na obou stranách jak na běžícím pásu, ani jeden z puků ale neskončil za zády Vokouna či Kiprusoffa.

Co řekli po zápase

"Bez gólů se nedá vyhrávat. Je to škoda, ten gól byl smolný. Kubina nemohl nic jiného dělat, nedá se nic dělat, měli jsme dát nějaké góly," řekl po utkání smutný brankář Tomáš Vokoun.

"Měli jsme šance, hlavně ta moje měla skončit gólem. Jarda Jágr tam měl předtím prázdnou klec, nedal. Je to škoda, Finové byli určitě hratelní. Gól jsme dostali smolně, Kubina neměl jinou možnost, jinak by šel ven," kapitán Patrik Eliáš.

"Finové byli o něco nebezpečnější. Ale po tom průběhu poslední části to byla škoda. Ale bez gólů se vyhrát nedá. Kubina se rozhodl správně, kdyby hrál bez helmy, není psáno, že by branka nepadla, navíc bychom šli do tří. A to na dost dlouhou chybu. Utkání nás stála i úvodní oslabení, která jsme sice ubránili, ale naše hráče stála moc sil, které v závěru chyběli při náporu," zhodnotil duel ve studiu České televize odborník Martin Hosták.

Největší šance zápasu měli v závěru při první celé přesilové hře čeští hokejisté. Na dvě minuty dokázali zamknout seveřany před vlastním brankářem, několikrát Eliáš, Plekanec i Fleischmann vypálli, Kiprusoff veškerý nápor odrazil. Mnohdy i s velkou dávkou štěstí, k dorážkám chyběly milimetry.

Do třetí části vtrhli čeští hokejisté stejně, jako tu druhou zakončili. Svého soupeře jednoznačně přehrávali, gólman Calgary v brance Finů ale zářil. Ve 46. minutě se dostal do obrovské šance Jágr, Kiprusoff ležel bezmocně na ledě, českému útočníkovi ale přeskočil puk hokejku.

O osm minut později přišly klíčové momenty zápasu. První: protiútok tři na dva zazdil sám před finským brankářem Eliáš, neujala se ani Jágrova dorážka. Druhá: Atakovaný Erat smolně a těsně vyhodil skákající kotouč do hlediště a musel ven.

Třetí: Kubina parádně zastavil průnik Hagmana, ztratil ale helmu, pro kterou si musel jet za branku. Hagman toho náležitě využil, poprvé a naposledy v zápase byl před Vokounem sám, dokázal tečovat Niskalovu střelu od modré a Finové šli do vedení.

To již v závěru udrželi, navíc hned poté, čo začali hrát svěřenci Vladimíra Růžičky power play, ztratili v útočném pásmu kotouč a Filppula rozhodl o osudu zápasu. Hokejisté Suomi tak nadále mohou snít o obhajobě stříbra z Turína, v pátek se utkají v semifinále s Američany.

Jágra nyní zastavil Lydman.

Česká pouť turnajem skončila. A skončila nejspíše i jedna éra. S reprezentačním koncem koketují Jágr s Vokounem, přidat se navíc mohou i další - Kubina, Eliáš, Kaberle. Případné loučení to bude ale hodně smutné.

ČTVRTFINÁLE HOKEJOVÉHO TURNAJE MUŽŮ

Česká republika - Finsko 0:2 (0:0, 0:0, 0:2)
Branky a nahrávky: 54. Hagman (Niskala), 59. Filppula (M. Koivu). Rozhodčí: O'Halloran, Watson - Sharrers (všichni Kan.), Oskirko (Rus.). Vyloučení: 6:2. Využití: 0:1. Diváci: 5461.

Česko: Vokoun - Židlický, Kuba, Polák (27. Z. Michálek), T. Kaberle, Hejda, Kubina - Erat, Plekanec, Eliáš - Jágr, Čajánek, M. Michálek - Červenka, Krejčí, Fleischmann - Havlát, Vašíček, Rolinek. Trenéři: Vladimír Růžička, Josef Jandač a Ondřej Weissmann.

Finsko: Kiprusoff - Salo, Timonen, Lepistö, Niskala, Kukkonen, Lydman - Selänne, S. Koivu, Lehtinen - T. Ruutu, M. Koivu, Filppula - Miettinen, N. Kapanen, Hagman - O. Jokinen, J. Ruutu, Peltonen. Trenéři: Jukka Jalonen, Timo Lehkonen a Risto Dufva.