Češi znají soupeře: Švédi vyřadili Němce

19:50aktualizováno  21:26
PRAHA/BRATISLAVA - Hokejisté Švédska přehráli své německé soupeře 5:2 a těší se na účast v semifinále. Tam se utkají s českou reprezentací. Pro Němce turnaj končí.

Švédsko - Německo (radost Švédů). foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

Oba celky v posledních osmifinálových zápasech prohráli - Němci poprvé na šampionátu v Bratislavě padli v základní hrací době, když je Češi smetli 5:2, Švédové nestačili po výsledku 2:3 na Kanadu.

Oba soupeři věděli, o co se hraje, a tak se do sebe hned od úvodního hvizdu pustili pořádně z ostra. Už z prvního útoku Švédska padl gól: Thörnberg ve 33 vteřině utkání vystřelil od modré čáry a kotouč před brankářem Endrasem tečoval do sítě jeden z obránců.

Švédsko vedlo 1:0, ovšem jen na několik málo chvil. Brzy totiž vyrovnal Barta. Po Mauerově přihrávce se ocitl za obranou severského týmu, udělal pár kroků k brance a přesnou střelou do šibenice srovnal. Němci poté byli o poznání aktivnějším týmem. Ve velké gólové příležitosti se ocitl Tripp, ale se svou dorážkou před brankovištěm selhal.

Skóre se znovu měnilo v 16. minutě. Při signalizovaném vyloučení gólman Fasth rozehrál kotouč, na modré čáře našel Thörnberga, který asistoval ještě Backlundovi. Mladý Švéd vypálil z voleje a vrátil svému týmu vedení.

Skandinávský celek začal zápasu dominoval v úvodu druhé třetiny. Nilssonovo nahození tečoval do branky Persson. O chvíli později dorazil ránu od modré čáry do branky Eriksson a Švédsko vedlo už 4:1.

Až poté se osmělili Němci. Švédové nestíhali a museli reagovat fauly, což vyústilo v jejich dvojnásobné oslabení. Hokejisté z Německa ale dvojnásobnou přesilovou hru využít nedokázali. Zadařilo se jim až v závěru druhé dvacetiminutovky: nejprve velkou šanci nevyužil Rankel, který ovšem ihned poté vyslal z rohu kluziště přihrávku před brankoviště, kde Wolf kotouč dorazil po do sítě.

Ve třetí třetině třetině si Švédové své vítězství pohlídali. Sice nedokázali využít dlouhou přesilovku 5 na 3, přesto se ještě jednoho gólu v síti Německa dočkali. Postaral se o něj Thörnberg, který do odkryté části branky dorazil Berglundovu střelu.

Pavouk turnaje severskému týmu do semifinále přiřkl výběr České republiky, která porazila v odpoledním zápase porazila USA 4:0.

Mistrovství světa v hokeji, čtvrtfinále v Bratislavě:

Švédsko - Německo 5:2 (2:1, 2:1, 1:0)
Branky a nahrávky: 1. Thörnberg (Berglund), 16. Berglund (Thörnberg, Fasth), 25. Persson (Nilsson, Ekman Larsson), 29. Eriksson (Rundblad, Nilsson), 49. Thörnberg (Berglund, Pääjärvi-Svensson) - 3. Barta (Mauer, Kink), 39. Wolf (Rankel, Holzer). Rozhodčí: Šindler (ČR), Rönn - Terho (oba Fin.), Semjonov (Est.). Vyloučení: 4:7. Bez využití. Diváci: 8986.

Švédsko: Fasth - Gunnarsson, Petrasek, Rundblad, S. Kronwall, Fernholm, Erixon, Ekman Larsson - Thörnberg, Pääjärvi-Svensson, Berglund - Eriksson, Persson, Nilsson - Tedenby, Krüger, Silfverberg - Ericsson, Wallin, Backlund - Sjögren. Trenér: Pär Marts.

Německo: Endras - Krueger, Dietrich, Braun, Holzer, Lavallee, Hördler, Reul, N. Goc - Wolf, Hospelt, Rankel - Ullmann, P. Reimer, Müller - Gogulla, Tripp, Schütz - Barta, Mauer, Kink. Trenér: Uwe Krupp.

Šárka Hamrusová: Díky laktační poradkyni jsem si přestala myslet, že je chyba ve mně

Šárka chtěla kojit. Chvíli to ale vypadalo, že se jí to nepodaří. Díky správně zvolené laktační poradkyni nakonec dosáhla úspěchu. Poslechněte si...