Češi postoupili do baráže. Po výhře v Litvě předhonili Skotsko

18:36aktualizováno  23:19
KAUNAS - Čeští fotbalisté si díky vítězství 4:1 v Litvě vybojovali účast v baráži o mistrovství Evropy, protože v souběžně hraném utkání dnes Španělsko porazilo Skotsko 3:1. Svého soupeře pro vyřazovací boje o účast na šampionátu v Polsku a na Ukrajině se čeští reprezentanti dozvědí při čtvrtečním losování. Dvě branky při dnešní výhře vstřelil Rezek, úvodní gól dal Kadlec už v druhé minutě z penalty. Domácí snížili v druhém poločase z penalty, po které byl navíc vyloučen stoper Hubník a bude týmu v baráži chybět.

Litva - Česko. foto: ČTK

Barážové zápasy jsou na programu 11. a 15. listopadu. Vedle českého týmu do play off postoupily také Portugalsko, Chorvatsko, Irsko, Bosna a Hercegovina, Estonsko, Černá Hora a Turecko.

Týmy, které si zahrají baráž

Předběžný výpočet výkonnostních košů

Nasazení: Portugalsko, Chorvatsko, Irsko, Česko

Nenasazení: Turecko, Bosna a Hercegovina, Černá Hora, Estonsko

Los proběhne ve čtvrtek 13. 10.

Celé odpoledne vládla v českém táboře nervozita, protože kapitán Tomáš Rosický si na pondělním tréninku obnovil zranění třísel a až do výkopu se nevědělo, zda nastoupí. V nahlášené sestavě sice figuroval, ale po rozcvičce na stadionu se rozhodl, že zranění mu start nedovolí, a tak jeho místo zaujal Kolář.

Absence klíčového hráče tým vyburcovala a už první akce zápasu skončila vedoucí brankou. Baroše srazil v šestnáctce Žaliukas a nařízenou penaltu proměnil Kadlec.

Český celek gól uklidnil a brzy jej mohla hřát i zpráva ze Španělska, které se brzy ujalo vedení nad Skotskem. Utkání v Kaunasu pak plynulo podle ideálních představ českého týmu, které nenarušil ani Šernas, jenž ve čtvrté minutě pořádně vyzkoušel tvrdou střelou pozorného Čecha.

Ránu litevskému sebevědomí definitivně zasadil v 16. minutě Rezek, který využil souhru Pilaře s Barošem, jenž sice jen nastřelil tyč, ale odražený míč poslal šťastný střelec do sítě. Stejný hráč těsně před poločasem přidal i třetí gól poté, co hlavou využil Plašilův centr z pravé strany.

Litva - Česko (Kadlecova penalta).
Česko (Kadlec)

Střelcem důležitých branek je obránce Kadlec. Exekutor penalt proměnil v Litvě dvě.

Nejvíce vzrušení tak přineslo zranění Pilaře, kterému ve 24. minutě soupeř rozbil hlavu a ošetření v kabině se protáhlo na deset minut. Domácí sice přidávali rohové kopy, kterých měli do poločasu dokonce osm, ale v chladu a vytrvalém dešti si šanci nevypracovali.

Déšť po pauze ještě zesílil, ale dění na trávníku se příliš nezměnilo, a tak se utkání víceméně dohrávalo. Trenér Bílek mohl poslat na hřiště náhradníky a národní tým už nemusel nic riskovat. Ještě před svým střídáním měl slibnou možnost Baroš, ale nastřelil jen boční síť. Jeho dnešní výkon byl ale rozhodně lepší než v předchozích zápasech, kritizovaný útočník měl podíl na dvou gólech.

Hubník uviděl červenou kartu

Češi pak trochu polevili, čehož využil agilní Šernas. V 67. minutě donutil Hubníka k faulu v šestnáctce a nařízenou penaltu sám proměnil. Český stoper byl vyloučen a baráž si nezahraje. Hosty deset minut před koncem uchránil od další pohromy Čech, který chytil nebezpečnou hlavičku Skerly.

V závěru Kadlec proměnil druhou penaltu za faul Skerly na Pekharta a vstřelil už čtvrtý gól v kvalifikaci a pátý v letošním roce. Obránce Leverkusenu se tak stal nejlepším střelcem českého týmu v kvalifikaci.

Utkání kvalifikace fotbalového mistrovství Evropy 2012

Litva - Česká republiky 1:4 (0:3)
Branky: 68. Šernas z pen. - 2. a 85. Kadlec obě z pen., 16. a 45. Rezek. Rozhodčí: Fernández Borbalán - Cabaňero Martínez, Alonso Fernández (všichni Šp.). ŽK: Žaliukas, Panka, Skerla (všichni Lit.). ČK: 67. Hubník (ČR). Diváci: 5000.

Sestavy:
Litva: Karčemarskas - Stankevičus, Skerla, Žaliukas, Radavičius - Mikoliunas, Ivaškevičius (46. Novikovas), Pilibiatis (74. Beniušis), Vičius - Šernas, Poškus (57. Panka). Trenér: Žutautas.

ČR: Čech - Gebre Selassie, Hubník, Sivok, Kadlec - Plašil, Jiráček, Kolář - Rezek (82. Pospěch), Pilař (70. Pudil) - Baroš (59. Pekhart). Trenér: Bílek.