Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie

Berdych poprvé zvítězil a živí šance na postup

15:03aktualizováno  17:46
LONDÝN/PRAHA - Tenista Tomáš Berdych vybojoval na Turnaji mistrů ve druhém utkání první výhru a udržel si naději na postup do semifinále. Český hráč dnes v zápase s Jankem Tipsarevičem, náhradníkem za zraněného Brita Andyho Murrayho, odvrátil v tie-breaku mečbol a Srba v Londýně ve skupině A udolal po dvou hodinách a 26 minutách 2:6, 6:3 a 7:6.

Tomáš Berdych (vlevo) a Janko Tipsarevič foto: Reuters

Závěrečný tie-break rozhodoval i úvodní pondělní duel Berdycha se světovou jedničkou Novakem Djokovičem. Český tenista tehdy proti Srbovi neproměnil mečbol a zkrácenou hru prohrál 3:7. V závěrečném duelu skupiny čeká Berdycha v pátek Španěl David Ferrer, který má na kontě zatím také jedno vítězství. K dobru má ovšem dnešní večerní zápas s Djokovičem, jenž si případnou výhrou zajistí účast mezi elitní čtyřkou. V tom případě by Berdych svedl s Ferrerem přímý souboj o postup. Do semifinále zatím z Čechů na Turnaji mistrů prošel pouze Ivan Lendl.

"Mám za sebou dva neuvěřitelné zápasy a jsem nadšený, že jsem to dnes dokázal dokončit vítězně. Vyhrál jsem a skupina je pořád otevřená," radoval se Berdych po druhé výhře nad Tipsarevičem v šesti vzájemných zápasech. Prohru s Djokovičem přitom zpočátku jen těžko vstřebával a v prvním setu působil unaveně. Hůře se pohyboval, byl u míčů později, z čehož pramenily nevynucené chyby od základní čáry. O podání přišel hned v první a podruhé v páté hře.

Od druhé sady Berdych lépe podával a držel míč hlouběji v kurtu. Častěji chodil k síti a vyvíjel na Tipsareviče tlak. V osmé hře si povedeným prohozem zajistil první brejk, který vzápětí potvrdil při svém servisu a poslal zápas do rozhodujícího třetího setu.

V něm nejdříve tahal za delší konec srbský hráč, který vyhrával svá podání s větším přehledem než Berdych. Český tenista dokonce musel ve čtvrtém gamu odvracet brejkbol a zhluboka si oddychl, když míč z Tipsarevičovy rakety trefil pásku a od ní spadl zpět na soupeřovu stranu.

Berdych však Srba postupně dohnal v agresivitě, a protože oba tenisté dominovali při svých servisech, rozhodla o vítězi až zkrácená hra. V jejím závěru oba hráče zradilo podání. První minibrejk získal Berdych, jenže pak sám dvakrát ztratil servis a zdálo se, že na závěrečném turnaji sezony nezvládne ani druhou koncovku.

Tipsarevič mu ale doslova daroval výhru. Při mečbolu poslal nahraný bekhendový volej do autu, vzápětí vyrobil dvojchybu a vše korunoval při Berdychově mečbolu, při kterém upadl. Z kurtu odkulhal v slzách.