Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch

Češi na zlato nedosáhli. Španělé finále otočili

18:45aktualizováno  22:32
Česká reprezentace do 19 let si z mistrovství Evropy odváží stříbrné medaile. Ve finále podlehla Španělsku 3:2 po prodloužení. V boji o zlato český výběr dvakrát vedl.

Česko - Španělsko U19. foto: ČTK

Španělský fotbal v současnosti vládne světu a i na tomto turnaji budil svou hrou respekt. Český tým však potvrzoval velkou formu a aktivním napadáním nepouštěl Španěly k jejich typické hře. Obránci soupeře se pod tlakem uchylovali jen k nákopům, s čímž si čeští stopeři uměli poradit. Problémy české obraně dělal jen křídelní hráč Deulofeu, ale jeho dravé průniky vážnější šanci nepřinesly.

Česká lvíčata dokázala i zaútočit a držela soupeře v nejistotě. Do velké šance se hnal Přikryl, ale rozhodčí jeho samostatný únik na brankáře zastavil po chybně odmávaném ofsajdu. Nebezpečné byly i české standardní situace.

Po změně stran sice začali být Španělé aktivnější a předvedli několik nadějných výpadů, ale pak přišla 52. minuta. Krejčí převzal ve středu hřiště míč, povodil si dva obránce, připravil si míč na levačku a skrytou střelou na zadní tyč překvapil barcelonského gólmana Badiu.

Španělé se vrhli do útoku, ale česká obrana byla nadále pevná. Nakonec však přeci jen vedení neuhájila. Španělům pomohlo štěstí, když se po rohovém kopu odrazil míč k Pardovi, který střelu z 20 metrů otřel o spoluhráče Aurtenetxe a brankář Koubek na tečovanou ránu nedosáhl. Krátce na to mohl rozhodnout střídající Gallago, ale Jánoš jeho ránu na poslední chvíli vychýlil nad branku.

"Před prodloužením jsem se hráčů ptal, co by říkali na to, kdyby jim někdo před zápasem řekl, že to dotáhnou do prodloužení a budou 65 minut držet Španěly na uzdě. Říkali, že by to bylo super. Tak jsem jim říkal: 'No vidíte. Tak teď běžte a zvládněte ještě tu půlhodinu'," prozradil po utkání trenér Hřebík.

Jeho proslov se ujal a po sedmi minutách prodloužení znovu zaúřadoval český hrdina Krejčí. Obklopen čtyřmi protihráči se dokázal skvěle uvolnit, zpětnou přihrávkou našel střídajícího Láchu a ten obstřelil vybíhajícího brankáře. Španělé ale i podruhé dokázali

Nejlepší střelci ME:

Nejlepším střelcem turnaje se stal se šesti góly útočník Realu Madrid Álvaro Morata, druhé místo obsadil se třemi góly Tomáš Přikryl.

vyrovnat. Stoper Kalas snad poprvé v utkání prohrál souboj, míč propadl za obranu na nabíhajícího Alcácera, který prostřelil Koubka.

Na začátku druhé části prodloužení si pak Krejčí vybral slabší chvilku a na polovině ztratil míč. Soupeř jej rychle vrátil do vápna na volného Alcácera, který se stal hrdinou Španělska.

"Během sedmnácti dní jsme sehráli i s přípravou šest těžkých zápasů. A jelikož je náš styl založený na fyzicky náročném napadání, je logické, že v prodloužení nám už ubývaly síly. Hráči tak už nemohli důsledně plnit své úkoly. Proto máme jen stříbro," hledal důvod prohry Hřebík, který už před finále označil tento turnaj za největší úspěch své dlouhé kariéry.

Devatenáctka tak i přes velmi dobrý výkon navázala na české neúspěchy ve finále šampionátů. Český fotbal byl ve finále ME v roce 1996 mezi dospělými, v roce 2000 a 2002 v jednadvacítkách, v roce 2001 v osmnáctkách, v roce 2006 v sedmnáctkách a v roce 2000 v šestnáctkách. Navíc v roce 2007 byl i ve finále mistrovství světa dvacítek. Pouze jedinkrát však slavil vítězství, a to výběr do 21 let pod vedením trenéra Miroslava Beránka a s generací hráčů kolem Petra Čecha, Tomáše Hübschmana či Milana Baroše.

Finále mistrovství Evropy fotbalistů do 19 let:

Česká republika - Španělsko 2:3 po prodl. (1:1, 0:0)
Branky: 52. Krejčí, 97. Lácha - 108. a 115. Alcácer, 85. Aurtenetxe. Rozhodčí: Attwell (Angl.). ŽK: Brabec, Skalák, Fantiš - Alex, Campaňa.

ČR: Koubek - Hála, Kalas, Brabec, Jeleček - Kadeřábek, Jánoš, Polom (36. Sladký), Krejčí - Skalák (79. Lácha), Přikryl (102. Fantiš). Trenér: Hřebík.

Španělsko: Badia - Blázquez, Sergi Gómez, Miquel, Aurtenetxe - Sarabia (77. Gallego), Pardo, Alex (55. Campaňa), Deulofeu - Morata, Juanmi (54. Alcácer). Trenér: Meléndez.