Češi si smlsli na Slovácích

18:31
KLOTEN - Z dramatického zápasu, jímž mělo být dnešní derby mezi Čechy a Slováky, se utkání během první třetiny proměnilo v jednoznačnou záležitost a skončilo rekordní výhrou našeho výběru 8:0.

Spokojený a usměvavý Jágr. foto: ČTK

Utkání jsme sledovali on-line ZDE.

Očima odborníka:

Dnes český tým ukázal svou sílu. K dnešní bitvě se Slovenskem se po poslední porážce s Kanadou postavil český tým velmi dobře a již po první třetině se dalo tušit, že to dnes pro nás dopadne výsledkově skvěle.

Pro Slováky to po včerejším těžkém zápase bylo velmi těžké jak fyzicky, tak především psychicky. A když naši vedli po první části 4:0, už neměli sílu na obrat. Český tým má obrovskou ofenzivní kvalitu (z top hráčů NHL chybí vlastně jen Havlát, Krejčí, Hudler a Hejduk) – oba dnešní „nováčkové“ dali po gólu – ale velké otazníky visí nad obranou. Ani ne tak nad kvalitou, jako nad počtem beků. Je třeba také vidět malý počet našich vyloučení, které byl dán jednak naším dobrým pohybem, ale také mírnějším metrem rozhodčích. Na tomto je stále třeba pracovat.

Myslím, že se Slováci nakonec do čtvrtfinále podívají. I když Bělorusko má dobrý tým a získat ze zápasů s Finy a našimi jeden bod není nemožné, nakonec na něj nedosáhnou. Zatímco Slováci vyhrají za tři body nad Nory. Každopádně pro ně bude čtvrtfinále tak i tak konečnou.

Marian Jelínek, kouč Plzně, asistent trenéra mistrů světa 2005 a mistrů extraligy (Sparta) 2006, 2007.

Měl to být tuhý boj o postup do čtvrtfinále, ale změnil se v hokejovou selanku, ve které se řešila jen otázka skóre. To nakonec dokráčelo až k výsledku 8:0, což vzájemné souboje nepamatují.

Češi vlétli na svého soupeře jako hladová zvěř maje v hlavách nabádání trenéra Růžičky, že musí využít únavu soupeře ze včerejšího prodlužovaného utkání s Finskem. Vyplatilo se. Nejprve jsme dvakrát nastřelili tyč, ale v sedmé minutě už vylétly ruce radostně nad hlavu. Čajánek nahazoval a česká šedesát osmička se snažila tečovat do branky, naštěstí se to Jágrovi nepovedlo a puk se od Lašáka odrazil před branku, kde už největší hvězda českého výběru zakončovala do prázdné branky. Rozhodčí si ještě vše ověřili u video rozhodčího. Češi vytvořili v útočné třetině doslova peklo a Slováci nestíhali. Výsledkem byla druhý trefa Jágra - znovu dorážka z bezprostřední blízkosti. Pak už to šlo se Slováky rychle z kopce. Zatímco Češi vůbec nefaulovali třetí branku přidal Blaťák ranou od modré při přesilovce 5 na 3. Na 4:0 srovnával Červenka po skvělé přihrávce od Vašíčka.

Vraždění neviňátek pokračovalo i po přestávce. Hlinka se ve 26. minutě pustil mezi čtyři Slováky. Oklamal je stahovačkou a předložil Kotalíkovi před prázdnou branku. 5:0. Druhý gól o čtyři minuty později přidal Červenka. Klepiš nahazoval na branku. Červenka se za přispění slovenského obránce dostal k puku a trefil přesně pod horní tyčku. Do utkání zasáhl zcela nově poskládaný útok Eliáš - Plekanec - Michálek. Utkání za rozhodnutého stavu využil k sehrání a v druhé půli druhé třetiny předvedl i dvě brankové souhry. Oba dva nově příchozí se hned uvedli brankou. Židlický vybídl ke skórování křížnou přihrávkou k levé tyčce Michálka, který poslal na střídačku nešťastného Lašáka. Gólmana museli vystřídat i češi. Prusek pocítil píchání v tříslech a nahradil ho Štěpánek. Skóre pak uzavřel parádním golfákem Eliáš. Slováci začali hrát aktivně až ve třetí třetině, kdy se snažili o čestný úspěch. V té době už ovšem Češi hráli na půl plynu.

Náš celek si tímto výsledkem zajistil čtvrtfinále, Slováci musí spoléhat na zaváhání Bělorusů a porazit Nory.

osmifinálová skupina F:
Česká republika - Slovensko 8:0 (4:0, 4:0, 0:0)
Branky a nahrávky: 7. Jágr (Rachůnek), 9. Jágr (Čajánek, Blaťák), 13.  Blaťák (Rachůnek, Klepiš), 16. Červenka (Vašíček, Klepiš), 26. Kotalík (Hlinka, Čáslava), 30. Červenka (Klepiš, Vašíček), 31. M. Michálek (Židlický, Plekanec), 39. Eliáš (Rachůnek). Rozhodčí: Reiber (Švýc.), Sterns - Feola (oba USA), Wirth (Švýc.). Vyloučení: 4:7. Využití: 1:0. Diváci: 5665.

V dnešním zápase rozhodla především první třetina, ve které jsme soupeře jasné přehráli v pohybu, kombinacích a převahu vyjádřili gólově. Byli jsme lepší po všech stránkách. Slováci chtěli výkon postavit nejspíše na brankáři Lašákovi, ale tento tah jim nevyšel, jelikož zbytek týmu hrál velmi špatně.

Řekl bych, že se projevila naplno naše ofenzivní kvalita, která ještě výrazně narostla po příchodu Eliáše a Michálka. Podobné osobnosti a hvězdy Slovákům na tomto turnaji (ale také loni) chybí. Myslím si, že Slováci nemají tým na čtvrtfinále. Měli problémy již s Maďary a předvedli dobrý výkon jen včera proti Finsku. Pro Bělorusy není nemožné ze zápasu s námi a dnes s Finy uhrát ten důležitý jeden bod.

Očima odborníka Josefa Augusty, trenéra mistrů světa z roku 2000, 2001 a asistenta trenéra 1999