Bílek se konečně dočkal výhry. Čeští fotbalisté porazili Američany 4:2

3:55aktualizováno  8:14
HARTFORD/PRAHA - Čeští fotbalisté poprvé a až na pátý pokus pod novým koučem Michalem Bílkem zvítězili. Na americkém turné dokázali Češi porazit 4:2 domácí výběr, který se připravuje na blížící se světový šampionát. O české branky se postaralo trio Sivok, Polák Fenin a Necid.

USA - Česko (Sivok bojuje o míč). foto: Reuters

Když v pondělí proběhla médii zpráva o tom, jak čeští fotbalisté v zámoří sledovali tažení svých hokejových souputníků v Německu za titulem mistrů světa, příliš pozitivních reakcí se od fanoušků nedočkali. Podle všeho si ale Čech a spol. vzali kritická slova k srdci.

POZÁPASOVÉ OHLASY ČTĚTE ZDE!

ZÁMOŘSKÉ TURNÉ

Co se povedlo:
- Bojovnost a zarputilost v zápase se Spojenými státy. Češi dokázali otočit výsledek z 0:1 na 2:1 a nezlomilo je ani vyrovnání soupeře na 2:2 a jeho následný tlak.

- Střelecká potence, Češi konečně dali pod Bílkem ze hry více než jednu branku. Navíc vše po vypracovaných akcích, žádná z branek nebyla dílem náhody.

- Češi umí hrát i bez Rosického. Po prvním zápase k tomu vybízel současný kapitán Petr Čech a jeho spoluhráči si vzali slova k srdci. Snad na ně zase přes léto nezapomenou.

Co se nepovedlo:
- Zápas s Tureckem to byl chaos a bída. Podobný výkon se již nesmí opakovat. Ještě štěstí, že jej příliš fanoušků kvůli probíhajícímu MS v ledním hokeji nejspíše nevidělo.

- Time outy národního týmu v každém zápase. I proti Turkům měli Češi světlé momenty, ale především v povedenějším duelu s Američany se nevyhnuli po trefě na 2:1 hluchému místu v rozmezí 56. a 66. minuty. Výsledek? Tři nebezpečné střely na branku a jeden inkasovaný gól.

- Pro český tým začíná být jedním z klíčových mužů Michal Kadlec. Levá strana české sestavy bez obránce Leverkusenu notně zaostávala za tou pravou, kde především proti Američanům úspěšně kooperovali spoluhráči ze Sparty Kušnír a Sionko. Plašil s Pudilem na druhé straně si příliš nerozuměli.

V duelu proti Spojených státům totiž nastoupilo v červených dresech úplně jiné mužstvo než to, které dostalo v sobotu tvrdou lekci od Turků (porážka 1:2 byla ještě milosrdná). V 17. minutě sice chyboval brankář Čech při přímém kopu Američanů a ti šli zásluhou trefy Edua do vedení, jenže poté vládli na hřišti hosté.

O deset minut později se objevil v jasné brankové příležitosti Fenin, ale se svou gólovkou naložil lajdácky. Lépe si vedl těsně před přestávkou Sivok, který svou hlavičkou po rohovém kopu nedal Guzanovi šanci - 1:1. A jak Češi poločas skončili, tak ten druhý otevřeli.

V 55. minutě ještě gól Sivoka rozhodčí pro ofsajd (Rajnoch v něm sice stál, ale do hry se zapojil pouze pohybem k míči, ten ale nezasáhl) neuznali, o tři minuty později po krásné akci Fenina s Lafatou již na 2:1 zvýšil šikovným zakončením Polák.

Čeští fotbalisté si sice poté vybrali desetiminutový oddechový čas, čehož využil ke gólu aktivní Goméz (chvíli předtím jednu gólovou příležitost spálil), poté se ale svěřenci Michala Bílka opět přihlásili o slovo.

Dvanáct minut před koncem se po nádherné spolupráci sparťanského dua Kušnír-Sionko dostal odražený míč na penaltě k Feninovi a ten nekompromisně zavěsil - 3:2. Američané se poté hnali za vyrovnáním, toho ale nedočkali. Naopak v nastaveném čase prokázal šikovnost v osobních soubojích a instinkt gólového zabijáka Necid - 4:2.

Nový kouč národního týmu Michal Bílek se tak dočkal svého prvního vítězství na reprezentační lavičce. Ano, trvalo to pět zápasů, ovšem dalším pozitivem i předvedená hra. Češi totiž stejně jako hokejová parta z Německa předvedli po mdlém sobotním výkonu velkou vůli a chuť po vítězství, ke které přidali i něco z fotbalového umu.

Česko - USA (Fenin střílí branku).

Američané si naopak v přípravě na MS, kde v zahajovacím zápase 12. června vyzvou silnou Anglii, připsali třetí porážku ze čtyř odehraných duelů. Před cestou do Jihoafrické republiky se svěřenci Bobba Bradleyho, jehož jedním asistentem je i bývalý český reprezentant Luboš Kubík, utkají ještě s Turky a Austrálií.

Přípravné fotbalové utkání v Hartfordu

USA - Česká republika 2:4 (1:1)
Branky: 17. Edu, 66. Gomez - 44. Sivok, 58. Polák, 78. Fenin, 90+2. Necid. Rozhodčí: Moráles - Ajala, Calderon (všichni Mex.). ŽK: Rajnoch (ČR). Diváci: 36.218.

USA: Guzan - Cherundolo, Goodson, Onyewu (65. Bedoya), Bornstein (46. Pearce) - Holden, Edu, Torres (46. Klejstan), Beasley (46. Rogers) - Johnson (46. Ching), Buddle (46. Gomez). Trenér: Bradley.

Česko: Čech - Kušnír, Sivok, Rajnoch, Pudil - Sionko (85. Morávek), Polák (90. Holek), Hübschman, Plašil (90+1. Limberský) - Lafata (67. Necid), Fenin (79. M. Černý). Trenér: Bílek.

Pylová sezóna: Jak poznat alergii u svých dětí?

Alergie je nepřiměřená reakce imunitního systému na běžné, obecně neškodné látky v okolním prostředí. Taková látka, která vyvolává alergickou...