Cavendish na letošní Tour dovršil hattrick, Kreuziger zůstává jedenáctý

Tour de France

18:41
BOURG-LES-VALENCE - Jedenáctou etapu Tour de France vyhrál po spurtu celého pelotonu Brit Mark Cavendish ze stáje Columbia. Pětadvacetiletý specialista na hromadné dojezdy si připsal letos již třetí dílčí prvenství. Celkovým pořadím etapa ze Sisteronu do Bourg-les-Valence nezamíchala.

Tour de France (vítěz jedenácté etapy Mark Cavendish) foto: ČTK

Na 184 kilometrech sice čekala na cyklisty jedna horská prémie třetí kategorie, celé pole však kromě několika uprchlíků zůstalo až do cíle pohromadě. Poslední snaha o únik ztroskotala zhruba dvacet kilometrů před cílem a favorité v čele s lídrem Andym Schleckem či obhájcem prvenství Albertem Contadorem mohli zpovzdálí sledovat souboj sprinterů.

Ten pro sebe rozhodl Cavendish, jenž se radoval i v páté a šesté etapě. Za sebou na druhém místě nechal Itala Alessandra Petacchiho, který už vyhrál v letošním ročníku dvakrát. Třetí dojel Američan Tyler Farrar. V dalších etapách už ale Cavendishovi nebude v dojezdech pomáhat Australan Mark Renshaw. Ten byl za úder hlavou při spurtu do kolem jedoucího Juliana Deana vyloučen z celého závodu.

Cavendish dnešním úspěchem předčil svého učitele v týmu Columbia Erika Zabela, jenž má na kontě 12 etapových prvenství na Tour. Mladý britský cyklista má však co dohánět v počtu zelených trikotů pro vítěze bodovací soutěže, těch nasbíral Zabel v kariéře šest, zatímco Cavendish na svůj první teprve čeká.

Český cyklista Roman Kreuziger z Liquigasu byl hodnocen na 31. místě a v průběžném pořadí si drží 11. příčku se ztrátou pěti minut a 11 sekund na Andyho Schlecka. V pátek čeká na peloton kopcovitý terén se závěrečným stoupáním pojmenovaným po francouzském cyklistovi Laurentu Jalabertovi, jenž tu slavil před 15 lety triumf v den výročí dobytí Bastilly.