Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto

Čest Afriky bude hájit Ghana i ve čtvrtfinále, USA se s turnajem loučí

20:12aktualizováno  23:37
RUSTENBURG/PRAHA - Držela jim palce celá Afrika a oni nezklamali. Fotbalisté Ghany v nesmírně dramatické osmifinálové bitvě udolali USA 2:1 a těší se na zápas s Uruguayí v další fázi šampionátu. O vítězi rozhodl až v prodloužení Gyan.

USA - Ghana (Pantsil slaví) foto: ČTK

Před čtyřmi lety to byli právě Ghaňané, kteří svého dnešního soka přehráli v klíčovém zápase o postup ze skupiny mistrovství světa. Nyní spolu válčili znovu a výsledek byl velmi podobný.

Vstup Afričanů do zápasu byl vzorový. Od úvodního hvizdu více běhali, hýřili aktivitou a soupeře napadali hluboko na jeho polovině. Netrvalo dlouho a laxní přístup středopolařů USA potrestal po dlouhém sprintu přesným zásahem Boateng.

Ghana vedla 1:0, ale v bojovném, fyzicky náročném pojetí hry

Hvězda dne

Park Ji-Sung (29, Jižní Korea) - asijský ofenzivní klenot do čtvrtfinále Jižní Koreji nepomohl, ovšem skvělým výkonem hru podceňovaného celku pozdvihl. 175 centimetrů vysoké křídlo rozdávalo přesné přihrávky, připravovalo šance a obraně Uruguaye zle zatápělo celých devadesát minut střetnutí.

pokračovala i nadále. Odpověď v podobě gólové šance si zámořští fotbalisté vypracovali až po půl hodině hry. Findley se ocitl ve vápně v podobné situaci jako střelec branky Boateng, ale v zakončení tak přesný nebyl.

Dominance fotbalistů z Afriky ovšem po přestávce opadla. Najednou to byli Američané, kteří drželi míč, kteří tvořili hru a kteří přebrali dirigentskou taktovku. Gólovou odměnu si sami načasovali na 62. minutu. Chvíli před ní byl nešetrně podražen Dempsey a nařízený kop z penaltového puntíku bezpečně proměnil Donovan.

Duel pokračoval ve stejném rytmu. Za celý druhý poločas si na míč pořádně nesáhl brankář Howard, nicméně, a to je důležité, podstatně zaměstnanější Kingston ho nemusel lovit ze své sítě. I proto přišlo na řadu prodloužení.

V něm se obraz hry změnil, ovšem díky situaci, která nastala hned v jeho úvodních vteřinách. Gyan, ač tvrdě atakovaný dvěma obránci, si hrudí zpracoval přesný cent a vyslal dělovku mezi tři tyče. Americký gólman zasahovat nemohl. Ghana šla možná trochu překvapivě do vedení.

Poslední celek z černého kontinentu v souteži mohl znovu začít šetřit vteřiny a hrát přesně to, co potřeboval. Čas utíkal velmi rychle a Spojené státy působily stále nervóznějším dojmem. Během přidané půlhodiny hry nedokázaly vážněji ohrozit svatyni svého soka.

Afričané závěrečné minuty zvládli a radují se z postupu do čtvrtfinále, kde je druhého července čeká Uruguay.

Mistrovství světa ve fotbale, osmifinále

USA - Ghana 1:2 (1:1, 0:1) po prodloužení
Branky: 62. Donovan z pen. - 5. K. Boateng, 93. Gyan. Rozhodčí: Kassai - Eros, Vamos (všichni Maď.). ŽK: Cherundolo, Clark, Bocanegra - Jonathan Mensah, Ayew. Diváci: 28.646.

Do čtvrtfinále postupuje Ghana.

USA: Howard - Cherundolo, DeMerit, Bocanegra, Bornstein - Bradley, Clark (31. Edu) - Donovan, Findley (46. Feilhaber), Dempsey - Altidore (90. Gomez). Trenér: Bradley.

Ghana: Kingson - Inkoom (113. Muntari), Paintsil, Jonathan Mensah, John Mensah, Sarpei (73. Addy) - Annan, K. Boateng (78. Appiah) - Asamoah, A. Ayew - Gyan. Trenér: Rajevac.