Boj o uvolněný hokejový trůn začal: první zápasy ovládla Slavia s Libercem

21:00
PRAHA - A je to tady! Hokejové play off se rozjelo. O mistrovský trůn, který bez boje uvolnily Karlovy Vary, stále usiluje deset klubů. Elitní šestka vedená suverénní Plzní zatím odpočívá, čtyři týmy na 7. až 10. místě se pustila do boje o dvě poslední vstupenky do čtvrtfinále. Série na tři vítězná utkání lépe rozjely oba domácí celky.

Slavia-Litvínov. foto: ČTK

Slavia před tristní návštěvou porazila Litvínov 3:1, Liberec si poradil s Českými Budějovice 2:1. Druhé zápasy jsou na programu v úterý opět od 18:10 hodin, ve stejných halách.

V sestavě Litvínova se poprvé po lednovém přestupu ze Sparty objevil uzdravený obránce Černošek. Na led se poprvé dostal až v 5. minutě, ale ze střídačky nic zajímavého na ledě neviděl. Do prvního náznaku šance se dostal až o minutu později Červenka, brankář Hübl byl ale pozorný.

Nejmenší fanoušek na utkání Liberec-České Budějovice.

Jedinečnou příležitost dostat se do vedení měli domácí při přesilových hrách, 33 vteřin dokonce hráli v pěti proti třem. Gólovou šanci si však vypracovali až ve 14. minutě při rovnovážném stavu hráčů na ledě, kdy se individuálně prosadil Havel. Hübl však jeho sólo zlikvidoval.

V 16. minutě litvínovský gólman chybnou rozehrávkou pomohl Slavii k první brance. Po Kůrkově přihrávce se trefil do odkryté branky Vondrka. Druhý gól mohl přidat v oslabení po další chybě hostů v obranném pásmu Červenka, ale tentokrát nejproduktivnější hráč základní části neuspěl.

V pokračující výhodě se podařilo Severočechům překonat Slipčenka. Jenáček však nejprve zasáhl hokejkou Doležala do obličeje a sudí tak své rozhodnutí odvolali. Litvínovský útočník navíc putoval na trestnou lavici.

Petr Nedvěd.

Téměř prázdná aréna se následně dlouhé minuty nudila. Hra obou celků se tříštila v sérii nepřesností a kombinace vázla. Kouč domácích Růžička se pokusil hru oživit změnami v sestavě, velký efekt to ale nepřineslo. Domácí byli sice lepším týmem, ale žádný extra výkon nepředváděli. Ve 33. minutě se opět individuálně prosadil Havel, ale ani napodruhé sám před Hüblem neuspěl. Druhou branku nepřidal ani Svoboda.

K první výhře v sérii přiblížil Slavii na začátku třetí třetiny po přečíslení tři na jednoho Růžička, ale hosté přece jen dokázali odpovědět. A dokonce v oslabení. Slipčenka při jeho debutu v play off o možnou nulu připravil po spolupráci s Viktorem Hüblem mezi betony zakončující Kubinčák.

Domácí však dokázali odpovědět stejnou mincí a také se prosadili v oslabení. Dvoubrankové vedení jim zpět získal Červenka. Definitivně jasno o výhře Pražanů mohlo být v 55. minutě po Holcově akci, Hüblovi však vypomohl jeden ze spoluhráčů. Domácí to ale nemuselo mrzet, výhru udrželi i při téměř dvouminutové power play soupeře.

Předkolo play off hokejové extraligy - 1. zápas

Bílí Tygři Liberec - Mountfield České Budějovice 2:1 (0:1, 2:0, 0:0)
Branky a nahrávky: 26. Podkonický (Plodek), 34. Víšek (Nedvěd, Kašpařík) - 19. Sailer (Veselý, Vak). Rozhodčí: Fraňo, Šindler - Charvát, Kalivoda. Vyloučení: 6:9. Využití: 2:1. Diváci: 3899. Stav série: 1:0.

Liberec: Pinc - Hunkes, Výtisk, Čakajík, Jareš, Moravec, Derner, Rýgl - Klimenta, Nedvěd, Nedorost - Bartovič, Podkonický, Matějovský - Plodek, Kašpařík, Víšek - Ondřej, Vantuch, Blatný. Trenéři: Kalous, Pešán a Kapoun.

České Budějovice: Turek - Ptáček, Tůma, Snopek, Gřegořek, L. Poživil, Melichar - Gulaš, Mikeska, Pletka - Veselý, Vak, L. Květoň - M. Hudec, Šimánek, Melichárek - Micka, Sailer, Kotrla. Trenéři: F. Výborný, Kupka a Gula.

Slavia Praha - Benzina Litvínov 3:1 (1:0, 0:0, 2:1)
Branky a nahrávky: 16. Vondrka (Kůrka), 42. V. Růžička ml. (Vondrka, Kůrka), 51. Červenka (Vondrka) - 49. Kubinčák (V. Hübl). Rozhodčí: Minář, Hradil - Barvíř, Blümel. Vyloučení: 5:5. Bez využití. V oslabení: 1:1. Diváci: 2464. Stav série: 1:0.

Slavia Praha: Slipčenko - Kadlec, Vašíček, Sloboda, Žižka, Campbell, Kolařík - Havel, Červenka, Tomica - Kůrka, V. Růžička ml., Vondrka - T. Svoboda, Holec, Doležal - Clarke, P. Jelínek, Sklenář. Trenéři: V. Růžička st. a Čelanský.

Litvínov: J. Hübl - Pilař, Švarný, Punčochář, Kubát, J. Gula, Skuhrovec, Černošek - Kubinčák, V. Hübl, Lukeš - Jánský, Reichel, Trávníček - Dragoun, Vopat, Jenáček - Majdan, Gerhát, Saulietis. Trenéři: Kučera a Šlégr.

2. týden: Vyhrajte dobroty pro batolata v hodnotě 3 466 Kč

Zúčastněte se volby jména roku 2024 a správně odpovězte na soutěžní otázku.