Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch

Brazilci pohodlně dokráčeli do čtvrtfinále, Chile na MS končí

20:20aktualizováno  23:17
JOHANNESBURG/PRAHA - Vstup do vyřazovací fáze mistrovství světa vyšel Brazilcům znamenitě. Chilanům nedali sebemenší šanci, porazili je 3:0 a těší se na čtvrtfinálovou bitvu s Nizozemskem.

Brazílie - Chile (Brazilci oslavují) foto: Reuters

"Kanárci" postoupili ze základní skupiny po výhrách nad Pobřežím slonoviny a Severní Koreou. V závěrečném měření sil pak v duelu s Portugalskem remízovali. To hráči ze země na západním pobřeží Jižní Ameriky podle předpokladů v posledním vystoupení podlehli Španělsku a podobné vyhlídky měli podle odborníků i v tomto střetnutí...

A ty se začaly naplňovat už v prvním poločase měření sil, přestože nerozhodný výsledek vydržel půl hodiny a za zcela vyrovnaného průběhu hry. Nic nenasvědčovalo tomu, co se mělo udát ve čtvrté desetiminutovce... Z klidné hladiny se totiž nečekaně zvedla obávaná Brazilská vlna, která fotbalisty Chile smetla ze hřiště.

Rohový kop z pravé strany zahrával Maicon a na jeho centrovaný míč si nejlépe naběhl Juan. Hráč, který je na hřišti zejména kvůli plnění defenzivních úkolů prokázal, že i on může znamenat nebezpečí pro obranu soupeře a vstřelil první branku zápasu.

Pozápasové ohlasy

"Musíme vylepšit naši hru na všech postech," uvedl trenér Brazílie Dunga "Chile hrálo mimořádně dobře. Měli hodně držení míče a velmi dobře přihrávali, ale Brazílie i tak měla kontrolu nad zápasem," dodal.

"Bohužel jsme na Brazilce narazili už ve druhém kole. Je to nejlepší tým na světě. Jsme zklamaní, očekávali jsme něco jiného, ale dělali jsme, co jsme mohli," řekla brankář Chile Bravo

A aby toho nebylo málo, o čtyři minuty později se po typické brazilské kombinaci radovali fotbalisté ve žluto-modrých dresech podruhé. Míč po ose Robinho - Kaká doputoval až k Fabianovi, jenž elegantně obešel vyběhnuvšího brankáře a do opuštěné klece pohodlně skóroval.

Ve druhém poločase pak samostatné sólo z poloviny hřiště korunoval překvapivou přihrávkou na Robinha záložník Ramires. Jeho kolega ze hrotu sestavy svěřenců trenéra Dungy v nabídnuté pozici nezaváhal, zvolil přesnou střelu k tyči a gólově uzavřel zápas.

Byla to vysoká škola fotbalu, při jejímž studiu se diváci dobře bavili.

Hvězda dne

Arjen Robben (26) - Nizozemské ofenzivní křídlo se největší měrou podílelo na vyřazení Slovenska. Robben rozdával přihrávky, dirigoval hru a krásnou střelou se postaral o první branku zápasu.

Krásné kombinace, rychlé přechody do útoku, mnoho povenených zakončení či precizní obranná činnost, to všechno nabídla hra "Kanárků". Chilané si za celých devadesát minut nevypracovali jedinou šanci. V tomto duelu neměli nárok a s turnajem se loučí.

Brazilští fotbalisté se ve čtvrtfinále šampionátu 2. července střetnou s Nizozemskem, které po výsledku 2:1 vyřadilo Slovensko.

MS ve fotbale, osmifinále

Brazílie - Chile 3:0 (2:0)
Branky: 34. Juan, 38. Luís Fabiano, 59. Robinho.

Rozhodčí: Webb - Cann, Mullarkey (všichni Angl.). ŽK: Kaká, Ramires - Vidal, Fuentes, Millar. Diváci: 54.096.

Do čtvrtfinále postupuje Brazílie...

Bazílie: Júlio César - Maicon, Lúcio, Juan, Michel Bastos - Dani Alves, Gilberto Silva, Ramires - Kaká (81. Kléberson) - Luís Fabiano (76. Nilmar), Robinho (85. Gilberto). Trenér: Dunga.

Chile: Bravo - Isla (76. Millar), Contreras (46. Valdivia), Jara, Fuentes - Vidal, Carmona, Beausejour - Sánchez, Suazo, González (46. Tello). Trenér: Bielsa.