Češi v derby nezaváhali. Slovensku hrozí konec

19:49aktualizováno  22:28
BRATISLAVA - Česko přivírá slovenskému týmu na domácím mistrovství světa v hokeji čtvrtfinálovou bránu. Ve federálním derby svého soka udolalo 3:2 a může se těšit na účast mezi osmičkou nejlepších.

Radost Milana Michálka a Marka Židlického. foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

Duel měl velký náboj. Slováci dali dohromady tým plný hvězd s cílem na domácím šampionátu dominovat. Neúspěch na MS by pro ně byl jako malá sportovní tragédie... Sportovní tragédie, která se s každým dalším zápasem mění v realitu. Po duelu se suverénními Čechy se jim totiž vyřazovací fáze turnaje zase o něco vzdálila...

Češi na solidní výkony z předchozích utkání navázali už v první třetině, přestože se v jejím průběhu hrál dlouho vyrovnaný a opatrný hokej. Po deseti minutách boje si Slováci vyzkoušel první přesilovku, během které donutili brankáře Pavelce ke dvěma vynikajícím zákrokům. Využít ji ale nedokázali.

Švédsko - Francie

Hokejisté Švédska zvítězili v osmifinálové skupině F na mistrovství světa v Košicích nad outsiderem Francií 4:0 a dotáhli se v čele tabulky se sedmi body na vedoucí Kanadu. Švédové rozhodli třemi góly v úvodní části a gólman Viktor Fasth udržel podruhé na turnaji čisté konto.

Jak s výhodou jednoho muže v poli naložit, předvedli svým rivalům čeští hokejisté o několik chvil později. Faul na Tomáše Rolinka potrestal vedoucí brankou Marek Židlický, jenž tečoval tvrdou střelu Patrika Eliáše. To běžela 17. minuta utkání. Poté reprezentanti v českých barvách zvýšili obrátky a ještě několikrát zaměstnali gólmana Haláka, velkou šanci nevyužil Červenka.

Slováci ovšem na začátku druhé části hry srovnali. Ladislav Nagy propasíroval svou střelu skrz chumel hráčů, bezmocný Pavelec puk vůbec neviděl. Češi přesto po inkasované brance v aktivitě nepolevili a více útočili.

Hodně byl vidět zejména Jaromír Jágr: nejprve krásnou přihrávkou vybídnul ke skórování Červenku, jenže trefil pouze Halákovu vyrážečku, poté sám v závěru druhé třetiny nastřelil tyč. Chvíli před jeho dorážkou se ale po krásné individuální akci prokličkoval do zakončení hbitý Plekanec, ale neuspěl.

"Hráli jsme jako Barcelona," smál se v pozápasovém rozhovoru pro ČT Jaromír Jágr, "jenže nám v prvních dvou třetinách chyběl Messi." V té třetí už ale Češi přebrali režii představení a průběh zápasu dlouho kontrolovali.

Svěřenci trenéra Hadamczika se hned v úvodu poslední dvacetiminutovky ujali vedení, které následně podpořili další úspěšnou trefou. U obou gólů byla formace Milan Michálek - Eliáš - Havlát. Elitní řada uzamkla dvakrát po sobě Slováky před brankáře Haláka a kotouč vždy dotlačila zblízka do sítě.

18. M. Michálek (ČR) 4/4 (3+1).

Nejprve skóroval Havlát, který slovenského gólmana nachytal nepozorného a nahozením jej z velkého úhlu překonal. Ve 45. minutě Halák sice další Havlátův pokus vyrazil, ale jen na hokejku Eliáše, který puk dorazil do sítě. Češi vedli 3:1 a Slováky ve zbytku utkání k ničemu výraznému nepustili. S jedinou výjimkou...

Necelých 150 vteřin před koncem utkání závěrečné vteřiny zdramatizoval Surový po Cibákově přihrávce zpoza branky. Slováci se ale vyrovnání nakonec nedočkali, nepomohla jim k tomu ani hra bez brankáře.

Chtějí-li svěřenci trenéra Hanlona postoupit, ve zbývajících zápasech v rámci skupiny E musejí porazit jak silné Finsko, tak i Dánsko a zároveň doufat, že Finové zaváhají i v duelu s Ruskem. To čeští hokejisté se mohou radovat - s předstihem si zajistili účast ve čtvrtfinále mistrovství světa.

Zápas osmifinálové skupina E:

Česká republika - Slovensko 3:2 (1:0, 0:1, 2:1)
Branky a nahrávky: 18. Židlický (Eliáš, Marek), 42. Havlát (Eliáš), 45. Eliáš (Havlát) - 23. Nagy (Višňovský, Stümpel), 58. Surový (Radivojevič, Cibák). Rozhodčí: Burchell (USA), Kurmann - Arm (oba Švýc.), Děďulja (Běl.). Vyloučení: 3:2. Využití: 1:0. Diváci: 9313.

Česká republika: Pavelec - K. Rachůnek, Z. Michálek, Židlický, Škoula, Krajíček, Čáslava- Jágr, Plekanec, Červenka - Havlát, Eliáš, M. Michálek - Voráček, Marek, Rolinek - Frolík, Novotný, Hubáček (41. Průcha). Trenéři: Alois Hadamczik a Josef Paleček.

Slovensko: Halák - Jurčina, Baranka, Podhradský, Štrbák, Majeský, Višňovský - Marián Hossa, Handzuš, Bartečko - Surový, Marcel Hossa, Radivojevič - Šatan, Stümpel, Nagy - Gáborík, Demitra, Zedník - Cibák. Trenér: Glen Hanlon.